LiteOn LVR1001

Stacjonarna nagrywarka CD-R/RW i odtwarzacz DVD w jednym. Może służyć do kopiowania płyt DVD lub obrazu z kamery czy kaset wideo do formatu VCD i SVCD

Stacjonarna nagrywarka CD-R/RW i odtwarzacz DVD w jednym. Może służyć do kopiowania płyt DVD lub obrazu z kamery czy kaset wideo do formatu VCD i SVCD.

LiteOn LVR1001

Ciekawa, choć droga alternatywa dla nagrywarek DVD. Oprócz roli odtwarzacza DVD może również służyć do archiwizacji i przegrywania nagrań audio-wideo.

LiteOn to jeden z największych na świecie producentów optycznych napędów komputerowych. Firma wytwarza czytniki DVD, nagrywarki DVD i CD. Nie dziwi więc, że w ofercie jej stacjonarnych produktów znalazł się model nafaszerowany firmowymi komponentami. LVR1001 to urządzenie nietypowe. Nie znajdziemy takiego drugiego na polskim rynku. Obudowa z pozoru wygląda normalnie i przypomina nieco większe odtwarzacze stacjonarne DVD. Wystarczy jednak uważnie się przyjrzeć, by zobaczyć, że zamiast jednej kieszeni z tacką napędu, ma ich dwie. Jedna z nich to zwykły odtwarzacz DVD, druga to komputerowa wypalarka CD-RW, która wsparta odpowiednim oprogramowaniem i procesorem pozwala na bardzo wygodne wypalanie materiału audio-wideo z różnych źródeł. Najprostszą formą wykorzystania dwóch napędów w jednej obudowie jest szybkie kopiowanie płyt CD-Audio. Wystarczy umieścić w szufladzie DVD krążek audio, a w wypalarce CD czystą płytę CD-R lub CD-RW, a następnie wcisnąć klawisz "Duplicate". Płyta zostanie przegrana bardzo szybko - w ok. 5-7 min. Niestety, nie ma możliwości wyboru prędkości zapisu, a wiadomo że z im większą prędkością następuje przegrywanie, tym większe straty spowodowane koniecznością angażowania do procesu zapisu mechanizmu korekcji błędów. Tak czy inaczej płyty audio są przegrywane bez problemów.

Komputerowcy myślący o wykorzystaniu podwójnych czytników jako mechanizmu do kopiowania danych komputerowych będą nieco zawiedzeni. Można duplikować jedynie płyty CD zapisane w formatach ISO 9660 i UDF. Ponadto jest możliwe przegrywanie krążków CD-Audio, VCD, SVCD, Photo CD, MP3 (nie można natomiast nagrywać plików audio do formatu MP3). Na CD można też nagrywać zdjęcia przechowywane na kartach pamięci - specjalny czytnik kart flashowych znajdziemy na przedniej ściance urządzenia.

W zestawie znalazły się dwie karty PCMCIA, w których można zamontować kilka rodzajów pamięci flash. Akceptowane karty to: SD, MMC, Compact Flash oraz Memory Stick. Przejściówki są o tyle wartościowe, że przydadzą się także posiadaczom komputerów z gniazdem PCMCIA (głównie notebooki). Umieszczone w tych czytnikach pozwolą użytkownikom komputerów na wykorzystanie przenośnych nośników danych.

LiteOn ma trzy 3 wejścia audio-wideo, pozwalające na podłączenie do niego źródeł zewnętrznych. Dwa z nich to kompozyt, trzecie to S-Video. Podręczny zestaw gniazd jest umieszczony na przednim panelu pod odchylaną klapką. Pozostałe wejścia znajdują się na tylnej ściance. Sprawdziliśmy, czy podłączając do LiteOn zewnętrzny odtwarzacz DVD przez złącze S-Video, uda się nam skopiować na CD płytę DVD-Video. Udało się to się bez najmniejszych problemów, choć urządzenie to nie potrafi wykonać tej samej operacji z filmem DVD włożonym do jego własnego napędu. Po wybraniu opcji nagrywania z określonego źródła, na ekranie pokazuje się menu, gdzie do wyboru mamy tryb VCD bądź SVCD. Ten drugi oferuje znacznie lepszą jakość, choć przeciętny film zajmuje zwykle trzy krążki CD. Pamiętajmy także, że tracimy w ten sposób przestrzenną jakość dźwięku. Film został przegrany z bardzo dobrą jakością, LiteOn może być swego rodzaju kopiarką płyt DVD lub np. kaset VHS na krążki CD, choć za tę samą cenę można kupić w końcu bardziej uniwersalną stacjonarną nagrywarkę DVD.

