LiteOS - system Huawei dla Internetu Rzeczy

Internet Rzeczy rozwija się coraz szybciej, a wraz z nim systemy przeznaczone do jego obsługi. Znany chiński producent Huwaei pokazał światu wydanie 0.2 rozwijanego przez siebie.

LiteOS ma obsługiwać inteligentne samochody, domy, sprzęt AGD i RTV, a także gadżety z gatunku "wearables" (jak smartwatche i smartbandy). jak chwali się Huawei, system ten jest bardzo "lekki" i może mieć zaledwie 10 kilobajtów, dzięki czemu obsłuży nawet bardzo małe urządzenia, w tym procesory i mikrokontrolery. Urządzenia działające pod LiteOS mają być kontrolowane zdalnie lub też wyposażone w moduły gromadzenia danych. System ten wyrasta z Unixa i posiada status oprogramowania open-source.

LiteOS - system Huawei dla Internetu Rzeczy

LiteOS - te urządzenia obsługuje

Systemy operacyjne dla "Internetu Rzeczy" to sektor IT, w którym wiele firm będzie chciało mieć swój udział. Ocenia się, że do 2025 roku będzie podłączonych do niego ponad 100 miliardów różnorakich urządzeń. Chiński producent chce nie tylko wywalczyć sobie miejsce na tym rynku, ale także pomóc w jego rozwoju, dostarczając elastyczny system operacyjny. Warto dodać, że w samym Kraju Środka ma kilku rywali - Baidu, Tencent, Alibaba - którzy także sa zainteresowani "internetem rzeczy". Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat LiteOS, odwiedźcie jego oficjalną stronę.

Zobacz również:

  • Problemy z Bluetooth? Oto, jak możesz je rozwiązać
  • Najlepsze tanie laptopy w 2023 roku - który komputer wybrać?

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: