Listonosze atakują! Nie chcesz płacić abonamentu RTV, nie wpuszczaj do domu

Listonosze coraz częściej nie tylko roznoszą pocztę, ale również działają na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji kontrolując, czy płacimy abonament radiowo-telewizyjny.


Dziennik Polski przytacza przypadek Dominiki Wierzbickiej, właścicielki Studia Kwiatowego "Domiflora" na krakowskim osiedlu Mozarta, którą odwiedziła pracownica Poczty Polskiej zadając pytanie, czy opłaca abonament za radio. Słysząc, że nie, wypełniła protokół i nałożyła na kontrolowaną karę w wysokości 165 złotych (30-ktrotna wartość miesięcznego abonamentu).

Oczywiście od teraz pani Dominika musi już sumiennie wypełniać książeczkę opłat i płacić co miesiąc 5,50 zł za abonament radiowy.

Zobacz również:

  • W co zagrać na słabym komputerze - najlepsze gry z niskimi wymaganiami
  • Samsung szaleje i przecenia Galaxy S23 Ultra oraz Galaxy Watcha 5 Pro [02.06.2023]

Polecamy: TVP: darmowe programy i filmy w sieci dla płacących abonament

Podobne kontrole, które dotyczą oczywiście nie tylko opłacania abonamentu radiowego, ale również telewizyjnego, przeprowadzane są przez pracowników Poczty Polskiej coraz częściej. Działają oni na mocy umowy z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji przeprowadzając kontrole od poniedziałku do piątku (8-20), a niekiedy również w soboty.

Przedsiębiorcy

W przypadku przedsiębiorcy kontrolująca osoba ma ułatwione zadanie, gdyż może bez zapowiedzi odwiedzić jego firmę i przekonać się na własne oczy, czy posiada odbiornik. Jeżeli jednak przedsiębiorca odmówi okazania stosownych dokumentów pojawia się problem. Sprawy nie załatwia tutaj bowiem pisemne wezwanie do wyjaśnienia sprawy, gdyż może on wówczas powiedzieć, że wbrew temu co opisał pracownik Poczty, nigdy nie posiadał żadnego odbiornika. Jak w takiej sytuacji udowodnić mu, że kłamie? Poczta Polska nie była niestety w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie.

Osoba prywatna

W przypadku osoby prywatnej sprawa jest trudniejsza. Nie mamy bowiem żadnego obowiązku wpuszczania listonosza do domu.

Dokumenty identyfikacyjne kontrolującego

Osoba kontrolująca powinna okazać legitymację służbową oraz, gdy tego zażądamy, dowód osobisty.

Opłaty

Obecnie wysokość opłat za używanie odbiorników RTV to:

Listonosze atakują! Nie chcesz płacić abonamentu RTV, nie wpuszczaj do domu

Abonament RTV


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: