Lista Top 10 freeware PL

W kolejnym notowaniu 10 najlepszych polskich programów freeware zwyciężył Gadu-Gadu w wersji 4.6.9. Niewiele głosów mniej uzyskał Vplayer 0.6e+ oraz zupełna nowość - Windows Navigator 2000 PL.


W kolejnym notowaniu 10 najlepszych polskich programów freeware zwyciężył Gadu-Gadu w wersji 4.6.9. Niewiele głosów mniej uzyskał Vplayer 0.6e+ oraz zupełna nowość - Windows Navigator 2000 PL.

Lista Top 10 freeware PL

Lista Top 10 freeware PL

W tym notowaniu do pierwszej dziesiątki programów zakwalifikowało się aż 5 nowych aplikacji (w tym nowe wersje starych przebojów, np. Gadu-Gadu). Większość z nich znalazła się zresztą w pierwszej piątce, ale przewaga punktowa programów z dwóch pierwszych miejsc jest ogromna - Vplayer i Gadu-Gadu pozostają zdecydowanie najpopularniejszymi polskimi programami freeware.

Prezentujemy także listę 10 nowych kandydatów do tytułu najlepszego bezpłatnego programu rodzimej produkcji lub dostępnego w polskiej wersji językowej. Aby zagłosować na najlepszy, Twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę w postaci elektronicznej, którą znajdziesz na krążku CD dołączonym do tego wydania PC Worlda oraz na stronie www.pcworld.com.pl.

Wypełnioną ankietę wyślij pod adresem pcwk@idg.com.pl, a weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania znajdziesz w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Przypominamy, że ranking programów freeware dotyczy także aplikacji zagranicznych, które rywalizują ze sobą w oddzielnym notowaniu: Top 10 freeware. Zachęcamy autorów dobrego, bezpłatnego oprogramowania do nadsyłania swoich propozycji. O umieszczeniu nowej aplikacji w poczekalni decyduje przydatność, wydajność i łatwość obsługi. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

Zajączek 1.3.0F

Dostępna już jest kolejna wersja bezpłatnego, polskiego edytora HTML. Zajączek 1.3.0F to przede wszystkim edytor działający w trybie kodu źródłowego, chociaż dostępny jest także tryb WYSIWYG (niestety wciąż w fazie testów). Jedną z ciekawszych opcji Zajączka są automatyczne szablony, dzięki którym strony HTML aktualizują się równolegle z odpowiednim szablonem. Oczywiście Zajączek oferuje kolorowanie kodu, sprawdzanie poprawności kodu HTML, przenoszenie stron na serwer bezpośrednio z programu. Interfejs Zajączka jest dość rozbudowany, ale nawet początkujący webmaster powinien bez problemu tworzyć strony WWW za pomocą tej sprytnej aplikacji.

Zajączek, jak na prawdziwy program do tworzenia stron WWW przystało, wspomaga nie tylko pisanie czystego kodu HTML, ale także tworzenie skryptów: JavaScript, PHP3, ASP i VBS, obsługuje strony kodowe zgodne ze standardami ISO. Zajączek ma rozbudowane narzędzia do wyszukiwania fragmentów tekstu, a także walidator odnośników i innych zasobów, które są wykorzystywane na stronie WWW - oprócz samego kodu HTML.

http://noname.zum.pl/piotr

Plik: zajaczek.exe, 3 403 KB

Editor2 2.0.0.7 PL

Program o dziwnej nazwie Editor2 to malutki (84 KB) edytor tekstu, doskonale zastępujący Notatnik. Wydaje się wręcz nieprawdopodobne, że tyle opcji można zmieścić w tak niewielkim pliku wykonywalnym. Było to możliwe dzięki zastosowaniu WTL (Windows Template Library) zamiast typowych bibliotek MFC. Editor2 potrafi zapisywać tekst w formacie Unicode, używa dwóch rodzajów czcionek (o stałej i zmiennej szerokości znaków) - cza-sami jest to przydatne. Program ma naprawdę dużo opcji wyszukiwania i zamiany fragmentów tekstu. Chociaż jest to edytor "czystych" plików TXT, potrafi rozpoznawać adresy stron WWW umieszczone w dokumencie - są one podświetlone na niebies-ko i wystarczy je kliknąć, aby otworzyć przeglądarkę internetową i wczytać zawartość wskazanej witryny.

