Linux zastępuje Windows

Ostatnie badania firmy Evans Data ujawniają wyniki, które przeczą opiniom Microsoftu o upowszechnieniu systemu operacyjnego Linux, dokonującym się przede wszystkim kosztem Uniksa a nie Windows.

Dostawcy Uniksa (tacy jak Sun Microsystems) twierdzą, że Linux zastępuje w sieciach Windows jako system dla serwerów plików, drukowania i webowych, ale Microsoft niezmiennie głosi, że Linux jest większym zagrożeniem dla Uniksa.

Kalifornijska firma badająca rynek IT przepytała w lutym ponad 400 deweloperów wykorzystujących Linuksa. Rezultat mówi, że 52,2 proc. z badanych tworzy pod katem Linuksa te aplikacje, które wcześniej przygotowywali do systemów Windows.

O ile Linux bez wątpienia wzmacnia - jako korporacyjny system operacyjny - swoją pozycję kosztem zarówno Windows, jak i Uniksa, o tyle fakt, że jest on powszechnie dostępny (w sposób trudny do prześledzenia) utrudnia uzyskanie szczegółów jego ekspansji.

Dane firmy Evans Data sugerują, że coraz powszechniejsze użycie Linuksa dokonuje się kosztem obydwu konkurencyjnych systemów operacyjnych, ale to systemy Windows są bardziej zagrożone. Wyniki badań wskazują, że tylko 29,8 proc. deweloperów tworzących aplikacje dla systemu open source wcześniej przygotowywało je do Uniksa.

W ostatnich latach zwycięzcami w walce różnych odmian Uniksa okazały się Sun z Solaris, Hewlett-Packard z HP-UX i IBM z AIX. Inne uniksowe mutacje zostały zepchnięte na margines, więc nie jest zaskoczeniem, że 17,8 proc. badanych przez Evans Data deweloperów przeszło na Unix z "innego Uniksa". Wśród dominujących systemów uniksowych Solaris traci najwięcej kosztem Linuksa - 9 proc deweloperów "przesiadło się" na ten system z oprogramowania Suna. Dla porównania AIX stracił 1,7 proc., a HP-UX - 1,4 proc.

Ale nawet straty Solarisa nie są duże w porównaniu do 22,5 proc. badanych deweloperów, stawiających na Linuksa kosztem systemu Windows 2000. Jeśli chodzi o inne systemy Microsoftu, to 6,7 proc. deweloperów tworzących pod Linux wcześniej pracowało z Windows XP, 10,6 proc. - z Windows NT, a 12,5 - z Windows 95/98.

Biorąc pod uwagę dużo większą zainstalowaną bazę Windows w stosunku do każdej z odmian Uniksa, nie powinno być zaskoczeniem, że więcej deweloperów przesiada się na Linuksa z Windows a nie Uniksa. Tak czy owak ostatnie badania zbijają argumenty Microsoftu, że Linuks prawie wyłącznie zastępuje Uniksa.


Zobacz również