Lista Top10 Freeware

Prezentujemy aktualne wyniki głosowania Czytelników na najlepsze programy klasy freeware oraz nowe propozycje - programy w poczekalni. Zachęcamy do głosowania - na uczestników naszej zabawy czekają nagrody!


Prezentujemy aktualne wyniki głosowania Czytelników na najlepsze programy klasy freeware oraz nowe propozycje - programy w poczekalni. Zachęcamy do głosowania - na uczestników naszej zabawy czekają nagrody!

Aby zagłosować na najlepszy, Twoim zdaniem, program, wypełnij ankietę w postaci elektronicznej, którą znajdziesz na naszym CD oraz na stronie www.pcworld.com.pl . Wypełnioną ankietę wyślij pod adres pcwk@idg.com.pl , a weźmiesz udział w losowaniu nagród. Szczegółowe zasady głosowania zamieściliśmy w ramce "Zagłosuj i wygraj".

Zagłosuj i wygraj

Weź udział w następnym notowaniu. Oceń programy, które znajdują się w bieżącym - wszystkie programy znajdziesz na naszym CD. Przetestuj, wybierz, zagłosuj i wygraj cenne nagrody! Do głosowania należy użyć ankiety zamieszczonej na CD. Każdemu programowi przypisz ocenę - w skali od 1 do 6. Możesz także dodać swoje propozycje do listy przebojów. Do wygrania - palmtop Handspring Visor De luxe,

trzy gry: "Red Baron 3D", "Traffic Giant", "Alien Nations PL"

oraz książki wydawnictwa RM Biblia Excel 2000.

Lista przebojów Top10 - notowanie 7.

Lista przebojów Top10 - notowanie 7.

Przypominamy, że ranking programów dotyczy także aplikacji polskich, które rywalizują ze sobą w oddzielnym notowaniu: Top10 Freeware PL. Zachęcamy autorów dobrego, bezpłatnego oprogramowania do nadsyłania swoich propozycji. O przyjęciu nowej aplikacji do poczekalni decyduje przydatność, wydajność i łatwość obsługi. Jeśli program opuści pierwszą dziesiątkę, może tam powrócić dopiero po ukazaniu się jego nowej wersji.

CQ_EX 1.61

Programy służące do wymiany plików przez Internet mnożą się błyskawicznie. Oto jeden z nich - CQ_EX, który ma kilka istotnych zalet. Jest to mała, błyskawicznie instalująca się aplikacja wymagająca od użytkownika jedynie... udostępnienia folderu z plikami MP3. Nie można wyłącznie ściągać empetrójki - trzeba też podzielić się z innymi własnymi zasobami. CQ_EX zawiera właściwie dwa interfejsy. Pierwszy opiera się na rozbudowanym menu zawierającym typowe okno wyszukiwania, okno transferu plików oraz opcje bezpośredniej rozmowy (chat) z innym użytkownikiem CQ_EX. Drugi to otwierana na jednej z kart programu strona WWW - co ciekawe, nie jest to tylko pojedyncza witryna producenta, ale zbiór wyszukiwarek MP3 oraz... wyszukiwarek tekstów do piosenek! CQ_EX ma także wbudowanego klienta IRC, który rozszerza możliwości programu - można również korzystać z klienta ICQ, zawierającego wszystkie podstawowe funkcje - wyszukiwanie użytkowników, wysyłanie wiadomości i książkę adresową.

www.bresso.com

Plik: cq_ex.exe, 615 KB

Copernic 2001 Basic

Bezpłatna wersja znanego programu o swojsko brzmiącej nazwie Copernic zawiera większość opcji potrzebnych do wydajnego przeszukiwania Internetu. Oczywiście, można przeszukiwać Internet, korzystając tylko z jednej, ulubionej wyszukiwarki. Jednak znacznie efektywniejsze jest korzystanie z wielu szperaczy jednocześnie. Wersja Basic programu Copernic 2001 umożliwia korzystanie z usług 80 sieciowych szperaczy, zawiera także zintegrowaną przeglądarkę stron WWW, ułatwiającą przeglądanie kolejnych wyszukanych stron. Copernic zapewnia sprawdzanie dostępności odnalezionych przez szperacze dokumentów, możliwe jest także automatyczne tłumaczenie odnalezionych stron na kilka języków. Warte uwagi jest przeszukiwanie zasobów grup dyskusyjnych - to często niedoceniane, a potężne źródło informacji. Copernic integruje się z zewnętrzną przeglądarką WWW - po zainstalowaniu programu w Internet Explorerze pojawią się dwa nowe przyciski - Copernic i Translate. Jak przystało na wersję 2001, Copernic udostępnia możliwość zmiany swojego wyglądu za pomocą skórek - w tym celu najlepiej jednak odwiedzić oficjalną witrynę programu, gdyż w podstawowej instalacji mamy dostępne jedynie 2 skórki.

