Linux w tablecie?

Raz za razem pojawiają się doniesienia o uruchomieniu Linuksa na tym lub innym egzotycznym urządzeniu. Tymczasem firma Pepper poszła o krok dalej i postanowiła, że najnowszy Pepper Pad będzie pracował wyłącznie pod kontrolą Linuksa.

Pepper Pad (źródło: Pepper)

Pepper Pad (źródło: Pepper)

Pepper Pad to krzyżówka konsoli, tabletu PC i typowego komputera. Urządzenie ma ekran o przekątnej 8 cali, zamontowano w nim procesor Intel XScale PXA270 taktowany zegarem 624 MHz, 256 MB RAM-u i dysk twardy o pojemności 20 GB. Nie zabrakło także obsługi standardów 802.11b i Bluetooth.

Sprzęt pracuje pod kontrolą opracowanego przez MontaVista Software Linuksa. Zainstalowany w nim pakiet aplikacji powinien zadowolić każdego, kto zechce skorzystać z Internetu lub posłuchać zgromadzonej w komputerze muzyki - niezależnie od tego, gdzie w danej chwili się znajduje.

"Żeby obejrzeć naszego Linuksa, skorzystaj z Windows..."

"Żeby obejrzeć naszego Linuksa, skorzystaj z Windows..."

Wszystko byłoby ładnie i kolorowo, gdyby nie jeden zgrzyt. Próba uruchomienia prezentacji wideo obrazującej możliwości sprzętu w systemie innym niż Windows kończy się wyświetleniem pustego okienka z komunikatem "If video does not play, please click here to update your windows media player to version 9".

Niezależnie od tego drobnego błędu przyszłość tabletów Pepper Pad powinna być ciekawa. Może się bowiem okazać, że promujący tablety PC Bill Gates (patrz artykuł "Bill Gates wierzy w Tablet PC"), "niechcący" wypromuje tego rodzaju, napędzane Linuksem urządzenia.


Zobacz również