Listy (nie)bezpieczne

Awaria dysku może spowodować, że stracimy bazę poczty elektronicznej, a niekiedy i książkę adresową. Aby uchronić się przed taką okolicznością, warto korzystać z programów do archiwizacji poczty.


Awaria dysku może spowodować, że stracimy bazę poczty elektronicznej, a niekiedy i książkę adresową. Aby uchronić się przed taką okolicznością, warto korzystać z programów do archiwizacji poczty.

O ile każdy potrafi obsługiwać klienta poczty i wysyłać listy wraz z załącznikami, to jednak nie wszyscy wiedzą, że przechowywane w skrzynce dokumenty warto zabezpieczyć przed utratą i regularnie wykonywać backup e-maili. Nie możemy przecież przewidzieć ewentualnej awarii i gdy z konieczności zostaniemy zmuszeni do sformatowania dysku, po instalacji systemu okaże się, że zniknęły ważne listy, załączniki, a nawet książka adresowa. Trzeba mieć chyba nerwy ze stali, aby bez irytacji zabrać się do ponownego uzupełniania książki adresowej i proszenia o stracone pliki i dokumenty. Jednak nie warto się przejmować, stresować i wpadać w panikę. Warto natomiast skorzystać z programu do wykonywania kopii bezpieczeństwa.

Oferta zróżnicowana

Prosty i skuteczny GMail Backup współpracuje z popularnym wśród polskich internautów GMailem i oferuje wyłącznie możliwość backupu

Prosty i skuteczny GMail Backup współpracuje z popularnym wśród polskich internautów GMailem i oferuje wyłącznie możliwość backupu

Zazwyczaj używamy jednej lub dwóch aplikacji pocztowych (np. klienta Microsoft Outlook Express i konta webowego GMail). W takiej sytuacji najlepiej, by program do backupu obsługiwał wszystkie wykorzystywane przez nas narzędzia. Jednak nie zawsze tak jest. Niektóre aplikacje do backupu obsługują tylko kilka klientów poczty, inne zaś zostały przystosowane do współpracy wyłącznie z jednym.

Co warte odnotowania, autorzy programów do wykonywania kopii zapasowych e-maili bynajmniej nie mają ustalonych wspólnych standardów i reguł, według których powstają i działają te aplikacje. Z tego powodu jedna znacząco różni się od drugiej i przy wyborze trzeba zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi funkcjami. Wbrew pozorom nie są to proste narzędzia wykonywujące wyłącznie jedno zadanie. Większość programów cechuje obecność unikatowych funkcji i możliwości, których na próżno szukać u konkurencji. Są to nierzadko ważne udogodnienia, takie jak zabezpieczenie kopii zapasowej hasłem, funkcja automatycznego wykonywania backupu czy też łatwy w obsłudze kreator, który krok po kroku przeprowadza użytkownika przez cały proces. Jeśli więc używany przez nas klient poczty jest obsługiwany przez co najmniej dwa programy do backupu, ostateczny wybór powinien być podyktowany dodatkowymi narzędziami, z których będziemy chcieli korzystać. Oczywiście podczas wyboru nie można też pomijać licencji danej aplikacji i obsługiwanego systemu operacyjnego. Na szczęście wszystkie przetestowane przez nas programy są bezpłatne. Informacje o systemach zamieszczamy w tabeli.

Jeden za wszystkich?

Amic Email Backup oferuje funkcję automatycznego backupu i wygodny w użyciu kreator

Amic Email Backup oferuje funkcję automatycznego backupu i wygodny w użyciu kreator

Jedynie program MailStore Home obsługuje najpopularniejsze programy pocztowe i może być uznany za uniwersalny. Aplikacji tej nie można zbyt wiele zarzucić. Pozostałe programy z zestawienia bywają już… bardzo różne. Dla przykładu, co z tego, że program Amic Email Backup 2 obsługuje 9 klientów poczty, skoro nie współpracuje z GMailem oraz Mozilla Thunderbirdem? Dla użytkownika jednej z tych aplikacji Amic okaże się całkowicie nieprzydatny, za to pożądanym narzędziem będzie np. MozBackup, który obsługuje co prawda mniej programów pocztowych, ale działa poprawnie z narzędziem Mozilli. W takim wypadku trudno ocenić wyższość jednej aplikacji nad drugą - zależenie od używanego programu pocztowego zwycięzca będzie inny. Dlatego nie mogliśmy opracować nie tyle logicznego, co sprawiedliwego systemu oceniania poszczególnych narzędzi. O ile bezsprzecznym numerem jeden jest MailStore Home, o tyle trudno byłoby wskazać zdobywcę drugiego czy też trzeciego miejsca. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak przygotować odpowiednie porównanie wszystkich narzędzi i wymienić oferowane przezeń funkcje.

