Lite-On: niedrogi czytnik Blu-ray

Firma Philips & Lite-On Digital Solutions zaprezentowała nowy komputerowy czytnik Blu-ray - napęd Lite-On DH-4O1S. Urządzenie, które obsługuje również nośniki DVD oraz CD, wyróżnia się dość przystępną ceną - ustalono ją na 179 euro.

Model DH-4O1S przeznaczony jest do montażu w komputerze PC. Napęd wyposażono w interfejs Serial ATA. Producent zapewnia, że obsługuje on wszystkie wykorzystywane obecnie typy nośników Blu-ray - zarówno płyty jedno-, jak i wielokrotnego zapisu, a także krążki jedno- i dwuwarstwowe. Wszystkie odmiany BD czytane są z prędkością 4x. Na liście obsługiwanych formatów znalazły się też płyty DVD+R/DVD-R (ich odczyt odbywa się z prędkością 12x), DVD+R DL/DVD-R DL (płyty dwuwarstwowe - 8x), DVD+RW/DVD-RW (8x) oraz krążki CD-R/CD-RW (odczytywane z prędkością 32x).

W zestawie z czytnikiem nabywca znajdzie oprogramowanie do zapisu danych na nośnikach optycznych oraz odtwarzania filmów Blu-ray (będzie to produkt firmy Cyberlink). Sugerowana przez producenta cena takiego pakietu to 179 euro. Napęd ma się pojawić w sprzedaży w Europie na początku grudnia.

Przedstawiciele Philips & Lite-On Digital Solutions podkreślają, że wyposażenie "peceta" w taki czytnik może sprawić, że stanie się on rozsądną alternatywą dla znacznie droższych stacjonarnych odtwarzaczy Blu-ray (szczególnie, jeśli komputer ów będzie dysponował wyjściem HDMI, za pośrednictwem którego będzie można podłączyć np. telewizor lub projektor HD).