Linux w liczbach

Portal DesktopLinux.com, jak co roku, przeprowadził wśród swoich czytelników ankietę. Wynika z niej, że najpopularniejszą obecnie dystrybucją Linuksa jest Ubuntu, drugie miejsce zajmuje openSUSE, a trzecie - Debian. Internauci preferują też środowisko graficzne GNOME i przeglądarkę Mozillę Firefox.

Wyniki ankiety należy uznać za frapujące: największy udział w rynku ma Ubuntu (w rozmaitych odmianach) - korzysta z niego ponad 30 procent internautów odwiedzających DesktopLinux.com. Drugie miejsce należy do openSUSE, z udziałem wynoszącym niemal 20 procent, trzecie przypada Debianowi - 11,7 procent, a czwarte zajmuje Gentoo z udziałem wynoszącym ponad 7 procent.

Fedora w tyle

Szefowie Red Hata powinni być zrozpaczeni wynikami badania. Kiedyś Fedora biła rekordy popularności, uważano ją za na wskroś nowoczesną. Dziś korzysta z niej zaledwie 6 procent odwiedzających wspomnianą witrynę. Jeszcze gorzej wypada Mandriva z wszelkimi odmianami, którą posługuje się co 33 ankietowany (3 procent)! Tuż za nią znajdują się Knoppix LiveCD, Arch Linux i Slackware.

Co ciekawe, ranking dystrybucji na stronie DistroWatch.com prezentuje się zgoła odmiennie. W ciągu ostatnich 6 miesięcy najczęściej odwiedzana była podstrona PCLinuxOS. Ubuntu spadło na drugie miejsce, aczkolwiek po dodaniu mu punktów zdobytych przez Kubuntu i Xubuntu, wyszedłby na prowadzenie. Trzecie jest openSUSE, czwartą pozycję utrzymuje Fedora.

Warto podkreślić, że na 50. miejscu znajduje się pierwsza tworzona przez Polaków dystrybucja, czyli KateOS.

Pulpity i przeglądarki

Wróćmy do badania przeprowadzonego przez DesktopLinux.com. Łatwo zauważyć, że wzrost popularności Ubuntu spowodował zwiększenie liczby użytkowników GNOME. Prawie 45 procent uczestników badania pracuje w tym właśnie środowisku, podczas gdy KDE zdobyło serca tylko 35 procent ankietowanych. Na dalszych miejscach znajdują się Xfce (7,9 procent) i Fluxbox (3,9 procent).

Wyniki dotyczące przeglądarek nie powinny nikogo dziwić. Największą sympatią internautów cieszy się Mozilla Firefox, stosowana w dystrybucjach Linuksa przez prawie 60 procent użytkowników. Na drugim miejscu znalazł się Konqueror z udziałem 13,7 procent, na trzecim Opera - 12 procent.

Tekst podchodzi z PC Worlda 11/2007.