Lipiec miesiącem półprzewodników

Według wyliczeń Semiconductor Industry Association (SIA), światowa sprzedaż półprzewodników w lipcu wzrosła o 40 proc. osiągając 17,8 mld USD. Branża zmierza do rekordowego rocznego wyniku, choć sprzedaż w II połowie roku nie będzie, aż tak wysoka, zaś rynek osiągnie 214 mld USD - prognozuje SIA.

Sprzedaż półprzewodników w II kw. wyniosła 53,5 mld USD. - o 9,5 proc. więcej wobec 48,8 mld USD zanotowanych w pierwszych trzech miesiącach br. Kołem zamachowym branży jest popyt na pamięci DRAM, które w okresie kwiecień-czerwiec wzrosły o ponad 100 proc. w ujęciu rocznym, dzięki wysokiej sprzedaży komputerów PC (13-proc. wzrost w II kw.).

Stosowane w telefonach komórkowych układy DSP wzrosły o 86,5 proc. w ujęciu rocznym. Popyt na aparaty cyfrowe i (i telefony z tą funkcją) sprawił, że komponenty optoelektroniczne wzrosły o 52,4 proc.

Najdynamiczniej rosła w ujęciu rocznym sprzedaż w rejonie Azji i Pacyfiku - o 61 proc. do 7,6 mld USD, w obu Amerykach o 30 proc. do 3,3 mld USD, w Europie o 29 proc. do 3,1 mld, zaś w Japonii o 26,3 proc. do 3,8 mld USD.


Zobacz również