LiteOn LVD2001

Odtwarzacz LiteOn to urządzenie intrygujące. Stworzył je producent, który Wytwarza na ogromną skalę komputerowe napędy optyczne. W firmie powstał także dział elektroniki użytkowej, której to dziełem jest opisywany stacjonarny odtwarzacz DVD.

Odtwarzacz LiteOn to urządzenie intrygujące. Stworzył je producent, który Wytwarza na ogromną skalę komputerowe napędy optyczne. W firmie powstał także dział elektroniki użytkowej, której to dziełem jest opisywany stacjonarny odtwarzacz DVD.

LiteOn LVD2001

LiteOn wyposażono dość hojnie, co w tym przedziale cenowym nie zdarza się często. Odtwarzacz posiada np. wszelkiego typu czytniki kart pamięci. Do zestawu dołączane są dwie przejściówki dla gniazda PCMCI, w których można umieścić pamięci flash typu Compact Flash, SmartMedia, Secure Digital, MMC oraz Memory Stick. Jak widać akceptują one praktycznie każdy z popularnych na rynku standardów pamięci wymiennych. Z pamięci tych można odczytywać zdjęcia, które będą wyświetlane na ekranie telewizora. LiteOn pozwala także na odtwarzanie zdjęć z płyt CD, co dla właścicieli nagrywarek tego typu krążków będzie wygodniejsze niż majstrowanie kartami pamięci i umieszczanie ich w przejściówkach.

Wnętrze urządzenia, zgodnie z naszymi przewidywaniami, bardziej przypomina nowoczesny komputer, niż tradycyjny odtwarzacz DVD. Napęd jest komputerowym czytnikiem DVD-ROM (oczywiście LiteOn), sekcja wideo to przejęta z pecetów karta z procesorem graficznym Sigma Designs Real Magic. To właśnie z nim związana jest kolejna atrakcja - odtwarzanie filmów w popularnym formacie DivX.

LiteOn LVD2001

Długi i duży. Trochę za mało wyprofilowany do dłoni. Klawiatura czytelna, funkcje dobrze opisane. Wykonany z dobrych tworzyw.

Standard komputerowej kompresji wideo jest kontrowersyjny ze względu na zarzucany mu wkład w rozpowszechnianie piractwa wideo. Pomijając nawet spory natury etycznej i prawnej, jedno nie podlega dyskusji - DivX jest tym dla wideo, czym MP3 dla muzyki, czyli bardzo rozpowszechnionym i popularnym zjawiskiem. Oferuje niezłą jakość obrazu w stosunku do zajmowanej objętości na płytach, a ponadto często zdarza się, że filmy nim zakodowane mają ścieżki audio zapisane w DD 5.1. Z DivX-em w stacjonarnym urządzeniu są jednak pewne problemy. Wiążą się one z niedoskonałym oprogramowaniem. Kiedy kilka miesięcy temu opisywaliśmy model KISS, większość filmów DivX była po prostu przez odtwarzacz odrzucana. Od tego czasu producent kilka razy dokonał zmian oprogramowania i obecnie większość filmów już "chodzi", a na dodatek pojawiła się wreszcie oczekiwana możliwość wyświetlania polskich napisów ekranowych (choć z nimi nadal urządzenia mają spore problemy). LiteOn wchodzi na rynek znacznie później, więc w kwestii zgodności z większością kodeków nie ma aż takich kłopotów. Mniej więcej połowa płyt z filmami, które usiłowaliśmy odtworzyć, była poprawnie wyświetlana. Nie były to tylko filmy w formacie DivX, ale także skompresowane coraz popularniejszym kodekiem Xvid. Od dystrybutora udało się nam jednak dowiedzieć, że nie ma obecnie szans na aktualizację oprogramowania urządzenia, tak aby odtwarzał napisy ekranowe. Standardowo model ten tego nie potrafi. Wiadomo jednak, że będzie można dokonywać aktualizacji oprogramowania, umieszczając w napędzie nagrany w komputerze krążek CD z nową wersją BIOS-u.

Odtwarzacz potrafi bardzo sprawnie przekształcać sygnał wideo na różne standardy. Jako że urządzenie ma wyjścia wideo w formacie komponentowym, dobrze nadaje się do połączenia z projektorem. Ten może otrzymywać sygnał bez przeplotu (progresywne skanowanie). Ponadto funkcja ta jest realizowana zarówno na materiale PAL, jak i NTSC. Dostępne są m.in. tryby 480p, 720p i 1080i. Ustawienia obrazu można dodatkowo regulować na wiele sposobów, korzystając m.in. z funkcji zmiany jasności obrazu oraz jego nasycenia. Menu ekranowe zostało bardzo starannie przygotowane. Jest proste w obsłudze, przetłumaczone na język polski i intuicyjne dzięki grafice przypominającej pulpit komputera. Zdolności muzyczne odtwarzacza, oprócz odczytu krążków DVD-Video i CD-Audio, obejmują pliki MP3 oraz WMA. Minusem wyposażenia jest brak złącza Euroscart. Przy obecności gniazd komponentowych oraz S-Video tę wadę można jednak wybaczyć.

Jeśli chodzi o jakość obrazu, to przy odtwarzaniu płyt DVD-Video w dużej mierze zależy od tego, z jakiego wyjścia wideo skorzystamy. Najlepsze efekty daje wyprowadzenie sygnału gniazdami komponentowymi. Ponadto, jeśli posiadamy projektor i uruchomimy progresywne skanowanie, to efekt końcowy jest znakomity. Przede wszystkim uzyskujemy całkowitą stabilność obrazu. Nie widać nawet najmniejszych drgań. Spójność linii wyświetlanych przez projektor jest przy tym bardzo dobra. Kolory prezentują się naturalnie, jak już wspomnieliśmy wiele zależy od precyzyjnej regulacji parametrów obrazu w DVD. Przy wyświetlaniu obrazu na telewizorze przy użyciu gniazd S-Video obraz jest już wyraźnie słabszy. Po pierwsze, LiteOn ma problem z pokazaniem wstępnych plansz tytułowych filmów DVD (najczęściej występujących w formacie 4:3), tak aby wypełniały obraz telewizora 16:9. Nawet po dokonaniu ustawień mówiących o trybie 16:9, menu jest wyświetlane w proporcjach 4:3, a dopiero sam film - 16:9. Obraz z S-Video jest obarczony niewielką ziarnistością, poszczególne plany nie są tak precyzyjne jak obserwowaliśmy to na projektorze. Kolorystyka jest poprawna, ostrość i kontrast osiągają przeciętny poziom.

Informacja

Typ odtwarzacz DVD

Cena 899 zł

Dystrybutor AB,http://www.liteon.ab.pl

Wymiary 42 x 5,8 x 27 cm

Waga 3,5 kg

Funkcje zoom, odtwarzanie MP3, WMA, JPEG, regulacje obrazu, progresywne skanowanie, odczyt zdjęć z kart pamięci flash oraz płyt CD

Złącza kompozyt, S-Video, komponent, analogowe wyjście audio (cinch), cyfrowe wyjście audio (elektryczne i optyczne)