Linux w iPodach

Systemy open source działają nie tylko na domowych komputerach i korporacyjnych serwerach. Oprócz urządzeń do tego przeznaczonych, jak komputery z procesorami najdziwniejszych nawet architektur, czy telefony, coraz częściej pojawiają się one również w urządzeniach pierwotnie do tego nie przeznaczonych - jak na przykład konsole do gier czy... iPody.

Projekt iPodLinux nie jest nowością - specjalnie spreparowane jądro Linuksa wraz z kilkoma aplikacjami można już od dawna instalować na odtwarzaczach firmy Apple. Do tej pory jednak nie istniały jego wersje dla iPodów nowszej generacji, w tym dla obecnego od kilku miesięcy na rynku iPoda Nano.

Okazuje się jednak, że deweloperzy nie zasypiają gruszek w popiele - kilka dni temu Joe Barr opublikował w serwisie Linux.com dokładny opis tego, jak udało mu się uruchomić system z projektu iPodLinux na jego własnym iPodzie nano. Na razie jest to oczywiście tylko indywidualny opis przypadku, specyficzny dla konfiguracji sprzętowej autora. Można się jednak spodziewać, że już wkrótce odpowiedni dokument pojawi się na stronie projektu, a Nano będzie wymieniany w grupie urządzeń oficjalnie wspieranych.

Jednak po co w ogóle instalować Linuksa na iPodzie? Poza ideologiczną odpowiedzią typu: "bo można", przyczyny bywają też czysto praktyczne - jest to jak na razie jedyny sposób, żeby zmusić odtwarzać Apple do rozpoznawania otwartego formatu dźwiękowego OGG. Poza tym na linuksowym iPodzie grać można w kilka ciekawych gier: od kultowego Tetris aż po specjalnie spreparowaną wersję Dooma - iDoom. Przy tym wszystkim nie trzeba nawet rezygnować z oficjalnego systemu Apple - iPod może mieć zainstalowane obydwa systemy na raz, a przy starcie wyświetlać okienko bootloadera pytające, który z nich ma zostać załadowany. Niestety, linuksowa rozrywka na iPodzie ma też swoje wady - gra w iDooma czy odtwarzanie filmów dość znacznie zwiększa pobór mocy urządzenia. Poza tym jest to ciągle oprogramowanie w fazie rozwojowej, więc zawsze można się spodziewać mniejszych lub większych niespodzianek.