Linux zanotował w 2013 r. ponad 40-procentowy wzrost popularności

W 2013 roku udział Linuksa w rynku systemów operacyjnych znacząco się zwiększył. Być może tendencja ta zostanie utrzymana również w obecnym roku.

Dzięki danym przedstawiony przez Net Applications możemy sprawdzić, jak zmieniała się popularność systemu Linux (biorąc pod uwagę różne dystrybucje) w poprzednim roku. Okazuje się, że o ile w styczniu należało do niego 1,21% rynku desktopowych systemów operacyjnych, o tyle 2013 rok zakończył ze znacznie lepszym wynikiem 1,73%. Oczywiście na tle pozostałych systemów wartość ta jest w dalszym ciągu niewielka, co nie zmienia jednak faktu, że w ciągu roku wzrosła o ponad 40%. Dla porównania w roku 2012 mieliśmy do czynienia ze spadkiem z 1,56% do 1,19%.

Dlaczego tak się dzieje?

Oczywiście trudno tutaj o jednoznaczną odpowiedź. Wydaje się jednak, że jednym z powodów wzrostu popularności Linuksa może być udostępnienie w lutym 2013 roku przez firmę Valve stabilnej wersji klienta "Steam dla Linuksa".

Zobacz również:

  • Python najbardziej popularnym językiem programowania

Może być jeszcze lepiej?

Na koniec warto dodać, że w obecnym roku na rynku pojawią się m.in. systemy Ubuntu 14.04 LTS i SteamOS od Valve. Być może więc tendencja wzrostowa popularności Linuksa zostanie utrzymana.