LiteOn LVR1001

Pilot - długi i duży. Trochę za mało wyprofilowany do dłoni. Klawiatura czytelna, funkcje dobrze opisane. Wykonany z dobrych tworzyw.

Płyty CD-RW można łatwo kasować, korzystając z wygodnego menu ekranowego. Kasować można też poszczególne pliki (zaznaczamy je na liście prezentowanej na wzór menu komputerowego). Do poruszania się między zawartością nośników umieszczonych w różnych czytnikach służy menu Explorer. W formie graficznej przedstawia ono zawartość płyt i kart pamięci. Wygoda obsługi urządzenia jest na wysokim poziomie. Wszystkimi funkcjami możemy sterować za pomocą pilota zdalnego sterowania. Mimo niemałej liczby przycisków, jest on bardzo czytelny i intuicyjny w obsłudze. Sygnał wideo możemy wyprowadzić na ekran na kilka sposobów. Najlepiej skorzystać ze złączy komponentowych gwarantujących najlepszą jakość. Przejście na standard S-Video w przypadku tajwańskiego produktu zdecydowanie obniża jakość sygnału. Ta nawet w przypadku zastosowania połączenia komponentowego odstaje od tego, co pozwalają uzyskać odtwarzacze renomowanych producentów. Obraz jest stosunkowo mało detaliczny i ostry. Także kolory są zbyt cukierkowe, dalekie od neutralności. Układy wizyjne zastosowane w tym modelu gwarantują jakość obrazu zdecydowanie niższą niż np. w DVD tej samej firmy, którego test zamieściliśmy w poprzednich wydaniach naszego magazynu. Brakuje przede wszystkim funkcji progresywnego skanowania, która pozwoliłaby na zwiększenie detaliczności obrazu, która jest piętą achillesową nagrywarki. Brzmieniowo także nie należy oczekiwać "fajerwerków". Dźwięk najlepiej wyprowadzić po złączu cyfrowym, chociaż rozwiązanie z okablowaniem analogowym także jest możliwe. Jest także analogowe wyjście 5.1 - to propozycja dla tych, którzy zakupią niedrogie zestawy głośnikowe wyposażone w tego typu wejścia.

W tym wariancie, chcąc oglądać filmy ze ścieżką zapisaną w formacie DTS i tak połączenie cyfrowe będzie niezbędne. Powodem jest brak w wyposażeniu nagrywarki dekodera DTS. Niezbędny będzie więc procesor,w który wyposażony jest praktycznie każdy amplituner czy wzmacniacz audio-wideo.

Zastrzeżenia budzi głośna praca napędów, normalna w przypadku urządzeń komputerowych, lecz LVR1001 jest jednak modelem stacjonarnym. Producent powinien, naszym zdaniem, wykazać nieco inicjatywy i podjąć się próby wyciszenia pracy mechanizmów napędów.

Informacje

Typ nagrywarka CD /odtwarzacz DVD

Cena 1999 zł

Wymiary 42 x 8,2 x 33 cm

Waga 5,4 kg

Dystrybutor ABhttp://www.liteon.ab.pl

Obsługiwane formaty

Odczyt DVD-Video, VCD, SVCD, CD, CD-R/-RW, DVD-R

Zapis CD-Audio, CD-R/-RW, VCD, SVCD

Funkcje zoom, odtwarzanie MP3, JPEG, odczyt zdjęć i plików MP3 z kart pamięci flash oraz płyt CD, nagrywanie VCD, SVCD, CD-Audio, przegrywanie płyt różnego typu

Złącza 2 wejścia RCA i kompozyt, 1 wejście S-Video, wyjście S-Video, komponent, analogowe wyjście audio (cinch), cyfrowe wyjście audio (koaksjalne i optyczne), wyjście analogowe audio 5.1, czytnik kart pamięci