Live Essentials 2011 - programowy niezbędnik Windows

Microsoft udostępni wkrótce nową wersję bezpłatnego pakietu aplikacji dla systemów operacyjnych Windows - Live Essentials 2011.

W skład Windows Live Essentials 2011 wejdą aplikacje: Poczta, Messenger, Writer, Galeria fotografii, Bezpieczeństwo rodzinne, Toolbar, Movie Maker oraz Sync. Opcja instalacji Movie Makera jest dostępna tylko dla użytkowników najnowszych wydań Windows - Visty, 7 i Server 2008, a Sync - tylko w "siódemce".

Poczta (Windows Live Mail) to, jak wskazuje nazwa, klient poczty, umożliwiający dostęp do wielu kont e-mail, zarządzanie kalendarzem i kanałami RSS. Program jest zintegrowany z komunikatorem Windows Live Messenger oraz usługą SkyDrive (ta druga pozwala przesyłać wiadomości e-mail z bardzo dużymi załącznikami).

Zobacz również:

  • Od teraz możesz śledzić przesyłki na telefonie za pomocą aplikacji Gmail. Jest jednak pewien haczyk
  • Będzie można archiwizować czaty z różnych serwisów

Galeria fotografii to narzędzie do katalogowania zdjęć i przeprowadzania prostych operacji fotoedycyjnych (m.in. automatyczna korekcja zdjęcia dostosowuje balans kolorów, ostrość i ekspozycję, a funkcja Photo Fuse pozwala wykorzystać najlepsze elementy z różnych zdjęć i połączyć je w jedno, najlepsze ujęcie).

W Movie Makerze można edytować dźwięk i obraz materiałów wideo, wzbogacać je o nowe motywy, a gotowe projekty zapisywać w formatach 720p i 1080p.

Interfejsy edytorów zdjęć i wideo wyposażono w znaną z pakietu Office Wstążkę, upraszczającą dostęp do najważniejszych narzędzi obu programów. Aplikacje oferują też funkcję przesyłania plików na sieciowy dysk SkyDrive.

Program Sync służy do synchronizacji danych pomiędzy różnymi urządzeniami i komputerami. Oferuje m.in. funkcję zdalnego pulpitu.

Toolbar to pasek narzędzi do przeglądarki Internet Explorer, a Writer jest narzędziem do obsługi platform blogowych (m.in. WordPress, LiveJournal, Blogger i inne). Wreszcie, Bezpieczeństwo rodzinne to nic innego jak aplikacja do kontroli rodzicielskiej, umożliwiająca blokowanie dostępu do wybranych stron WWW oraz monitorowanie treści oglądanych w Sieci.

Plik instalatora Windows Live Essentials 2011 będzie można pobrać za ok. 1-2 miesiące ze strony Download Live - obecnie znajduje się tam instalator bieżącego wydania Live Essentials.