LiteOn LVW-1105HC+

Miniaturowa, stacjonarna nagrywarka DVD radząca sobie także z plikami DivX.

Miniaturowa, stacjonarna nagrywarka DVD radząca sobie także z plikami DivX.

LiteOn to potentat jeśli chodzi o produkcję napędów optycznych. W wielu markowych odtwarzaczach DVD montowane są komponenty dostarczane przez tę tajwańską firmę. W swoim katalogu LiteOn ma od dłuższego czasu także elektronikę użytkową firmowaną własną nazwą. Przetestowaliśmy ciekawą nagrywarkę DVD, która nie tylko jest na tyle uniwersalna, że umożliwia zapis filmów na płytach różnych typów (DVD+R/+RW, DVD-R/-RW), lecz również pozwala na odtwarzanie filmów zapisanych w formatach DivX i XviD. Obudowa urządzenia jest niewielka, ma szerokość około połowy standardowego odtwarzacza DVD. Jest przy tym niska i dzięki białym elementom na przednim panelu prezentuje się atrakcyjnie. Małe wymiary nagrywarki spowodowały, że zrezygnowano z wyposażenia jej w wyświetlacz. Jedyne elementy informujące o statusie pracy urządzenia to czerwona lampka oznaczająca nagrywanie i zielona dioda oznajmiająca stan gotowości. Nawigacja po opcjach przetłumaczonego na polski menu jest wygodna. Nagrywarka oferuje 6 trybów zapisu, gdzie przy najlepszej jakości na standardowym krążku DVD o pojemności 4,7 GB zmieści się godzina nagrania, a przy największej kompresji 6 godzin. W praktyce tylko dwa pierwsze tryby zapewniają akceptowalną jakość nagrań. Z pozostałych trybów należy korzystać tylko w ostateczności, gdy nie zależy nam na jakości obrazu i dźwięku. Urządzenie umożliwia także nagrywanie na płytę DVD materiału wideo bezpośrednio z kamery wyposażonej w wyjście cyfrowe DV. Model LiteOn ma bowiem odpowiednie wejście ukryte pod klapką na przednim panelu. Sekcja obrazu nagrywarki została wyposażona w funkcję progresywnego skanowania, która dostępna jest na wyjściu komponentowym. Obraz i dźwięk z wbudowanego w urządzenie tunera telewizyjnego są przeciętnej jakości. Krawędzie obiektów prezentowanych na ekranie nie są tak dobrze wygładzone, jak w przypadku urządzeń wyższej klasy. Jednak w swojej kategorii cenowej model LiteOn jakością obrazu broni się całkiem nieźle. Uzyskiwany na wyjściu wideo obraz ma poprawną jakość, jest stabilny, a kolory nie są zbyt jaskrawe, kontrast mógłby być jednak nieco lepszy, a skala szarości bogatsza.

Pilot - Za mało przycisków. Aby ustawić podstawowe opcje, np. zmianę trybu jakości nagrania, trzeba korzystać z menu nawigacyjnego.

Pilot - Za mało przycisków. Aby ustawić podstawowe opcje, np. zmianę trybu jakości nagrania, trzeba korzystać z menu nawigacyjnego.

Dlaczego - Poprawna jakość obrazu i dźwięku. Niewielkie wymiary obudowy. Odtwarza pliki DivX/XviD, ale ma niedopracowaną obsługę napisów.

Dlaczego - Poprawna jakość obrazu i dźwięku. Niewielkie wymiary obudowy. Odtwarza pliki DivX/XviD, ale ma niedopracowaną obsługę napisów.

Ponieważ model ten jest certyfikowany przez firmę DivX Inc., nie ma problemów również z odtwarzaniem materiału nagranego przy użyciu najnowszej wersji kodeka DivX 6. Producent reklamuje urządzenie twierdząc, że potrafi odczytywać pliki z napisami ekranowymi w formacie .txt. Rzeczywiście jest to możliwe, jednak trzeba pamiętać, że odmian zapisu napisów w plikach .txt jest kilka, a niestety LiteOn obsługuje mało popularny z formatem czasowym. Ponieważ 99% napisów, jakie można pobrać z Internetu, wykonane jest w formacie klatkowym, by mogły być akceptowane przez LVW-1105HC+, trzeba wcześniej dokonać ich konwersji na format czasowy (np. za pomocą programu komputerowego SubEdit). I chociaż nagrywarka dobrze sobie radzi z odtwarzaniem większości plików filmowych DivX/XviD, to wyświetlanie napisów wymaga dopracowania. Ponadto bardzo trudno poruszać się po zasobach dysków z plikami DivX i XviD - nie ma menu, z którego można wybierać filmy. Nagranie uruchamiane jest automatycznie, a użytkownik praktycznie "w ciemno", korzystając z klawisza przechodzenia do następnego rozdziału, musi wybierać kolejne pliki filmowe. Wyświetlane czcionki mają polskie znaki, jednak są zdecydowanie za małe, aby można je było wygodnie odczytać.

Główni rywale

Manta 012 Emperor Recorder 599 zł

Dobra jakość nagrań, port USB zwiększający możliwości urządzenia, zadowalająca jakość obrazu i dźwięku.

Ferguson RW660 699 zł

Solidna jakość wykonania, dobry procesor wideo. Bezproblemowe odtwarzanie plików DivX.

Informacje

Typ nagrywarka DVD

Cena 699 zł

Dystrybutor AB,http://www.ab.pl

Wymiary 28 x 5,2 x 25 cm

Waga 2,1 kg

Funkcje edycja nagranego materiału wideo, 6 predefiniowanych trybów jakości nagrań, progresywne skanowanie, odtwarzanie DivX-ów, MP3, JPEG

Obsługiwane formaty

Odczyt CD-Audio, CD-R/CD-RW, DVD-Video, DVD-R/-RW, DVD+R/+RW, SVCD

Zapis DVD+R/+RW, DVD-R/-RW

Złącza S-Video, 2 x Euroscart, 2 x kompozyt, komponentowe, cyfrowe audio koncentryczne, 2 x RCA, DV