Lista Top 10 freeware PL

Prezentujemy 10 najlepszych, zdaniem Czytelników, polskich bezpłatnych programów do Windows. Zachęcamy do głosowania na programy będące na liście i na te z poczekalni. Na uczestników naszej zabawy czekają nagrody!


Prezentujemy 10 najlepszych, zdaniem Czytelników, polskich bezpłatnych programów do Windows. Zachęcamy do głosowania na programy będące na liście i na te z poczekalni. Na uczestników naszej zabawy czekają nagrody!

Lista Top 10 Freeware PL

Lista Top 10 Freeware PL

Największe uznanie Czytelników zdobył tym razem uniwersalny odtwarzacz filmów Vplayer 0.5e, jeden z najłatwiejszych w użyciu odtwarzaczy "DivX-ów", obsługujący podpisy - tłumaczenia dialogów. Tradycyjnie dużą popularnością cieszy się też licznik połączeń modemowych (Licznik 3.0) oraz Yupi 1.62 XP - program o naprawdę wielu zastosowaniach.

Aby zagłosować na najlepszy, Twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę w postaci elektronicznej, którą znajdziesz na naszym CD oraz na stronie www.pcworld.com.pl. Wypełnioną ankietę wyślij pod adresem pcwk@idg.com.pl, a weźmiesz udział w losowaniu nagród.

Zachęcamy autorów dobrego, bezpłatnego oprogramowania do nadsyłania swoich propozycji. O przyjęciu nowej aplikacji do poczekalni decyduje przydatność, wydajność i łatwość obsługi. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji. Przypominamy także, że ranking dotyczy również aplikacji angielskich, które rywalizują ze sobą w oddzielnym notowaniu Top 10 freeware.

Zajączek 1.02F

Ten bezpłatny do niekomercyjnego wykorzystania edytor stron WWW to chyba najciekawsza propozycja w tym wydaniu Top 10 freeware. Jest to w pełni funkcjonalny, wygodny w użyciu program do tworzenia dokumentów HTML, pracujący zarówno w trybie bezpośredniej edycji kodu, jak i w trybie WYSIWYG (chociaż autor informuje, że tryb "wizualny" jest wciąż w fazie testów). Interfejs Zajączka zdradza inspiracje czerpane ze środowiska programistycznego Delphi czy innego, słynnego polskiego edytora HTML - Pajączka. Zajączek potrafi kolorować kod HTML, umożliwia korzystanie z szablonów i makr, zawiera opcję wyboru koloru z różnych palet ( w tym tzw. bezpiecznych, poprawnie wyświetlanych w przeglądarkach), pomaga także umieszczać skrypty w kodzie HTML, zawiera nawet edytor zapytań SQL. Tryb WYSIWYG w obecnej formie jest przydatny głównie do wygodnej edycji tekstu, z niecierpliwością oczekujemy wersji finalnej! Zajączek zawiera kilka dodatkowych narzędzi przydatnych podczas tworzenia stron WWW, np. program do szybkiego skalowania rysunków i edytor animowanych GIF-ów, a także narzędzie do kompresji plików HTML (usuwające np. puste linie).

www.noname.zum.pl/piotr

Plik: zajaczek.exe, 3233 KB

Varney Math 2.1

Prosty, ale przydatny program matematyczny, służący do rysowania wykresów funkcji jednej zmiennej. Program obsługuje funkcje trygonometryczne i logarytmy, potrafi rysować styczną do funkcji w danym punkcie, a także obliczać pierwiastki wielomianów. Varney Math może również służyć do obliczania pochodnej - potrafi podać wzór na pochodną naprawdę wielu funkcji. Dodatkowo program wyposażony jest w kalkulator. Aplikacja działa bardzo szybko, co jest zasługą odpowiedniego dobrania precyzji rysowania wykresów (którą zresztą można zmienić). Gotowy wykres można wydrukować lub zapisać w postaci pliku graficznego (w formacie BMP). Przed drukowaniem dobrze jest jednak skorzystać z możliwości zmiany wyglądu wykresu i ustawić np. czarne linie na białym tle. Podczas drukowania używane są bowiem dokładnie takie same kolory jak przy wyświetlaniu wykresu na ekranie. Pozostawienie domyślnych ustawień skończy się zadrukowaniem całej kartki papieru na czarno, nie licząc cienkich i słabo widocznych białych linii wykresu.