www.copernic.com

Plik: copernic2001basic.exe, 2473 KB

PopKill 1.0

Najbardziej nieprzyjemnymi niespodziankami, na jakie można natrafić podczas buszowania w Sieci, są pojawiające się nagle małe okienka reklamowe. Potrafią one skutecznie zniechęcić do oglądania niektórych witryn. Co gorsza, okienka takie, do niedawna uważane za niezbyt chlubny sposób sieciowej reklamy, stają się coraz popularniejsze - nawet duże, szanowane serwisy zaskakują użytkowników wyskakującymi znikąd oknami reklamowymi. Na szczęście istnieje kilka programów, które potrafią skutecznie blokować tę działalność. Jedną z nich jest PopKill 1.0. Po zainstalowaniu jest uruchamiany przy każdym starcie systemu operacyjnego i widoczny w postaci małej ikony na pasku zadań. Program zawiera łatwo dostępną pomoc i ciekawy sposób konfiguracji - można np. określić, które okna nie będą zamykane - niektóre wyświetlają "wyskakujące" okna, aby np. udostępnić pliki do pobrania. Takie okna oczywiście nie powinny być automatycznie zamykane, można je jednak odróżnić od typowych reklam na podstawie ich rozmiaru. Okna zawierające reklamy są z reguły dość małe. W PopKill możemy wybrać rozmiar okna, poniżej którego wszystkie wyskakujące niespodzianki będą automatycznie zamykane.

www.bsoft.ic24.net

Plik: Popkil10.zip, 587 KB

Download Accelerator Plus 4.3.0.2

Download Accelerator Plus łączy w sobie zalety programu przyspieszającego pobieranie plików z Internetu oraz wyszukiwarki plików typu P2P (peer-to-peer). Wyszukiwanie plików do pobrania (np. MP3) odbywa się za pośrednictwem stron WWW, zarówno strony search.downloadaccelerator.com, jak i np. AltaVisty. Program może automatycznie zakończyć połączenie modemowe po ściągnięciu plików, może także ustawić harmonogram pobierania. Dzięki temu możliwe jest automatyczne rozpoczynanie pobierania dużych plików wtedy, gdy obciążenie Sieci jest najmniejsze, a kończenie np. w chwili, gdy wzrasta opłata za połączenie.

Download Accelerator Plus udostępnia także opcję skanowania pobieranych plików pod kątem wystąpienia wirusów - aby było ono skuteczne, należy w opcji Downloads|Options| Configurations|Download completion zaznaczyć pole VirusChecking, a w polu poniżej podać ścieżkę dostępu do skanera antywirusowego.

www.speedbit.com

Plik: dap43.exe, 1160 KB

MP3 to WAV Decoder 1.5.1, WAV to MP3 Encoder 1.5.1

Te dwa programy są tak ściśle ze sobą związane, że postanowiliśmy opisać je jako całość. Jak same nazwy wskazują, służą do szybkiej konwersji plików dźwiękowych z postaci WAV na MP3 i w drugą stronę. W pierwszej chwili program taki jak MP3 to WAV Decoder wydaje się mało przydatny - po co zamieniać mały, zgrabny plik MP3 na ogromny plik WAV? Jednak większość programów umożliwiających wypalenie płyty audio wymaga właśnie plików WAV - konwersja "w locie" z MP3 na WAV jest dość trudna. Malutki program jest bardzo prosty w obsłudze, a dodatkowo może służyć jako odtwarzacz MP3. Największą zaletą jest z pewnością możliwość pracy w trybie "wsadowym". Można podać całą listę plików, które zostaną kolejno zdekodowane do postaci WAV. WAV to MP3 Encoder to bliźniaczy brat poprzednika, z tym, że zajmuje się dokładnie przeciwną działalnością: kodowaniem plików WAV do postaci MP3. Jego zaletą jest, podobnie jak w poprzednim przypadku, bardzo prosty i wygodny interfejs oraz możliwość pracy wsadowej. Jedyną dodatkową opcją jest ustawienie jakości wynikowego pliku MP3.

www.mthreedev.com

Plik: setupmp3towav.exe, 903 KB, setupwavtomp3.exe, 869 KB