http://netez.com/2xExplorer

Plik: ed2_pol.zip, 49 KB

Gadu-Gadu 4.8.8

Gadu-Gadu, najpopularniejszy polski komunikator sieciowy, właściwie co miesiąc pojawia się w nowej wersji. Czy warto wciąż uaktualniać swoje Gadu-Gadu? Oczywiście, nie trzeba tego robić, ale wersja 4.8.8 nie ma już kilku usterek znanych z poprzednich wersji. Większość użytkowników Gadu-Gadu zdaje sobie oczywiście sprawę, że najczęstsza przyczyna kłopotów z Gadu-Gadu to nie wina samego programu, lecz serwera, obsługującego ogromną liczbę rozmów i wysyłanych SMS-ów. Gadu-Gadu obsługuje teraz tzw. emotikony, czyli symbole typu :-), ;-) itd., a dokładniej - wyświetla zamiast nich odpowiednie rysunki. Nie wszyscy to lubią - dla wielu osób znacznie sympatyczniej wyglądają tradycyjne "buźki" z nawiasów i dwukropków. Z Gadu-Gadu walczą zawzięcie inne polskie komunikatory (patrz niżej), ale na razie - bez wielkiego powodzenia.

www.gadu-gadu.pl

Plik: gg488.exe, 410 KB

Labnet Phone

Jeśli należysz do osób, którym nie wystarcza Gadu-Gadu, wypróbuj Labnet Phone, program umożliwiający prawdziwą (tzn. przy użyciu głosu) rozmowę pomiędzy użytkownikami odległych komputerów. Co to za rewelacja, w końcu NetMeeting ma podobne możliwości, powie ktoś... A jednak: Labnet Phone to program sprawiający wyjątkowo mało problemów i bardzo prosty w obsłudze.

Aby w pełni wykorzystać możliwości Labnet Phone, muszą być spełnione pewne podstawowe wymagania: komputer powinien mieć kartę dźwiękową pracującą w trybie full duplex oraz mikrofon i słuchawki (głośniki). Prowadzenie rozmowy przez Sieć wymaga także pewnej minimalnej przepustowości - tutaj jednak wymagania Labnet Phone są naprawdę niewielkie - wystarczy transfer rzędu 4 KB/s. Program jest prosty w obsłudze, ale początkującym użytkownikom polecamy zapoznanie się z dobrą, szczegółową pomocą dostępną w programie.

http://phone.labnet.pl

Plik: labnet-phone-setup.exe, 719 KB

Bingooo 2.0 PL

Mała, szybka przeglądarka WWW. W dodatku z polskim interfejsem. Nie, to nie Internet Explorer, lecz Bingooo 2.0. Chociaż za pomocą Bingooo 2.0 można po prostu przeglądać strony WWW, to program ma narzędzia, które wyróżniają go spośród innych przeglądarek. Najważniejszym z nich jest wyszukiwanie informacji w Internecie. Opis opcji służących do wyszukiwania za pomocą Bingooo 2.0 byłby naprawdę długi - w zasadzie narzędzia do przeszukiwania Sieci w Bingooo 2.0 można porównać do analogicznych opcji dostępnych w podstawowej (darmowej) wersji programu Copernic. Co ważne, Bingooo 2.0 zwraca nie odnośniki do stron WWW, ale po prostu - szukane informacje, grafikę czy pliki dźwiękowe. Bingoo 2.0 potrafi nawet odnaleźć adres e-mail znajomego - wystarczy wpisać jego imię i nazwisko. Bezpłatna wersja Bingooo 2.0 nie jest pozbawiona wad. Jedną z nich jest z pewnością konieczność dość częstego oglądania reklam.

www.bingoo.com

Plik: Bingooo_english.exe, 2 493KB