www.varney.prv.pl

Plik: math.zip, 188 KB

WinPS

Ten program z pewnością znajdzie wiele zastosowań, przede wszystkim jako narzędzie ratunkowe służące do awaryjnego zamykania zablokowanych programów w systemach operacyjnych, które standardowo nie udostępniają pełnej listy aktywnych procesów (np. Windows 98). Wystarczy uruchomić WinPS, pobrać listę aktywnych procesów, wybrać ten, który sprawia kłopoty i kliknąć przycisk Zamknij proces. Program WinPS ma także dodatkowy walor - edukacyjny. Wielu użytkowników z pewnością nie zdaje sobie sprawy, jak wiele procesów jednocześnie musi obsługiwać ich domowy komputer... Podczas używania tego programu należy jednak zachować pewną ostrożność - najlepiej nie eksperymentować i nie kończyć procesów, których nie potrafimy zidentyfikować, gdyż może się to skończyć zawieszeniem systemu lub utratą danych w aplikacjach. Program WinPS z pewnością ucieszy wielu programistów, gdyż osierocone procesy i trudne do zamknięcia okna programów to typowe problemy podczas testowania nowych projektów.

www.noname.zum.pl/piotr

Plik: procview.exe, 518 KB

ezHTML 2

Jeszcze jeden edytor HTML, rywalizujący z Zajączkiem. Edytor Znaczników HTML 2, bo tak brzmi pełna nazwa programu, jest wygodnym edytorem HTML. Zawiera wszystkie typowe dla tego typu aplikacji opcje, z których najważniejsze jest kolorowanie kodu, wstawianie formularzy i elementów skryptów. Oczywiście, webmasterzy podczas przygotowywania stron WWW przeważającą większość znaczników wpisują ręcznie i z pamięci, nie korzystając np. z opcji typu Wstaw|Linię poziomą. Program zawiera jednak wiele opcji przydatnych także dla zaawansowanych twórców witryn WWW, chociażby szybkie generowanie tabel i ramek oraz wykorzystywanie szablonów. Program jest rozpowszechniany wraz z dwoma dodatkowymi narzędziami: Kartografem (prosta przeglądarka grafik współpracująca z ezHTML) oraz Tagik 3000 - aplikacją umożliwiającą szybkie sprawdzenie poprawności dokumentu HTML. Ponieważ ezHTML jest programem bezpłatnym także dla celów komercyjnych, z pewnością znajdzie miejsce w warsztacie każdego webmastera.

http://ezhtml.bydnet.com.pl

Plik: ezHTML-2.0.zip, 1587KB

Sknerus Free

Program do fakturowania to jedna z najbardziej potrzebnych aplikacji w każdej firmie. Niestety, większość programów do fakturowania do dość drogie aplikacje komercyjne. Program o wdzięcznej nazwie Sknerus spełnia wymogi aplikacji ułatwiającej wystawianie faktur, a przy okazji jest bezpłatny. W przeciwieństwie do wielu rozbudowanych programów księgowych Sknerus jest bardzo prosty w obsłudze. Na początku programu należy wpisać dane o firmie. Dalsza praca ze Sknerusem, czyli wystawianie faktur, sprowadza się do wpisania kontrahentów i listy sprzedaży oraz wybrania sposobu opodatkowania. Lista faktur jest przechowywana w programie, można więc w każdej chwili wydrukować potrzebne kopie. Program jest prosty, nie zawiera np. listy kontrahentów, ale z pewnością może się okazać bardzo przydatny w każdej małej firmie.

www.zwan.com.pl

Plik: sknerusfree.exe, 4,2 MB