Lista Top 10 freeware

W 10. notowaniu listy Top 10 freeware zwyciężyła przeglądarka plików graficznych - ACDSee 3.1! Kolejne miejsca zajął menedżer pobierania plików - Download Accelerator Plus 4.3.0.2 i narzędzie do poprawiania błędnych wpisów w Rejestrze Windows - RegCleaner 3.6.


W 10. notowaniu listy Top 10 freeware zwyciężyła przeglądarka plików graficznych - ACDSee 3.1! Kolejne miejsca zajął menedżer pobierania plików - Download Accelerator Plus 4.3.0.2 i narzędzie do poprawiania błędnych wpisów w Rejestrze Windows - RegCleaner 3.6.

Lista Top 10 freeware - notowanie 10.

Lista Top 10 freeware - notowanie 10.

Prezentujemy kolejną listę 10 kandydatów do tytułu najlepszego bezpłatnego programu, w tym kilka nowych wersji znanych aplikacji i różnych przedstawicieli gatunku sieciowych komunikatorów.

Aby zagłosować na najlepszy, Twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę w postaci elektronicznej, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PCWK oraz na stronie www.pcworld.com.pl. Wypełnioną ankietę wyślij pod adresem pcwk@idg.com.pl, a weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Zachęcamy autorów dobrego polskiego, bezpłatnego oprogramowania do nadsyłania swoich propozycji. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje przydatność, wydajność i łatwość obsługi. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się w nowej wersji.

Paltalk 5.0

Paltalk to jeszcze jeden sieciowy komunikator. Umożliwia nie tylko zwykłe internetowe pogaduszki - przesyłanie krótkich wiadomości tekstowych, ale także komunikację głosową i transmisję wideo. Użytkownik programu może się przyłączyć do jednej z grup tematycznych lub przywołać znajomego - który oczywiście powinien także mieć Paltalk. Jakość wideo zależy, niestety, bezpośrednio od jakości połączenia z Internetem. W przypadku zwykłego połączenia modemowego w większości przypadków mamy do czynienia raczej z ciągiem statycznych obrazów, niż faktyczną transmisją wideo. Wśród programów, które umożliwiają rozmowy przez Sieć z wykorzystaniem przekazu wideo, Paltalk wyróżnia się prostą obsługą i możliwością uczestniczenia w grupowych pogawędkach. Oferuje naprawdę spore możliwości i - co ważne w tego typu oprogramowaniu - ma wielu użytkowników, także w Polsce. Są nawet grupy testowe - uczące porozumiewania się za pomocą Paltalk - całkowicie polskojęzyczne!

www.paltalk.com

Plik: pal_install.exe, 958 KB

Easy Cover Print 2.1

Ten prosty programik ułatwia drukowanie wkładek do pudełek z płytami CD i DVD. Zawiera wyjątkowo mało opcji, a mimo to jest przydatny. Przede wszystkim umożliwia błyskawiczne przeskalowanie przygotowanej wcześniej grafiki do odpowiednich rozmiarów (pasujących do pudełek CD lub DVD). Grafikę taką można natychmiast wydrukować, oszczędzając sobie w ten sposób kilku, prawdopodobnie nieudanych, prób odpowiedniego dopasowania jej wielkości. W praktyce najlepiej wcześniej przygotować okładkę płyty, nawet nieco większą niż przewidywany rozmiar na wydruku.

http://members.ams.chello.nl/mreijing/

Plik: setup.exe, 530 KB

Molecular Weight Calculator

Ten program z pewnością zainteresuje wszystkich, którzy zajmują się chemią, bo umożliwia obliczenie wagi molowej różnych związków chemicznych. Można go wykorzystać w wypadku najprostszych, znanych już ze szkoły podstawowej kwasów, zasad i soli, ale radzi sobie doskonale także z bardzo złożonymi związkami chemii organicznej. Zawiera mnóstwo dodatkowych opcji i narzędzi, jak przeliczanie stężeń (molowe i procentowe), modelowanie łańcuchów peptydowych, obliczanie przepływów kapilarnych, a także wygodny kalkulator matematyczny, umożliwiający obliczanie złożonych wyrażeń. Plik pomocy Molecular Weight Calculatora jest obszerny i dokładny, zawiera m.in. listę wszystkich skrótów (skróty nazw stosowane są zamiast złożonych wzorów, np. Phe oznacza fenyloalaninę). Użytkownik może zresztą dostosować program do swoich potrzeb - dodać własne skróty i odpowiadające im wzory związków chemicznych.

www.alchemistmatt.com

Plik: mtw6_12.zip, 2114 KB

Hover News! 2.01

Wbrew nazwie nie jest to program do przeglądania internetowych grup dyskusyjnych. Ułatwia stały dostęp do najświeższych informacji z wybranego kanału tematycznego. wyświetlając je na przewijanym pasku w małym oknie i właściwie funkcjonalność Hover News! do tego się ogranicza. Wyświetlane komunikaty są jednozdaniowe, ale bezpośrednio z programu można uzyskać dostęp do bardziej szczegółowych danych - wystarczy kliknąć komunikat, a zostanie otwarta strona WWW zawierająca pełną treść wiadomości. Program można skonfigurować tak, aby korzystanie z niego było jak najbardziej wygodne - dopasować prędkość przewijania tekstu, zmienić skórkę czy nawet ustawić stopień przezroczystości głównego okna. Oczywiście korzystanie z Hover News! ma sens tylko w przypadku dysponowania stałym dostępem do Internetu.

www.hoverdesk.net

Plik: HVNSetup.zip, 491 KB

CryptoUP 2.2.3.1 & FindSR

Właściwie to nie jeden, lecz dwa programy związane z szyfrowaniem i bezpieczeństwem danych. CryptUP to aplikacja służąca do szyfrowania i deszyfrowania plików. Jej główną zaletą jest prostota obsługi. Wielu użytkowników rezygnuje z narzędzi do szyfrowania, takich jak np. PGP (swoją drogą bardzo bezpiecznej techniki) z powodu kłopotliwej instalacji czy skomplikowanej zasady działania. W CryptoUP wystarczy podać hasło i wskazać plik do zaszyfrowania lub odszyfrowania. Prosty, wygodny sposób na zabezpieczenie ważnych danych, np. na komputerze w pracy, do którego dostęp może mieć wiele osób. Drugi program w tym zestawie, FindSR, służy do weryfikacji zaszyfrowanych plików i sprawdzenia, czy ewentualne odczytanie zaszyfrowanej informacji jest możliwe. Obsługuje zaszyfrowane pliki dowolnego rodzaju, ale korzystanie z niego wymaga już pewnej wiedzy z zakresu kryptografii.

www.geocities.com/cryptoup/

Plik: shield.zip, 3733 KB