Linux w smartfonach - 5 procent to szczyt możliwości?

Na rynku telefonów komórkowych Linux jest znacznie bardziej popularnym wyborem niż w wypadku komputerów osobistych. Jednak i tam system przestał zdobywać popularność i zatrzymał się na poziomie 5 procent.

Zgodnie z badaniami firmy analitycznej Canalys, system spod znaku pingwina stosowany jest w co dwudziestym smartfonie. W porównaniu do roku 2006, w 2007 r. popularność Linuksa przestała rosnąć - analitycy utrzymują jednak, że negatywny trend wkrótce może zostać odwrócony.

Jeśli wziąć pod uwagę dane z całego świata, rynek smartfonów zdominował Symbian - jego udział sięga 65 procent. Windows Mobile stosowane jest na 12 procentach urządzeń, system RIM (BlackBerry) na 11 procentach, system Apple - na 7 procentach, a Linux - na 5 procentach smartfonów.

Stany Zjednoczone - inny świat?

W Stanach Zjednoczonych proporcje te wyglądają zgoła inaczej: RIM ma 42 procent rynku, Apple - 27 procent, Windows Mobile - 21 procent, a Palm - 9 procent. Linux okazał się rozwiązaniem tak niszowym, że wypadł poza zestawienie.

Zdaniem autorów raportu, dojrzałość pozostałych mobilnych systemów operacyjnych sprawia, że Linux został w tyle. Specjaliści podkreślają jednak, że "pingwin" ma szansę na znacznie większy udział w rynku - zwłaszcza biorąc pod uwagę projekt Google Android oraz zakup Trolltecha przez Nokię.


Zobacz również