Linux w telefonach komórkowych NEC

NEC poinformował o prowadzonych pracach nad opracowaniem telefonów opartych na systemie Linux. NEC współpracuje przy tym projekcie z firmą Monta Vista Software.

Prace nad wprowadzeniem Linuxa do telefonów komórkowych rozpoczęły się w ostatnim kwartale 2002 r. Początkowy etap projektu koncentrował się nad rozpoznaniem możliwości tego systemu pod kątem nowego zastosowania. Nie rozpoczęto natomiast jeszcze konstruowania samego aparatu.

NEC nie jest jedyną firmą zainteresowaną wdrożeniem linuksowej platformy opracowanej przez firmę Monta Vista. Firma współpracuje również z kilkoma firmami azjatyckimi i europejskimi.

Na rynku oprogramowania dla telefonów oraz urządzeń przenośnych robi się więc coraz ciaśniej. Do najważniejszych graczy należą obecnie PalmSource, Microsoft oraz Symbian, który jest licencjonowany między innymi przez Nokię, Siemensa i Motorolę. Wprowadzenie systemu Monta Vista Linux Cosumer Electroncs Edition planowane jest na marzec i w opinii części analityków, może spowodować duże zmiany na tym rynku.