Lista Top 10 freeware

W kolejnym notowaniu 10 najlepszych polskich programów freeware ponownie zwyciężył komunikator internetowy Gadu-Gadu, tym razem w wersji 4.8.8. Wysokie pozycje osiągnęły także: Zajączek edytor stron WWW oraz Vplayer 0.6e+ świetny, szybki odtwarzacz plików wideo.

W kolejnym notowaniu 10 najlepszych polskich programów freeware ponownie zwyciężył komunikator internetowy Gadu-Gadu, tym razem w wersji 4.8.8. Wysokie pozycje osiągnęły także: Zajączek edytor stron WWW oraz Vplayer 0.6e+ świetny, szybki odtwarzacz plików wideo.

Lista Top 10 freeware PL

Lista Top 10 freeware PL

Poniżej prezentujemy 10 nowych kandydatów do tytułu najlepszego polskiego programu klasy freeware. Warto zwrócić uwagę na świetny edytor HTML - Zajączek 2.20 oraz programy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Aby zagłosować na najlepszy, Twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda, a także na stronie www.pcworld.com.pl.

Przypominamy, że ranking programów free-ware dotyczy także aplikacji zagranicznych, które rywalizują ze sobą w oddzielnym notowaniu: Top 10 freeware. Jeśli jesteś autorem dobrego, bezpłatnego oprogramowania -Ęskontaktuj się z redakcją PC Worlda, a Twoja aplikacja może zostać rozpowszechniona na całą Polskę. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje jej przydatność, jakość wykonania i łatwość obsługi. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

Zajączek 2.20

Zajączek 2.20 to poprawiona wersja Zajączka 2.0. Obecnie jest to aplikacja w pełni bezpłatna -Ęrównież do wykorzystania komercyjnego, co czyni z niej bez wątpienia najbardziej atrakcyjny z bezpłatnych polskich i sieciowych języków skryptowych. Od wersji 2.0 w Zajączku nie ma już trybu WYSIWYG (który w poprzednich wersjach pozostawał ciągle w fazie beta), usunięto większość błędów, dodano narzędzie do walidacji kodu HTML, a także pełną obsługę znaczników z najważniejszych języków skryptowych: PHP, JS, ASP, a nawet SQL. Niezbędny program dla początkujących i zaawansowanych webmasterów!

http://amigo.aux.pl

Plik: zajaczek2.exe, 3087 KB

WN 2000 XP 44.04 PL

Przedstawiamy nową wersję wygodnego menedżera plików, WN 2000, tym razem opatrzoną numerem 44.04. WN 2000 usprawnia najczęściej wykonywane operacje na plikach i folderach, potrafi także tworzyć i odczytywać pliki archiwalne ZIP, i ARJ, a nawet ściągać pliki z serwerów FTP. Program wykorzystuje duża liczbę skrótów klawiaturowych, które znacznie przyspieszają pracę, ale może być też obsługiwany za pomocą myszy. WN 2000 ma dodatkowe, przydatne narzędzia -Ęumożliwia wysyłanie SMS-ów i sprawdzanie poczty elektronicznej. Program z pewnością spodoba się wszystkim przyzwyczajonym do korzystania z menedżerów plików.

http://syserror.republika.pl

Plik: wn32pl.exe, 934 KB

Chemix 1.5

Po raz kolejny w zestawieniu Top 10 freeware PL pojawia się program związany z chemią. W poprzednim wydaniu naszego miesięcznika prezentowaliśmy podręczny kalkulator chemiczny, a teraz -Ęprzydatny, kompaktowy układ okresowy pierwiastków. Program ma elegancki, przejrzysty interfejs i zawiera nie tylko najważniejsze informacje o każdym z pierwiastków, ale także jego szczegółową charakterystykę. Znajdziemy tu informacje nie tylko o właściwościach chemicznych danego pierwiastka, ale także np. rok jego odkrycia i nazwisko odkrywcy. Program obsługuje skórki (zwane tu karnacjami), dzięki którym można dostosować jego wygląd do własnych upodobań. Z pewnością Chemix 1.5 może być świetną pomocą naukową dla każdego uczącego się chemii. Warto wspomnieć, że program został napisany przez tegorocznego maturzystę, ucznia Technikum Ochrony Środowiska w Sosnowcu.

www.surgimed.com.pl/chemix

Plik: chemix15.exe, 1277 KB

TrayHelper 1.6

Tray Helper 1.6 to jeszcze jeden program na każdą okazję, przydatny podczas codziennej pracy przy komputerze. Po uruchomieniu program rezyduje w zasobniku systemowym, skąd można go wygodnie uruchomić, uzyskując dostęp do 4 niezależnych narzędzi. Pierwsze z nich to tzw. przypominacz. Moduł ten przypomina o ważnych datach, rocznicach, imieninach itd. Drugi moduł zajmuje się sprawdzaniem stanu kont poczty elektronicznej -Ębardzo przydatne narzędzie dla osób korzystających z wielu różnych kont: firmowego, prywatnego, anonimowego... Program może obsługiwać do 50 kont poczty e-mail! Program sprawdzający pocztę potrafi także automatycznie usuwać wiadomości-śmieci (tzw. spam) odnalezione na podstawie filtrów zdefiniowanych przez użytkownika. Tray Helper 1.6 potrafi także zamykać okienka reklamowe typu pop-up, a nawet sprawdzać stan zdalnych komputerów. Program korzysta także z wtyczek (plug-in), dzięki którym może się stać nawet małym serwerem WWW.

trayhelper.republika.pl

Plik: Setup_2.exe, 629 KB

Fryderyk

Jeśli czujesz, że mógłbyś poprawić bezpieczeństwo swoich danych, a zwłaszcza haseł dostępu do różnych miejsc w Internecie, wypróbuj program Fryderyk. Potrafi nadzorować podawanie haseł, np. dostępu do internetowego konta poczty elektronicznej, wykrywać programy przechwytujące dane podawane z klawiatury, a także odnajdywać potencjalnie niebezpieczne aplikacje uruchomione w systemie. Oczywiście znakomita większość podejrzanych programów wykrytych przez Fryderyka jest całkiem bezpieczna, ale potrafi znaleźć także naprawdę istotne zagrożenia. Ciekawą funkcją programu jest możliwość przypominania haseł użytkownika (np. na podstawie loginu). Zupełnie zaś odlotową opcją jest "odwracanie" okien programów na drugą stronę, na której znajdziemy notatnik i moduł prowadzenia pogawędek (czat) z innymi użytkownikami tego samego oprogramowania.

www.aktywni.pl

Plik: fsetup.exe, 1372 KB

ICY Hexplorer 1.30

Edytory plików binarnych pracujące w trybie heksadecymalnym (szesnastkowym) przeznaczone są raczej dla tych użytkowników, którzy lubią zmieniać ukryte ustawienia programów, dodawać sobie dodatkowe punkty w grach itd. Jeśli jednak nie należysz nawet do grupy zapaleńców, którzy rozgryzają od środka każdą aplikację, mały edytor heksadecymalny może się przydać w różnych sytuacjach. Takim właśnie programem jest ICY Hexplorer 1.30. Aplikacja ma podstawowe możliwości edycyjne, w tym wyszukiwanie i automatyczną zamianę ciągów znaków, a także zestaw opcji związanych z operatorami logicznymi (OR, XOR itd.). Program jest prosty w obsłudze i znakomicie nadaje się do wprowadzania prostych modyfikacji w plikach binarnych.

www.icy.prv.pl

Plik: hex_setup.exe, 116 KB