Lite-On SOHW-812S

Zapis 8x/4x na obu formatach DVD w przypadku ''minusów'' wciąż jest tylko czczą przechwałką.

Zapis 8x/4x na obu formatach DVD w przypadku ''minusów'' wciąż jest tylko czczą przechwałką.

Napęd Lite-Ona jest trzecim po Sony i TDK urządzeniem oferującym nagrywanie na nośnikach -R i -RW przyspieszone odpowiednio do 8x i 4x. Dzięki takim parametrom "minus" po ponad pół roku dogania "plusa" - lecz nadal wyłącznie na papierze. Dotychczas tylko nagrywarka TDK uzyskała maksymalną prędkość zapisu na płytach -R, zaś 4x na -RW nie udało nam się jeszcze w ogóle zauważyć. Krążków o właściwych specyfikacjach nie ma na rynku i tylko od szczęścia oraz firmware'u zależy, czy na nośniku -R 4x nagrywanie dojdzie do 8x, jak było w przypadku urządzenia TDK i płyt firm TDK oraz Verbatim.

Niestety, w testach Lite-Ona takiego szczęścia nie mieliśmy i zapis DVD-R/RW odbywał się ze standardowymi prędkościami 4x/2x, nawet na dołączonym do napędu czystym krążku -R (drugi dodawany nośnik, DVD+R, obsługuje zapis 8x).

Po staremu, czyli dobrze

Lite-On SOHW-812S

Lite-On SOHW-812S

Na szczęście "wirtualne" przyspieszenie -R/RW to jedyny mankament napędu, w dodatku niezależny od sprzętu, lecz będący kwestią dostępności odpowiednich płyt. Poza tym Lite-On sprawuje się doskonale, wiernie powtarzając w testach świetne rezultaty poprzednika, modelu LDW-811S. Różnice między tymi nagrywarkami są marginalne i sprowadzają się głównie do krótszych czasów dostępu w starszej wersji. Tak więc do czasu pojawienia się nośników DVD-R/RW 8x/4x nowy model będzie tylko droższym klonem protoplasty.

Również w wyposażeniu nagrywarki nie nastąpiły istotne zmiany: do nagrywania wciąż służy aplikacja Sonic RecordNow DX 4.6, a w pakiecie Sonic MyDVD Suite 4.5 dokonuje się edycji wideo. Jedynie programowy odtwarzacz DVD firmy Intervideo został zastąpiony produktem CyberLinku, lecz w tej samej wersji 4.0.

Informacje

AB, tel. (71) 3240500,http://www.ab.com.pl

Cena 545 zł