Linux zaatakowany, za groźnym wirusem stoją Rosjanie

Służby specjalne USA donoszą o istnieniu groźnego wirusa, który infekuje urządzenia z systemem Linux. Za autorów malware'u uważa się rosyjski wywiad wojskowy.

malware linux

W ostatnich tygodniach regularnie otrzymujemy informacje na temat licznych cyberataków i wzmożonej działalności cyberprzestępców. Po części, z pewnością jest to spowodowane zmianą warunków, w których przyszło nam obecnie żyć. Jak wynika z najnowszych danych od początku pandemii liczba zdalnych pracowników wzrosła niemal o 150%. Nic zatem dziwnego, że przestępcy chcą wykorzystać ten fakt i często podszywają się pod znane marki, jako choćby inPost, aby zainfekować nasze smartfony.

Jednak nie tylko osoby prywatne są narażone na cyberataki, ostatnio informowaliśmy was o wojnie cybernetycznej pomiędzy Izraelem a Koreą Północną. Natomiast dzisiaj docierają do nas informacje na temat złośliwego oprogramowania stworzonego przez rosyjski wywiad wojskowy GRU.

Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) oraz Federalne Biuro Śledcze (FBI) oskarżyły GRU o przygotowanie malware'u o nazwie Drovorub, który atakuje urządzenia z systemem Linux. Ten groźny wirus sprawia, że po zainfekowaniu maszyny, hakerzy zyskują nad nią niemal pełną kontrolą i mają możliwość pobierania i wysyłania plików, wykonywania dowolnych poleceń jako root czy przekierowywania ruchu sieciowego do innych hostów. Co gorsza, jak donoszą specjaliści, wykrycie Drovoruba jest niezwykle trudne.

Mariusz Politowicz z firmy Marken - dystrybutora Bitdefender w Polsce, twierdzi, że "identyfikacja tego złośliwego oprogramowania jest trudnym procesem, szczególnie na poziomie lokalnym. W wykrywaniu Drovoruba pomocna powinna być inspekcja pakietów na granicach sieci. Inne czynności to sondowanie produktów zabezpieczających, analiza pamięci oraz nośników. Wprawdzie nie są dostępne żadne poprawki pozwalające wyeliminować problem, niemniej rekomenduje się aktualizację jądra do wersji Linux Kernel 3.7 lub wyższej".

Zobacz również: Porno w pracy to już niemal standard - szokujące dane!