Lista wszystkich wersji systemu macOS - w tym najnowszy macOS

Oto kompletna lista wszystkich wersji systemu operacyjnego Mac OS X oraz macOS w kolejności od najnowszej do najstarszej. Pokazujemy również, jak rozpoznać, którą wersję posiadasz.


Zastanawiasz się jaka jest obecnie najnowsze wersja systemu macOS? Może interesuje Cię, kiedy pojawi się kolejne wydajnie. A może chcesz sprawdzić historyczne wersje Mac OS X oraz macOS? W tym materiale znajdziesz wszystkie najważniejsze wersje na temat aktualnych oraz archiwalnych wydań systemów operacyjnych Mac OS X oraz macOS.

macOS Big Sur na iMacu 24
Źródło: macworld.co.uk

macOS Big Sur na iMacu 24

Źródło: macworld.co.uk

Całość posegregowaliśmy w kolejności od najstarszej do najnowszej edycji. Zwróciliśmy również uwagę na nazwy kodowe, które na przestrzeni ostatnich lat były używane przez firmę Apple.

Zobacz również:

Z niniejszego materiału dowiesz się również w jaki sposób szybko sprawdzić pod kontrolą jakiej wersji pracuje Twój komputer Mac.

Zacznijmy od tego, że najnowszą aktualnie udostępnianą (stabilną) wersją systemu operacyjnego macOS jest wydanie macOS 11 Big Sur (zapoznaj się z naszą recenzją). W niedalekiej przyszłości (jesienią 2021 roku) system ten zostanie zastąpiony przez nowsze wydanie macOS 12 Monterey. Obecnie oprogramowanie to pozostaje w fazie testów.

Czas na trochę historii

System operacyjny macOS rozpoczął swoją karierę rynkową jako Mac OS X. Pierwsze wydanie pojawiło się 20 lat temu - 24 marca 2001 roku. System operacyjny zastąpił wtedy klasycznego Mac OSa z 9ką na końcu.

Stare logo Mac OS X
Źródło: Apple.com

Stare logo Mac OS X

Źródło: Apple.com

W ciągu dwóch dekad Apple zdecydowało się na mnóstwo zmian, a system otrzymał wiele ciekawych funkcji. Nie obyło się również bez kilku wpadek. Jedno jest jednak pewne - całość wygląda i działa tak samo, jak 20 lat temu. Nadal mamy pasek z aplikacjami na dole, menu na dole, przeglądarkę plików Finder oraz przeglądarkę sieciową Safari. Oczywiście każdy element był wielokrotnie zmieniany, ale jeżeli korzystasz z Maca od lat to wiesz, że sposób obsługi nie zmienił się.

Obecnie macOS (nazwa stosowana od 2016 roku) posiada integrację z urządzeniami z iOS/iPadOS, asystenta głosowego Siri, świetną integrację z chmurą iCloud, narzędzie do wykonywania kopii zapasowych Time Machine, podgląd Quick Look oraz wiele innych przydatnych rozwiązań.

W niniejszym artykule przedstawiamy historię systemu operacyjnego macOS w pigułce. Za chwilę dowiesz się najważniejszych informacji o systemu operacyjnym dla komputerów Mac.

Lista wersji systemu macOS

Poniżej znajdziesz kompletną listę systemów operacyjnych z rodziny Mac OS X (macOS) wraz z datą ich premiery oraz nazwami kodowymi (o ile zostały nadane):

 • OS X 10 beta: Kodiak - 13 września 2000
 • OS X 10.0: Cheetah - 24 marca 2001
 • OS X 10.1: Puma - 25 września 2001
 • OS X 10.2: Jaguar - 24 sierpnia 2002
 • OS X 10.3 Panther (Pinot) - 24 października 2003
 • OS X 10.4 Tiger (Merlot) - 29 Kwietnia 2005
 • [OS X 10.4.4 Tiger (Chardonnay)]
 • OS X 10.5 Leopard (Chablis) - 26 października 2007
 • OS X 10.6 Snow Leopard - 28 sierpnia 2009
 • OS X 10.7 Lion (Barolo) - 20 lipca 2011
 • OS X 10.8 Mountain Lion (Zinfandel) - 25 lipca 2012
 • OS X 10.9 Mavericks (Cabernet) - 22 października 2013
 • OS X 10.10: Yosemite (Syrah) - 16 października 2014
 • OS X 10.11: El Capitan (Gala) - 30 września 2015
 • macOS 10.12: Sierra (Fuji) - 20 września 2016
 • macOS 10.13: High Sierra (Lobo) - 25 września 2017
 • macOS 10.14: Mojave (Liberty) - 24 września 2018
 • macOS 10.15: Catalina (Jazz) - 7 października 2019
 • macOS 11: Big Sur - 12 listopada 2020
 • macOS 12: Monterey - zapowiedziany 7 czerwca 2021 roku (planowana premiera na październik 2021 roku)

