Lista niemal 5 milionów loginów i haseł do kont Gmail w rękach hakera

I - niestety - kolejny olbrzymi wyciek danych, którzy uderzyć może w każdego. Tym razem ofiarą padł Gmail, a haker udostępnił publicznie prawie 5 milionów loginów do skrzynek pocztowych w tej usłudze.

Udostępnienie to miało miejsce na rosyjskim forum Bitcoin Security. Haker o nicku "tvskit" wrzucił plik z 4 929 090 adresami e-maili, zaś aby udowodnić, że ma również hasła, opublikował pewną ich część, aby użytkownicy Gmaila mogli potwierdzić jego słowa. I potwierdzili. Mało tego, wcześniej opublikował listę zawierającą milion kont Yandex.ru oraz ponad 4,5 miliona z Mail.ru. Administratorzy Yandex zareagowali szybko, natychmiast blokując ujawnione adresy. Ciekawa jest deklaracja "tvskita", który oświadczył, że nie zamierza użyć zdobytych danych w złych celach, a jedynie chciał uczulić zarówno użytkowników, jak też i właścicieli stron www na słabe zabezpieczenia kont.

Jakim sposobem haker zyskał miliony danych? Prawdopodobnie odpowiada za to atak botnetu, a konkretnie - rozsyłane przez niego szkodliwe oprogramowanie, jak choćby fałszywe reklamy (pisałem o tym wczoraj). "tvskita" deklaruje, że nie użyje tych danych, jednak oprócz niego są również inne osoby, mogący pozyskać podobne informacje. Dlatego też polecam na wszelki wypadek zmienić hasło do konta Gmail każdemu, kto go używa.