Listonosz zawsze dzwoni X razy

Przewodnik po najbardziej popularnych programach pocztowych dla Mac OS-a X


Przewodnik po najbardziej popularnych programach pocztowych dla Mac OS-a X

Porównanie 12 programów pocztowych

Porównanie 12 programów pocztowych

Być może jesteś bardzo zajętym człowiekiem, który każdego dnia odbiera setki wiadomości, albo tylkood czasu do czasu piszesz listy do znajomych. Różne sposoby wykorzystywania poczty elektronicznej sprawiły, iż na rynku dostępnych jest wielu klientów pocztowych. Dwunastu z nich działa natywnie w systemie Mac OS-a X.

Przyjrzeliśmy się następującym programom: Apple Mail 1.1 (dostępny z systemem operacyjnym); Mailsmith 1.5.3 (Bare Bones Software, cena 99 USD); QuickMail Pro 3.1 (CE Software, 35 USD); PowerMail 3.1 (CTM Development, 49 USD); Mulberry 3.0a3 (Cyrusoft International, 36 USD); Magellan 3.3 (MAKI Enterprise, 50 USD); Entourage X 10.1 (Microsoft, tylko jako część pakietu biurowego MS Office); Netscape 6.2 (darmowy); Nisus Email 1.6.1 (30 USD); Eudora 5.1.1 (Qualcomm, wersja darmowa lub 40 USD); Musashi (Sono Software, 25 USD) oraz SweetMail (Sugiura, 28 USD). Szczegółowe informacje można znaleźć w tabeli "Porównanie 12 programów pocztowych").

Przesyłanie poczty

Wszystkie programy e-mailowe muszą wykonywać dwa najważniejsze zadania - odbieranie i wysyłanie poczty. Dobry klient powinien obsługiwać wiele kont i najpopularniejsze standardy pocztowe. Dla niektórych ludzi obsługa IMAP jest niezbędna. Z kolei APOP umożliwia ochronę haseł przesyłanych przez bezprzewodowe sieci, cechujące się mniejszym bezpieczeństwem (wyjaśnienie tych skrótów znajdziesz w ramce ze słowniczkiem).

Podstawy Wszystkie testowane programy obsługują wiele kont pocztowych, odbiór poczty poprzez POP oraz wysyłanie wiadomości z uwierzytelnianiem SMTP (co jest wymagane przez niektórych dostawców usług internetowych). Tylko w dwóch programach Netscape i Nisus Email brakuje obsługi APOP. Jeżeli korzystasz z modemu, to powinieneś poważnie zastanowić się nad wyborem programów: PowerMail, Nisus Email, Musashi i SweetMail, ponieważ nie potrafią one pomijać wiadomości, których objętość przekracza ustalony limit. Ta funkcja jest bardzo przydatna, gdy regularnie otrzymujesz duże wiadomości. Według producenta, kolejna wersja PowerMaila będzie już zawierała tę funkcję. Wszystkie aplikacje poprawnie odbierały pocztę, z wyjątkiem Nisus Emaila, który nie pozwala na odczytywanie wiadomości w czasie powolnej komunikacji z serwerem, co jest uciążliwe, gdy dostajesz sporo wiadomości.

IMAPowanie Internetu Obsługa protokołu IMAP nie jest tak popularna, jak w POP. Ta funkcja jest dostępna tylko w programach Entourage, Eudora, Mail, Mulberry, Netscape i PowerMail. Protokół IMAP pozwala na przechowywanie całej poczty na serwerze, a na komputerze lokalnym znajduje się tylko jej kopia. Liderem pod względem wydajności jest Mulberry; inne aplikacje (poza Netscape) zachowywały się poprawnie.

Mulberry zapewnia także wiele innych funkcji i opcji niedostępnych w innych programach pocztowych. Niestety, są one głęboko ukryte w zatłoczonym i mało czytelnym interfejsie. Jedną z takich opcji jest tryb rozłączony, który umożliwia automatyczną synchronizację wszystkich zmian dokonanych bez połączenia z siecią. Bardzo przydatny dla osób, które często muszą podróżować.

Odczyt poczty

<b>Igła w stogu siana</b> Okno wyszukiwania w Eudorze zapewnia najlepszą kombinację prędkości i dokładności, dzięki czemu szybko odnajdziesz żądane wiadomości.

<b>Igła w stogu siana</b> Okno wyszukiwania w Eudorze zapewnia najlepszą kombinację prędkości i dokładności, dzięki czemu szybko odnajdziesz żądane wiadomości.

Najlepszy program pocztowy to taki, który umożliwia wyświetlanie wiadomości i nawigację w sposób wybrany przez użytkownika. Niektóre osoby nie potrafią wyobrazić sobie pracy w programie, który nie obsługuje skrótów klawiaturowych. Inni natomiast posługują się myszkę i nie znają żadnych skomplikowanych skrótów klawiszowych.

Większość testowanych programów oferuje okno podzielone na kilka paneli. W jednym z nich znajduje się lista skrzynek pocztowych i folderów, w drugim - wiadomości w aktualnej skrzynce, a w trzecim - podgląd wybranej wiadomości. Przechodzenie między wiadomościami jest błyskawiczne, ponieważ nie ma potrzeby ręcznego zamykania i otwierania poszczególnych e-maili.

Panele i okna Trzypanelowe interfejsy w programach Entourage, Mailsmith, Mulberry i PowerMail są elastyczne i wygodne. Wszystkie trzy aplikacje wyświetlają pocztę w dwóch lub trzech panelach albo oddzielnych oknach.

Nawigacja między wiadomościami może odbywać się na różne sposoby. Mimo że w Eudorze i Musashi są tylko listy wiadomości i okna podglądu, praca z nimi jest bardzo szybka i prosta. Nisus Email ma tylko jedno okno do obsługi wiadomości, a jej ręczne otwieranie i zamykanie jest męczące.

Style i HTML Choć netykieta mówi, że e-maile powinny być przesyłane w formie zwyczajnego tekstu, to zastosowanie stylów i grafiki w wiadomościach HTML staje się coraz bardziej popularne. Entourage, Eudora, Mail, Mulberry, Netscape, PowerMail i QuickMail Pro bezpośrednio obsługują wiadomości HTML, natomiast inne aplikacje wymagają użycia przeglądarki internetowej.