Linux wygrywa Pojedynek!

W naszym serwisie zakończył się właśnie kolejny pojedynek, w którym tym razem mogliście zdecydować, czy na większe uznanie zasługują systemy z rodziny Windows czy Linux. Z wyraźną przewagą - 74% głosów - zwyciężył Linux, jednak nie mniej ciekawa od samego pojedynku okazała się dyskusja, która w komentarzach wywiązała się pomiędzy zwolennikami obu systemów.

Dostępny w naszym serwisie Pojedynek SMSowy trwał od 17 sierpnia do 17 września. W tym czasie na jeden z systemów głosowało kilkudziesięciu użytkowników (zdecydowana większość - ponad 74% opowiedziało się za Linuksem). Znacznie większa grupa internautów udzielała się jednak w dyskusji, która wywiązała się przy okazji pojedynku.

Kto jest lepszy?

Linux wygrywa Pojedynek!

Wyniki Pojedynku

Dysputa rozpoczęła się standardowo - od zachwalania obu systemów: "Zagłosowałem na Linuksa. Dlaczego ? Jest stabilny, bezpieczny, łatwy w obsłudze, ma wspaniałe programy, otwarty, szybki (wytłumaczenie później). Windows - niestabilny, niekompatybilny z poprzednimi wersjami (tak - przekonałem się wiele razy), powolny, zamknięty (kod źródłowy), niebezpieczny (dziury, pełno wirusów, itp...)." - tłumaczył MKK. Sekundował mu Luck.y - "Zdecydowanie linux. M Win i jego automagiczne wizzardy to wielka pomoc dla początkujących, ktorzy nie wiedza co to kompilacja ze zrodel itp. Jeśli ktoś chce pozostać na poziomie korzystania z Word'a, Winamp'a, BestPlayer'a i gier to niech sobie na tym zostanie. Bo co mu zależy, że jakieś niepotrzebne procesy działają w tle, spowalniając kompa (w linuksie sam decydujesz o tym co ma działać, a co nie!).

Zarzuty natychmiast odpierali zwolennicy Windows - "Windows XP Professional, NT 2000 czy też NT 2003 Server, są naprawdę bardzo stabilne. Ja na Windows XP pracuję już przeszło rok i jeszcze ani razu ten system mi się nie zawiesił, nie miałem żadnych problemów z jego konfiguracją ani z jakością działania aplikacji. Zamiast marudzić na Microsoft lepiej zainwestujcie w porządny hardware (Asus, Gigabyte, Intel) i będziecie mieć problemy z głowy." - tłumaczył Mariusz.

Windows - niestabilny! Linux - za trudny!

Warto przypomnieć, że w naszym serwisie już raz próbowaliśmy rozstrzygnąć, który system ma większe szanse na zdominowanie rynku systemów operacyjnych - służyła temu sonda "Jaki system operacyjny będzie dominujący w roku 2010"? Wtedy również zdecydowanie wygrał Linux. ""Wielu użytkowników liczy na to, że Linux będzie przede wszystkim zdecydowanie tańszy i bardziej bezpieczny od produktów Microsoftu. Warto zauważyć tu pewną zmianę nastawienia. Skoro tak duża grupa użytkowników skłonna jest "zaufać" Linuksowi, to świadczy to tym, że w ich świadomości system ten stał się poważnym konkurentem dla Windows - podczas gdy jeszcze niedawno Linux postrzegany był jedynie jako OS dla entuzjastów i najbardziej zaawansowanych użytkowników." - tłumaczył przy okazji ogłoszenia wyników Sondy Andrzej Jarosz, szef IDC Poland.

Warto zaznaczyć, że dyskusja przyczyniła się do zdementowania kilku powszechnych, acz krzywdzących stereotypów, dotyczących obu systemów. "na początku trzeba znaleźć odpowiedni pakiet, dla odpowiedniej architektury procesora, dla odpowiedniej wersji kernela, zainstalować wszystkie te pakiety które są wymagane (spełnić zależności blee) - nic prostszego lol! piszecie ze w linuxie można łatwo administrować procesami - dla was czymś łatwym jest rekompilacja źródeł? Linux ma być kompatybilny? hmm monitora mi nie wykrywa (WinXP tak), modemu nie wykrywa (WinXP tak) - ba nawet motorola (taka duża firma zza oceanu :P) nie wypuścił ŻADNEGO sterownika dla Linuxa, podobnie Logitech i parę innych popularnych firm..." - tak t0d uzasadniał wyższość Windows nad Linuksem.

"Co ty bredzisz ? Jakie architektury... Wpisujesz up2date nazwa_programu i sam ci instaluje, a także spełnia wszystkie zależności. W MDK jest podobne polecenie - urpmi. To chyba nie takie trudne ? BTW: ja zawsze pakietów szukam na www.rpmseek.com i zawsze dobre znajduje i rzadko zdarza się ze nie ma spełnionych jakichś zależności!" - ripostował momentalnie (w komentarzu opublikowanym 13 minut później) MKK. Systemom z rodziny Windows wypominano przede wszystkim odwieczne problemy ze stabilnością oraz liczne błędy w zabezpieczeniach. Te zarzuty odpierał z kolei Daniel Kostrzewa - "Z moich prawie czteroletnich doświadczeń z Windowsem wynika, że ten system staje się nie stabilny tylko wtedy gdy obsługujący go człowiek NIE UMIE POPRAWNIE Z NIM POSTĘPOWAĆ! Dlatego ja uważam że twierdzenie że większość użytkowników Linuksa to są dużo bardziej doświadczeni ludzie od typowych użytkowników Windows ma niewiele wspólnego z prawdą! A jeśli chodzi o to który system operacyjny jest lepszy to ja zgadzam się z tymi ludźmi którzy uważają że każdy z systemów lepiej sprawdza się w innych zastosowaniach. Według mnie Windows jest lepszym systemem do użytku domowego z tego względu że dla Windows jest dostępnych więcej sterowników i oprogramowania dla sprzętu."

Wszystkich pogodził zaś na końcu użytkownik o nicku frodo2000 - "Ja uważam, że oba te systemy są dobre. Każdy ma swoje zalety i wady. Uważam również, że cała dyskusja odnośnie wyższości jednego systemu nad drugim nie ma sensu. Windows być może nie jest pozbawiony wad, ale przez wiele lat zdążyliśmy się do niego przyzwyczaić. Nadal pojawia się na ten system najwięcej programów i mimo, że są one drogie ludzie i firmy je stosują chcąc zachować kompatybilność. Linux jest za to darmowy, w miarę bezpieczny (bo jego dziury wykrywają miliony użytkowników) oraz stabilny, czego o Windows nie można często powiedzieć. Najważniejsze jest jednak, aby umiejętnie korzystać z obu tych systemów. Ja używam Windows XP i Mandrake 10 w domu." - tłumaczył frodo2000.