Lista Top 10 freeware PL


XnView 1.30 PL

XnView 1.30 PL to program "na życzenie". Wzmianki o nim pojawiały się dość często w naszej grupie dyskusyjnej (pcwk.cd) - idąc za głosem naszych Czytelników, prezentujemy XnView jako kandydata do zaszczytnej dziesiątki Top 10 freeware PL (nie jest to rodzimy program, ale wyposażony w polskojęzyczny interfejs). XnView to rozbudowana przeglądarka plików graficznych, mogąca śmiało konkurować ze słynnym IrfanView. XnView potrafi odczytać i zapisać właściwie każdy format pliku graficznego, możliwe jest także pobieranie grafiki ze skanera bądź aparatu cyfrowego (za pomocą TWAIN). Wczytaną grafikę można poddać dość zaawansowanej obróbce, jak na "zwykłą" przeglądarkę grafiki.

XnView umożliwia dostosowanie liczby kolorów w grafice, zastosowanie podstawowych filtrów (rozmycie, wyostrzenie, wykrycie krawędzi itd.). Aplikacja posiada także wiele zaawansowanych narzędzi, w tym "efekty specjalne" znane z dużych, komercyjnych programów graficznych.

www.xnview.com

Plik: Xnview-win, 1 792 KB

ExtraPage 2.1

Jeszcze jeden w pełni darmowy edytor HTML. ExtraPage w zupełności wystarczy do tworzenia pierwszych stron WWW. Program powinien sprawdzić się także przy pracy nad bardziej rozbudowanymi witrynami, chociażby jako szybki i wygodny dodatek do większych narzędzi dla webmasterów. ExtraPage 2.1 bardzo ułatwia wstawianie znaczników HTML - wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk na pasku narzędzi. Program sprawdzi, czy zostały podane wszystkie obowiązkowe parametry danego znacznika i ewentualnie poprosi użytkownika o poprawienie pomyłki. ExtraPage 2.1 potrafi kolorować składnię HTML, obsługuje stronę kodową ISO-8859-2, zawiera nawet specjalny kreator, upraszczający proces tworzenia nowej strony WWW i pomagający w tworzeniu tabeli. Warto wspomnieć, że program został napisany przez ucznia gimnazjum - gratulujemy umiejętności!

www.extra.page.prv.pl

Plik: install.exe, 1 200 KB

Tlen.pl 2.00b

Co nowego znajdziemy w wersji 2.00b komunikatora Tlen.pl? Przede wszystkim umożliwia teraz przesyłanie plików, powiadamia o nadejściu nowej poczty elektronicznej (chociaż tylko na konto w portalu o2.pl). Tlen.pl potrafi w pewnym stopniu współpracować z Gadu-Gadu, a dokładniej - potrafi wyszukiwać partnerów do rozmowy wśród użytkowników tego ostatniego. Ponadto, osoby umieszczone w Tlen.pl na liście kontaktów mogą być łatwo przypisywane różnym grupom, np. znajomi, praca itd. Poprawiono także wykrywanie połączenia modemowego, dodano przycisk ze skrótami do najbardziej przydatnych funkcji programu, ulepszony został także import danych z Gadu-Gadu.

Komunikator Tlen.pl należy do grupy programów ściśle związanych z portalami WWW (podobnie jak Onet Komunikator i WP Kontakt). Czy jest to wadą tej aplikacji - chyba nie, chociaż przechodzenie przez proces rejestracji w portalu o2.pl niektórym użytkownikom może wydać się nieco uciążliwy.

http://tlen.pl

Plik: tleninst200b.exe, 601 KB

Terminarz 2002

Terminarz 2002 to przydatny program, który może wprowadzić w nasze życie trochę porządku, a na pewno - jest prostym, a zarazem funkcjonalnym połączeniem kalendarza i menedżera zadań do wykonania. Terminarz 2002 potrafi przypomnieć o najważniejszych wydarzeniach np. świętach, rocznicach. Umożliwia także łatwe przygotowanie tygodniowego i miesięcznego planu zajęć. Główne okno programu przypomina znane od lat papierowe kalendarze codzienne (typu jeden dzień - jedna kartka), które wciąż są używane w wielu domach. Obsługa programu nie powinna sprawić nikomu kłopotu - być może spodoba się on osobom przytłoczonym mnogością opcji w takim chociażby Outlooku. Polecamy dokładne zapoznanie się z programem: wśród terminów, o których przypomina Terminarz 2002, są nawet... urodziny Adama Małysza!

www.fupro.com.pl

Plik: terminarz.zip, 1 556 KB

Renamer 1.0

Ten prosty program służy do grupowych zmian nazw plików - zamienia wszystkie litery na wielkie lub odwrotnie - na małe. Taki programistyczny drobiażdżek, ale wbrew pozorom - może się przydać. Różne aplikacje (zwłaszcza te starsze) wymagają czasem odpowiedniego formatu nazw plików (wiele wczesnych wersji programów wymaga, aby nazwy plików były zapisane wielkimi literami). Jeśli musimy zmienić jedną czy dwie nazwy, to można z powodzeniem to zrobić ręcznie. W innych przypadkach polecamy skorzystanie z Renamera.

www.all4all.hg.pl

Plik: renamer 1.0 beta.exe, 40 KB