Niemniej ostateczny wybór nie będzie dla was trudny. Wystarczy zwrócić uwagę na to, jaki program obsługuje wykorzystywanego przez nas klienta, a jeśli są to dwa lub trzy narzędzia, wówczas wybrać to, które oferuje najwięcej użytecznych funkcji dodatkowych.

Funkcje ważniejsze niż ważne

Są pewne funkcje, które mogą zdecydować o tym jaką aplikację wybierzemy. Na co powinniśmy zwracać uwagę? Niewątpliwie ważna jest możliwość zabezpieczenia wykonanej kopii hasłem. Jeśli istnieje choć niewielka szansa, że nasz backup e-maili mógłby wpaść w niepowołane ręce, warto go w ten sposób zabezpieczyć - wówczas tylko my będziemy mogli odtworzyć wszystkie prywatne dokumenty.

Jeżeli mamy nawyk trzymania wielu załączników bezpośrednio w skrzynce, do czego przecież dodatkowo zachęca nas jej pojemność (obecnie większość darmowych kont oferuje kilka GB pojemności), późniejszy backup może nie tylko długo trwać, ale także zajmować dużo miejsca na dysku. W takim wypadku warto zwrócić uwagę, czy program do wykonywania kopii zapasowych oferuje funkcję dzielenia jej na kilka plików. Doskonale radzi sobie z tym Amic Email Backup 2, który może podzielić backup na następujące części: 1,44 MB (dyskietka), 100 MB, 250 MB, 650 MB oraz 700 MB. Wówczas, jeśli nie dysponujemy akurat np. pustą płytą DVD, możemy umieścić backup na kilku płytach CD. Kopia zapasowa będzie się wtedy składać z kilku plików z rozszerzeniem .ZIP - gdy zechcemy z niej skorzystać, wystarczy umieścić wszystkie pliki w jednym folderze, a następnie rozpakować je i przystąpić do odtworzenia poczty i kontaktów.

Również funkcja wykonywania automatycznego backupu jest na wagę złota. Część przetestowanych programów oferuje taką możliwość - wystarczy przygotować odpowiedni plan przeprowadzania kopii i program zatroszczy się o to, abyśmy nie musieli zaprzątać sobie głowy tą czynnością. Z naszego zestawienia Amic Email Backup 2 oraz Outlook Express Backup mają taką funkcję.

Amic Email Backup 2 - dobry, ale...
Outlook Express obsługuje wyłącznie program Microsoftu, ale oferuje duże możliwości, w tym funkcję zabezpieczania backupu hasłem

Outlook Express obsługuje wyłącznie program Microsoftu, ale oferuje duże możliwości, w tym funkcję zabezpieczania backupu hasłem

Współpracuje z 9. programami pocztowymi (m.in. Outlook Express, Outlook, Opera Mail), jak również zawiera wygodny w użyciu kreator do wykonywania archiwum. Na uwagę zasługuje również możliwość zaplanowania backupu, dzięki czemu będzie on wykonywany automatycznie. Użytkownik może wskazać, aby kopia zapasowa była wykonywana co określoną ilość godzin, dni, tygodni lub miesięcy.

Wybieramy także dzień oraz moment, w którym program zacznie przeprowadzać tę czynność. Warto zauważyć, że Amic może wykonywać jednocześnie kopię zapasową nawet z wszystkich 9. programów pocztowych. Dodatkowo aplikacja oferuje również backup ulubionych stron WWW z przeglądarki Internet Explorer. Niestety, z uwagi na brak współpracy z GMailem i Mozilla Thunderbirdem, Amic jest bezużyteczny dla posiadaczy tych aplikacji pocztowych.

Ponadto backup e-maili oraz wszystkich innych plików i dokumentów może być odtworzony tylko w tym programie, który początkowo wybraliśmy przy przeprowadzaniu kopii - innymi słowy dane z Outlooka odtworzymy później tylko w Outlooku i nie da się ich przenieść np. do klienta The Bat.