Lista Top 10 freeware PL

W kolejnym notowaniu 10 najlepszych polskich programów freeware zwyciężył najlepszy polski komunikator internetowy, Gadu-Gadu. Wysokie pozycje osiągnęły także: Pajączek, darmowy edytor HTML i Trojan Scanner, program wykrywający zagrożenia ze strony programów-koni trojańskich. Prezentujemy listę 10 nowych kandydatów do tytułu najlepszego bezpłatnego programu, w tym kilka nowych wersji znanych aplikacji i różnych przedstawicieli gatunku sieciowych komunikatorów.


W kolejnym notowaniu 10 najlepszych polskich programów freeware zwyciężył najlepszy polski komunikator internetowy, Gadu-Gadu. Wysokie pozycje osiągnęły także: Pajączek, darmowy edytor HTML i Trojan Scanner, program wykrywający zagrożenia ze strony programów-koni trojańskich. Prezentujemy listę 10 nowych kandydatów do tytułu najlepszego bezpłatnego programu, w tym kilka nowych wersji znanych aplikacji i różnych przedstawicieli gatunku sieciowych komunikatorów.

Lista Top 10 freeware PL

Lista Top 10 freeware PL

Aby zagłosować na najlepszy, Twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę w postaci elektronicznej, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PCWK oraz na stronie www.pcworld.com.pl. Wypełnioną ankietę wyślij pod adresem pcwk@idg.com.pl, a weźmiesz udział w losowaniu nagród.

Przypominamy, że ranking programów freeware dotyczy także aplikacji zagranicznych, które rywalizują ze sobą w oddzielnym notowaniu: Top10 freeware. Zachęcamy autorów dobrego bezpłatnego oprogramowania do nadsyłania swoich propozycji. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje przydatność, wydajność i łatwość obsługi. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się w nowej wersji.

Cocroach Player 1.2

Cocroach Player to prosty odtwarzacz plików wideo, AVI i MPG. Oczywiście program obsługuje wyświetlanie tłumaczeń dialogów z oddzielnych plików tekstowych; potrafi wyświetlać film zarówno w oknie programu, jak i w trybie pełnoekranowym. Obsługa Cocroach Player 1.2 nie sprawi kłopotu nikomu, kto choć raz miał do czynienia z odtwarzaniem filmów z plików AVI i MPG.

www.radek.storm.com.pl

Plik: cocroach.zip, 523 KB

Gadu-Gadu 4.6.9

Nowe wersje najpopularniejszego polskiego komunikatora, czyli Gadu-Gadu, pojawiają się tak szybko, że postanowiliśmy nie umieszczać każdej w zestawie Top10 freeware. Zgodnie z zasadami naszej zabawy znajdowałyby się one ciągle w poczekalni, bo Gadu-Gadu z pewnością zasługuje na wysoką pozycję w notowaniach. Wersja 4.6.9 przynosi jednak wiele ważnych zmian i usprawnień w stosunku do ostatniej z umieszczonych w Top10 freeware, czyli 4.5. Usunięto problemy związane z wysyłaniem wiadomości do użytkowników Gadu-Gadu i SMS-ów. Interfejs programu został poprawiony i jest teraz znacznie wygodniejszy w użyciu. Dodano nowe tryby pracy: "niewidoczny" i "tylko dla znajomych", pojawiła się opcja umożliwiająca zmianę wyglądu okna programu, użytkownicy Gadu-Gadu mają teraz także możliwość usunięcia jednego ze swoich starych kont.

www.gadu-gadu.pl

Plik: gg.exe, 434 KB

Windows Administrator 3.b+

Jeśli cierpisz z powodu różnych irytujących właściwości Windows, wypróbuj Windows Administratora 3.b+. Program ma opcje pozwalające wyłączyć lub zmienić problematyczne funkcje systemów Windows. Co potrafi Windows Administrator 3.b+? Za jego pomocą można m.in. dostosować wygląd menu Start, zmienić napis na przycisku Start, zmienić powitalny ekran Windows, wyłączyć automatyczne uruchamianie zawartości krążka CD włożonego do napędu itd. Po instalacji program uruchamiany jest z angielskim interfejsem, ale można to szybko zmienić, wybierając Options / Language. Dodatkową atrakcją programu jest możliwość rozegrania partyjki szachów z komputerowym przeciwnikiem.

www.radek.storm.com.pl

Plik: WinAdmin.zip, 1821 KB

Vplayer 0.6e+

Vplayer to chyba najpopularniejszy odtwarzacz filmów rodzimej produkcji. Jego główne zalety to bardzo szybka praca oraz bezproblemowe przewijanie filmu do dowolnej klatki, a także obsługa napisów. Wersja 0.6e+ różni się od wersji 0.5 przede wszystkim obsługą skórek, rozbudowanymi opcjami i poprawieniem różnych drobnych błędów. Ciekawą, nową opcją Vplayera jest możliwość przygotowania krążków CD z filmami, które po włożeniu do napędu automatycznie uruchomią Vplayera z odpowiednim filmem i napisami. W wersji 0.6e+ poprawiono opcje związane z tworzeniem playlisty, a zwłaszcza ulepszono jej edycję metodą przeciągania. Warto także wspomnieć, że Vplayer doczekał się wreszcie porządnego programu instalującego.

www.vplayer.albion.top.pl

Plik: vplayer_06e_plus.exe, 6795 KB

Windows Navigator 2000 PL

Jeśli należysz do osób korzystających z różnego typu menedżerów plików, koniecznie wypróbuj program WN2000 PL. Aplikacja ma klasyczny interfejs dzielący okno programu na dwa panele zawierające zawartość folderów. Wszelkie operacje na plikach mogą być wykonywane zarówno za pomocą myszy, jak i przy użyciu typowych, znanych od czasów Norton Commandera, skrótów klawiszowych ([F5] - kopiowanie, [F6] - przenoszenie itd.). Oprócz operacji na plikach i folderach Windows Navigator 2000 PL umożliwia także nawiązanie połączenia z serwerami FTP, sprawdzanie poczty elektronicznej, a nawet wysyłanie SMS-ów. Program pozwala także na kompresję plików do postaci m.in. RAR, ARJ i ZIP. Co ciekawe, pliki archiwalne (np. ZIP) są traktowane jako specjalny rodzaj folderu - możliwe jest np. kopiowanie plików z wnętrza ZIP-a bez wcześniejszego rozpakowywania.

http://republika.pl/syserror

Plik: wn32pl.exe, 987 KB

Windows Communicator 1.9.7.6

W tym notowaniu Top10 freeware PL znalazły się aż dwa programy tego samego autora. Pierwszy z nich to Windows Administrator, a drugi - Windows Communicator, tym razem w wersji 1.9.7.6. Jest to wygodny komunikator internetowy umożliwiający prowadzenie rozmowy online, wysyłanie prywatnych i publicznych wiadomości, identyfikację rozmówcy itd. W przypadku, gdy nie uda się nawiązać połączenia z żadnym z serwerów w Sieci, program automatycznie uruchamia własny serwer na komputerze użytkownika. Windows Communicator potrafi także pobrać ekran z komputera rozmówcy, a nawet uruchomić aplikację na zdalnym komputerze.

www.radek.strom.com.pl

Plik: Communicator.exe, 7256 KB