Linux w Windows, czyli andLinux

Jeżeli ktoś zastanawia się nad przejściem na system Linux, bądź po prostu potrzebuje kilku aplikacji open source niedostępnych dla platformy Windows, andLinux jest dla niego doskonałym rozwiązaniem.

Linux w Windows, czyli andLinux

Windows XP i andLinux

AndLinux to ambitny projekt, którego celem jest stworzenie dystrybucji Linux, będącej w stanie pracować w systemie Windows. Cel ten został osiągnięty poprzez CoLinux, port jądra Linux, który bezpośrednio współpracuje z systemami Windows. Nie ma tu mowy o żadnej wirtualizacji. Jądro andLinux korzysta z serwerów Xming (serwer X) i PulseAudio (serwer audio). Użytkownik ma do dyspozycji dodatkowy panel na ekranie, poprzez który może uruchamiać i zarządzać zainstalowanymi aplikacjami open source. Całość bazuje na znanej dystrybucji Ubuntu. Obie platformy wspierają opcje "drag&drop", co oznacza, że takie funkcje, jak kopiowanie tekstu, czy przenoszenie plików przeciągnięciem myszki dotyczą obu systemów. Do dyspozycji jest zarówno wydanie z komponentami środowiska graficznego XFCE, jak i KDE.

AndLinux współpracuje z systemami Windows 2000/XP/2003/Vista w trybie 32-bit. Sam Linux wymaga minimum 128 MB pamięci operacyjnej RAM, ale należy dodać do tego wymagania produktu Microsoftu.

Więcej informacji można uzyskać na stronie projektu.