Linux w Twoim TV?

Przedstawiciele firm Panasonic i Sony poinformowali o rozpoczęciu współpracy, której celem jest stworzenie wersji systemu Linux, przeznaczonej do instalowania w telewizorach, magnetowidach, nagrywarkach DVD i innej "elektronice użytkowej".

"Linux jest znakomitym, sprawdzonym systemem operacyjnym, musi jednak zostać dostosowany do potrzeb domowej elektroniki" tłumaczy Shinji Obana, rzecznik Sony. Obana dodał, że pierwszym etapem współpracy będzie sprecyzowanie, jakie dokładnie modyfikacje należy wprowadzić do Linuksa, by nadawał się on do instalowania np. w cyfrowych magnetowidach.

Drugim etapem będzie przygotowania takiej specjalnej edycji systemu - wedle deklaracji przedstawicieli Sony i Panasonic, powinna ona być gotowa w połowie przyszłego roku.

Zdaniem rzecznika Sony, zastosowanie "okrojonego" Linuksa w elektronice użytkowej będzie korzystne dla klientów z dwóch względów: po pierwsze, jest to oprogramowanie open-source (czyli tanie - być może jego zastosowanie spowoduje obniżenie cen niektórych urządzeń). Po drugie zaś - nad Linuksem pracują tysiące programistów na całym świecie - to z kolei może zaowocować pojawianiem się wielu różnych "update'ów" do zainstalowanego w "domowej elektronice" oprogramowania.