Mac OS X i macOS - sposób nazewnictwa

Z powyższej listy widać, że z wyjątkiem pierwszej bety OS X z 2000 roku, wszystkie wydania od 2001 do 2012 roku otrzymywały nazwy wielkich kotów - od Geparda, przez Panterę aż po Lwa Górskiego.

Wewnętrzne nazwy kodowe starszych systemów są ciekawsze - Apple zdecydowało się na rodzaje win. Nazw kodowych nie posiadały trzy wydania - OS X 10.6 Snow Leopard, macOS 11 Big Sur oraz nadchodzący macOS 12 Monterey.

Od 2015 roku nazwy kodowe dotyczą poszczególnych szczepów jabłek.

Publiczne nazwy systemu od 2013 roku dotyczą popularnych miejsc w Kalifornii.

W 2016 roku Apple porzuciło nazewnictwo Mac OS X. Zamiast niego zastosowano macOS. Wszystko po to, aby ujednolicić sposób nadawania nazw systemom produkowanym przez Apple. macOS dołączył do iOS, tvOS i watchOS. Później pojawił się również iPadOS.

Jaki jest najnowszy system dostępny na mojego Maca?

Możesz to łatwo sprawdzić. Wystarczy, że przejdziesz do Preferencji Systemowych i wybierzesz sekcję Uaktualnienia. Najnowszą wersję systemu operacyjnego pobierzesz również z Mac App Store. Wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszesz macOS, a App Store wyszuka najnowszą wersję systemu operacyjnego kompatybilną z Twoim urządzeniem.

Pobieranie macOS z App Store

Pobieranie macOS z App Store

Jeżeli chcesz zainstalować starszą wersję systemu poniżej znajdziesz linki do nadal wspieranych przez Apple wydań:

Pamiętaj - jeżeli Twój komputer został dostarczony z preinstalowany macOS 10.15 Catalina to nie zainstalujesz starszej wersji np. macOS 10.14 Mojave.

Jak sprawdzić jaka wersja systemu została zainstalowana na moim komputerze Mac?

To również możesz sprawdzić w kilkadziesiąt sekund. Wystarczy, że klikniesz w logo Apple w lewym górnym rogu i wybierzesz zakładkę Ten Mac...

Informacje o Macu

Informacje o Macu

Powie Ci ona pod kontrolą jakiego systemu operacyjnego działa Twój komputer. Dowiesz się również informacji na temat jego specyfikacji technicznej.

Co zrobić, aby zawsze mieć aktualny system operacyjny macOS?

System operacyjny macOS posiada narzędzie, które odpowiada za automatyczną aktualizację do najnowszej dostępnej wersji.

Od 2011 roku na komputerach Mac znajdziemy App Store. Sklep z aplikacjami odpowiedzialny jest za aktualizacje systemu operacyjnego w wersjach z lat 2011-2018.

Po debiucie macOS Mojave aktualizacje przeprowadza się z poziomu Preferencji systemowych. Pojawiła się w nich zakładka Uaktualnienia.

Do aktualizacji systemu przejdziesz również klikając w logo Apple w logo Apple w lewym górnym rogu i wybierając zakładkę Ten Mac... Później wystarczy kliknąć Uaktualnienia.

Z poziomu otwartej zakładki należy zaznaczyć opcję Uaktualniaj Maca automatycznie.

Mechanizm aktualizacji w nowszych wersjach macOS

Mechanizm aktualizacji w nowszych wersjach macOS

W starszych wersjach systemu operacyjnego należy uruchomić Preferencje systemowe > przejść do zakładki App Store i zaznaczyć Uaktualniaj Maca automatycznie.