Lirydy – zachwycający deszcz meteorów nad Polską już dziś. Nie przegap okazji

Już dziś możliwe będzie obserwowanie apogeum deszczu Lirydów, a spadające gwiazdy będą widoczne nawet, co 2 minuty. Sprawdź, kiedy i gdzie obserwować niebo podczas spektaklu.


Kosmos jest niesamowity i co jakiś czas daje nam możliwość obserwacji niezwykłych spektakli również z perspektywy zwykłych mieszkańców naszej planety. Tak też będzie dzisiejszej nocy, ponieważ na Polskim niebie będzie widoczny deszcz spadających gwiazd o nazwie Lirydy.

Co to są Lirydy i skąd bierze się deszcz spadających gwiazd

Deszcz spadających gwiazd powstaje wtedy, gdy część ogona przelatującej w pobliżu komety zetknie się z ziemską atmosferą, a znajdujące się w nim niewielkie meteoryty zaczynają spalać się w wyniku tego kontaktu. W tym wypadku, mamy do czynienia z tak zwanymi Lirydami, widocznymi w okresie wiosennym, które swoją wyjątkową nazwę wzięły stąd, że najlepiej widoczne są w okolicy gwiazdozbioru Liry lub inaczej gwiazdozbioru Lutni.

Lirydy, meteoryty, spadające gwiazdy, niebo, noc, widowisko, spektakl, kometa, Polska, kosmos, astronomia, romantyczny wieczór, gwiazdozbiór Liry, obserwacja, 21 kwietnia, 21-22 kwiecień, nad ranem, co 2 minuty, kwietniowy, wiosenny deszcz, noc spadających gwiazd, gwiazdozbiór lutni,

Choć najsłynniejszy jest deszcze meteorytów mający miejsce w sierpniu każdego roku (nazywany często Łzami św. Wawrzyńca), to kwietniowy pokaz może być nie mniej ekscytujący.

Kiedy oglądać deszcz meteorytów

Wbrew pozorom, to wyjątkowe widowisko może trwać nawet kilka dnia, a początek tegorocznego miał miejsce 15 kwietnia, z kolei zakończenie nastąpi 26 kwietnia. Oglądanie spektaklu najlepiej jednak zostawić na czas, gdy ilość meteorów jest największa, a widowisko tym samym najbardziej imponujące. Tak też będzie dziś, ponieważ w tym roku apogeum Liryd przypada na noc z 21 na 22 kwietnia, a gwiazdy będą spadać nawet, co 2 minuty.

Choć obserwacje nieba i spadających gwiazd będzie można rozpocząć już wkrótce po zmierzchu (około godziny 21.00), to najlepsze efekty będą widoczne w drugiej połowie nocy, a szczególnie nad ranem 22 kwietnia, tuż przed wschodem słońca.

Lirydy, meteoryty, spadające gwiazdy, niebo, noc, widowisko, spektakl, kometa, Polska, kosmos, astronomia, romantyczny wieczór, gwiazdozbiór Liry, obserwacja, 21 kwietnia, 21-22 kwiecień, nad ranem, co 2 minuty, kwietniowy, wiosenny deszcz, noc spadających gwiazd, gwiazdozbiór lutni,

Lirydy można będzie obserwować z każdego zakątka Polski, należy jednak pamiętać, iż najlepsza widoczność jest poza terenami gęsto zaludnionymi i z daleka od miejskich świateł. Do śledzenia Liryd nie potrzebujemy żadnego sprzętu, ale nie zniechęcajmy się też, gdy od razu nie zobaczymy spadających gwiazd, bowiem nasze oczy będą prawdopodobnie potrzebować kilku minut na akomodację.

Cóż, dzisiejsza noc zapowiada się wyjątkowo i może stanowić świetną okazję zarówno do obserwacji astronomicznych, jak i romantycznych chwil w towarzystwie ukochanej osoby. Życzymy udanego widowiska.

Spragnionych astronomicznych doznań może zainteresować też:

Wyjątkowe zdjęcie Wenus

Zorza polarna na Jowiszu

Niezwykłe zjawisko odradzania się atmosfery na jednej z planet