Lista Top 10 freeware

Prezentujemy 10 najlepszych, zdaniem Czytelników, bezpłatnych programów do Windows oraz 10 propozycji nowych wersji programów freeware.


Prezentujemy 10 najlepszych, zdaniem Czytelników, bezpłatnych programów do Windows oraz 10 propozycji nowych wersji programów freeware.

Aby zagłosować na najlepszy, Twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę w postaci elektronicznej, którą znajdziesz na naszym CD oraz na stronie www.pcworld.com.pl .

Lista Top 10 freeware - notowanie 8.

Lista Top 10 freeware - notowanie 8.

Wypełnioną ankietę wyślij pod adresem pcwk@idg.com.pl, a weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania zamieściliśmy w ramce "Zagłosuj i wygraj". Przypominamy, że ranking programów nie dotyczy aplikacji polskich, które rywalizują ze sobą w oddzielnym notowaniu - Top 10 freeware PL. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się nowej wersji. Podobnie, jeśli zostanie udostępniona nowa wersja programu, to zostaje umieszczona w poczekalni.

Zgodnie z zasadami Top 10 freeware w naszej poczekalni pojawiły się nowe wersje programów, które już od dawna zajmują najwyższe pozycje w redakcyjnym plebiscycie. Mowa oczywiście o Winampie 2.78, ZoneAlarm 2.6.362 i IrfanView32 3.60.

IrfanView32 3.60

Pierwsza z trzech wielkich nowości w Top 10 freeware to kolejna wersja najszybszej przeglądarki plików graficznych, czyli Irfan-View32 3.60. Chyba po raz pierwszy Irfan-View wyposażony jest w program instalujący - do tej pory użytkownik kopiował po prostu plik z programem na twardy dysk. To oczywiście nie jedyna zmiana w wersji 3.60. IrfanView obsługuje teraz format JPG 2000, bezproblemowo współpracuje z Windows XP i zawiera kilka nowych opcji, m.in. wygodniejszą zmianę ustawień programu, możliwość współpracy z QuickTime, skrót klawiaturowy ukrywający menu programu ([Alt Shift M]) i wiele usprawnień.

www.irfanview.com

Plik: iview3690.exe, 815 KB

Winamp 2.78

Nowa wersja najsłynniejszego odtwarzacza MP3. Od wersji 2.77 odróżnia ją kilka istotnych szczegółów. Poprawiono funkcjonowanie miniprzeglądarki (chociaż prawdopodobnie i tak stosunkowo mało osób z niej korzysta), wprowadzono obsługę cddb2. W nowej wersji znalazło się także kilka poprawek w obsłudze formatów MID, MOD i WAV. Trudno zauważyć większe zmiany w samym programie, jednak zagorzali fani Winampa z pewnością sięgną po jego nową, poprawioną wersję.

www.winamp.com

Plik: winamp278_full.exe, 1,8 MB

ZoneAlarm 2.6.362

Jedna z najlepszych prywatnych zapór ogniowych doczekała się nowej wersji, opatrzonej numerem 2.6.362. Zmiana numeru "po drugiej kropce" nie oznacza rewolucyjnych modyfikacji. Interfejs pozostał niezmienny, dotychczasowi użytkownicy nie powinni mieć żadnych kłopotów z nową wersją programu. Najważniejsze zmiany w aplikacji to przede wszystkim współpraca z systemem Windows XP, poprawienie błędów związanych z systemem Windows NT, blokowanie nieznanych protokołów IP oraz bardziej szczegółowe wyjaśnienie dotyczące alertów i blokowania połączeń przez ZoneAlarm.

www.zonelabs.com

Plik: zonalm26zla.exe 2 865 KB

WallMaster 2.4e

Jeśli jesteś miłośnikiem kolorowych tapet na pulpit w Windows, z pewnością docenisz program WallMaster 2.4e, którego głównym zadaniem jest... regularne zmienianie tapet wybranych przez użytkownika. Tapety mogą być zmieniane na żądanie lub też po upływie określonego czasu. Rysunki i zdjęcia mogą być umieszczane na pulpicie w kolejności wskazanej przez użytkownika programu, ale mogą także pojawiać się zupełnie przypadkowo. WallMaster oferuje także opcję odtwarzania sygnału dźwiękowego równocześnie ze zmianą tapety, potrafi ukrywać ikony pulpitu. Obsługuje wszystkie typy plików graficznych, które mogą być tapetami w Windows (czyli BMP, GIF, TIF, i JPG), ułatwia pobieranie tapet z Internetu.

www.wallmaster.com

Plik: wallmast.exe, 1 242 KB

Atomic FileFinder Classic 0.41

Jeśli często poszukujesz w Internecie różnego typu plików, Atomic FileFinder to program właśnie dla Ciebie. W przeciwieństwie do najpopularniejszych obecnie wyszukiwarek plików Atomic File Finder nie działa na zasadzie bezpośredniej wymiany plików pomiędzy użytkownikami, lecz przeszukuje zasoby Internetu, korzystając z różnych sieciowych szperaczy. Program może początkowo sprawiać wrażenie trudnego w obsłudze. W rzeczywistości jednak już po kilku minutach użytkowania większość opcji stanie się całkowicie zrozumiała. Wyszukiwanie w Atomic FileFinder podzielone jest na kilka kategorii. Możemy poszukiwać plików graficznych, plików wideo, dokumentów PDF, sterowników do urządzeń, programów, wygaszaczy ekranów oraz oczywiście plików MP3 (i innych plików dźwiękowych).

www.file-finder.com

Plik: affd041eng.exe, 580 KB

NotesBrowser Freeware 1.00

Ten nietypowy notes i organizer w jednym powinien znaleźć swoich miłośników. Program umożliwia zapisywanie wszelkiego typu notatek i informacji, sporządzanie listy zadań do wykonania, zaznaczanie ważnych dat w kalendarzu. NotesBrowser ma nietypowy interfejs - przypomina rozbudowany Notatnik z Windows. Większość informacji po prostu wpisujesz w jedno z okien. Taki sposób korzystania z programu z początku może wydawać się trochę dziwaczny. Wielu użytkowników szybko się jednak przekona, że jest to znacznie prostsza metoda, niż klikanie wielu przycisków i otwieranie tuzinów okien dialogowych, jak ma to miejsce w wielu innych programach.

www.notesbrowser.com

Plik: nbesetup.exe, 1 849 KB