Linux: zhakowano strony związane z systemem operacyjnym

Kilka stron związanych z wolnym i otwartym systemem operacyjnym Linux zostało zhakowanych. Po odkryciu włamania zostały czasowo zamknięte. Wśród nich są LinuxFoundation.org oraz Linux.com. Włamanie może być związane z wcześniejszym atakiem na stronę Kernel.org.

Linux Foundation w wiadomości zamieszczonej na swojej stronie podaje, że włamanie zostało odkryte 8 września. W efekcie tych działań, postanowiono tymczasowo zamknąć stronę, aż do momentu zapewnienia bezpieczeństwa jej użytkownikom.

Strona Linux Foundation jest sercem fundacji pracującej nad otwartymi systemami Linux i oferuje m.in. serwisy takie jak Open Printing i Linux Mark. Nie zawiera jednak kodów źródłowych jądra Linuksa. Te przechowywane są na stronie Kernel.org, która również został zhakowana dwa tygodnie temu.

Linux Foundation uważa, że obecny atak ma związek z wcześniejszym wymierzonym w Kernel.org. Fundacja pracuje teraz nad przywróceniem strony do działania i ostrzega użytkowników, że hasła i klucze SSH mogły zostać wykradzione. Dlatego też zaleca ich zmianę - także w innych serwisach, jeśli użytkownicy strony stosowali w nich te same hasła.

Więcej danych na temat ataku zostanie podanych do wiadomości publicznej po przeprowadzeniu przeglądu zhakowanych systemów i uzyskaniu większej ilości informacji.

System Linux jest powszechnie stosowany w różnych dziedzinach komputeryzacji, jednak nie ma większego udział na pecetach (około 1 proc.). Ciekawymi dystrybucjami dla komputerów PC są m.in. Ubuntu 11.04 i Fedora 15.