Lite-On: skupiamy się na DVD

Firma Lite-On zdecydowała się na powrót do rozwijania napędów DVD. Jej przedstawiciele tłumaczą, iż głównym powodem takiej decyzji jest powolne upowszechnianie się technologii HD-DVD oraz Blu-ray.

Większość obecnie dostępnych na rynku nagrywarek DVD (z wyjątkiem np. Plextora PX-760A i Samsunga SH-S182D) oferuje maksymalną prędkość zapisu wynoszącą 16x. Firma Lite-On zamierza w lipcu wprowadzić do swojej oferty urządzenie umożliwiające zapis z prędkością 18x. Zapowiada również, że nie będzie to wartość graniczna - w czwartym kwartale tego roku pojawi się nagrywarka zapisująca płyty DVD z prędkością 20x.

Zapowiadany rozwój technologii DVD w zasadzie nie jest niczym ciekawym dla przeciętnego użytkownika, gdyż zapis trwający kilkadziesiąt sekund krócej to raczej zwykły chwyt marketingowy. Jeżeli jednak weźmie się pod uwagę profesjonalne zastosowanie, gdzie codziennie wypala się po kilkaset krążków, może się to okazać bardzo przydatne. W prosty sposób można bowiem obliczyć, że przy zapisie 120 płyt w czasie o 30 sekund krótszym można zaoszczędzić godzinę.

Warto również dodać, że kilku producentów pracuje również nad zwiększeniem prędkości zapisu płyt CD. W tym przypadku najprawdopodobniej zatrzyma się ona na poziomie 56x.