Lista Top 10 freeware

W kolejnym notowaniu 10 najlepszych programów klasy freeware zwyciężył Winamp 2.78c! Zaraz za nim uplasowała się nowa wersja IrfanView 3.61 i zapora ogniowa ZoneAlarm 2.6.362.

W kolejnym notowaniu 10 najlepszych programów klasy freeware zwyciężył Winamp 2.78c! Zaraz za nim uplasowała się nowa wersja IrfanView 3.61 i zapora ogniowa ZoneAlarm 2.6.362.

Lista Top 10 freeware

Lista Top 10 freeware

Programy z trzech pierwszych miejsc to nowe wersje, pojawiające się w Top10 freeware po raz pierwszy. Natychmiast zajęły tak wysokie pozycje, ale nic w tym dziwnego - to z pewnością jedne z najbardziej popularnych programów na świecie.

Prezentujemy listę 10 nowych kandydatów do tytułu najlepszego bezpłatnego programu, w tym kilka nowych wersji znanych aplikacji i różnych przedstawicieli gatunku sieciowych komunikatorów. Aby zagłosować na najlepszy, Twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę w postaci elektronicznej, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PCWK oraz na stronie www.pcworld.com.pl. Wypełnioną ankietę wyślij pod adresem pcwk@idg.com.pl, a weźmiesz udział w losowaniu nagród.

Przypominamy, że ranking programów free-ware dotyczy także aplikacji polskich, które rywalizują ze sobą w oddzielnym notowaniu: Top10 freeware PL. Zachęcamy autorów dobrego, polskiego, bezpłatnego oprogramo-wania do nadsyłania swoich propozycji. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje przydatność, wydajność i łatwość obsługi. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się w nowej wersji.

ATnotes 9.0

Istnieją zdecydowani zwolennicy i zagorzali przeciwnicy umieszczania jakichkolwiek dodatkowych elementów na pulpicie. Tym pierwszym polecamy wypróbowanie programu ATnotes 9.0, służącego do umieszczania na pulpicie małych notatek i wiadomości - odpowiedników słynnych żółtych karteczek, używanych chyba w każdym biurze.

Program ATnotes 9.0 jest bardzo wygodny w użyciu i można go z powodzeniem dostosować do własnych potrzeb, zmieniając np. wygląd notatek czy przypisując skróty kla-wiaturowe najczęstszym poleceniom. Warto skorzystać zwłaszcza z tej ostatniej możliwości, gdyż wywoływanie poleceń ATnotes za pomocą zasobnika systemowego może okazać się trochę męczące.

Notatki tworzone w ATnotes 9.0 mogą być wysyłane do innych komputerów, co w efekcie daje pewien rodzaj dodatkowej komunikacji, podobny nieco do uproszczonej poczty elektronicznej. Przy odrobinie cierpliwości można także na własną rękę przetłumaczyć interfejs programu - wystarczy skorzystać z opcji Settings | Translation.

http://atnotes.kpayne.net

Plik: atnsetup.exe, 660KB

SynthMARK 2002

SynthMARK 2002 to jeszcze jeden z wielu programów do testowania wydajności komputera. Testy w SynthMARK 2002 podzielone są na dwie kategorie: nechmakri związane ze sprzętem i z oprogramowaniem. Testy oprogramowania to po prostu benchmarki symulujące działanie typowego oprogramowania: arkusza kalkulacyjnego, pakietu biurowego i programów graficznych. Wyniki różnych testów można zapisywać w pliku i porównywać w głównym oknie programu. Uruchomienie testów wymaga nieco przygotowań (nie jest to pojedyncze naciśnięcie klawisza), ale cały proces jest uproszczony - dostępne są kreatory, które prowadzą krok po kroku od pierwszych przygotowań do otrzymania wyników testu. Chociaż SynthMARK 2002 zawiera tylko sześć testów (SiSoft Sandra ma ich kilkanaście), to i tak warto go wykorzystać do zbadania możliwości swojego komputera.

www.rubymicro.co.za

Plik: SynthMARK2002.exe, 6 652 KB

Archimage 1.4

Jeśli masz bogate archiwa plików graficznych, wypróbuj program Archimage 1.4. Jest to prosta, ale wydajna baza danych, przeznaczona właśnie do katalogowania i łatwego wyszukiwania plików graficznych. Na początku pracy z programem warto zmienić język interfejsu z hiszpańskiego na angielski. Można to zrobić w głównym oknie programu, na karcie Inicio, klikając przycisk English. Program zawiera przykładową bazę - katalog zdjęć przyrodnicznych, na podstawie której szybko poznasz jego możliwości. Archimage 1.4 ma wygodne narzędzie do wyszukiwania informacji, wbudowaną oraz narzędzie do generowania albumów z grafiką w postaci HTML, gotowych do publikacji jako fragment witryny WWW.

www.bornet.es/archimage/

Plik: archimage.zip, 6 755KB

WinHvance 1.50

Do czego służy ten program? Jest to kolejna aplikacja do zmiany domyślnych ustawień Windows, optymalizacji pracy systemu operacyjnego i zwiększenia ochrony przed zagrożeniami sieciowymi.

Opcje WinHvance podzielone są na cztery części, mieszczące się na kolejnych kartach w oknie programu. Opcji tych jest naprawdę bardzo dużo: możesz ustawić m.in. wygląd czcionek, właściwości połączenia modemowego z Siecią, wygląd pulpitu. Program umożliwia poprawienie różnorodnych kwestii związanych z bezpieczeństwem, nawet dość nietypowych - można na przykład wyłączyć narzędzia do edycji Rejestru czy zdezaktywować tryb MS-DOS. Program umożliwia nawet tak nietypowe modyfikacje ustawień systemu operacyjnego i oprogramowania, jak np. wyłączenie opcji pomocy w przeglądarce Netscape Navigator.

www.windows-hq.com

Plik: winhvance.zip, 1 796 KB

Unforgiven Organizer

Wiele osób twierdzi, że kieszonkowe, papierowe kalendarzyki są nadal znacznie wygodniejsze w użyciu od najlepszych programów. Aplikacje typu PIM mają jednak poważne zalety: praktycznie nieograniczone miejsce na informacje i notatki, wygodne wprowadzanie zmian w przechowywanych informacjach, a także współpraca z programami pocztowymi - dla wielu podstawowym środkiem komunikacji.

Unforgiven Organizer jest wyposażony w sympatyczny i przejrzysty interfejs, a praca z programem przebiega prawie w pełni intuicyjnie. Może przechowywać listę zadań do wykonania, zbiór notatek. Za pomocą Unforgiven Organizera przygotujesz tygodniowy, miesięczny, a nawet roczny plan zajęć. Program wyposażony jest oczywiście w bazę kontaktów, która umożliwia nie tylko szybkie wysłanie listu elektronicznego, ale także automatycznie nawiąże połączenie telefoniczne lub otworzy odnośnik do strony WWW.

http://spazioweb.inwind.it/unforgiven

Plik: UnOrg.zip, 6 877KB