Livebox - neostrada tp w nowym wcieleniu

Sztandarowa usługa TPSA - neostrada tp - została wzbogacona o platformę multimedialną livebox tp, zawierającą modem ADSL oferujący użytkownikowi kilka sposobów komunikacji - port USB, Ethernet oraz moduł bezprzewodowy 802.11g. Nowa platforma eliminuje większość wad oferowanego dotychczas modemu Sagem [email protected] 1400W. Usługa zapewnia bezprzewodowy dostęp do Internetu a w przyszłości ma umożliwić przekazywanie rozmów telefonicznych przez VoIP (Voice over IP) oraz telewizji cyfrowej TVoADSL (TeleVision over ADSL) i wypożyczanie filmów on-line. Postanowiliśmy przyjrzeć jej się z bliska.

Livebox - neostrada tp w nowym wcieleniu
Platforma livebox tp realizowana jest w oparciu o modem/router bezprzewodowy [email protected] 3202 firmy Sagem. Tej samej zresztą, która była dostawcą słynnego, aczkolwiek wycofanego już z oferty TP S.A., modemu bezprzewodowego [email protected] 1400W (patrz artykuł: "Bezprzewodowa neostrada tp - drogo i niebezpiecznie").

Modem daje użytkownikowi następujące możliwości:

- dostęp do Internetu w technologii ADSL poprzez port USB, LAN lub adapter sieci bezprzewodowej Wi-Fi 802.11b/g

- współdzielenie zasobów w domowej sieci bezprzewodowej zbudowanej w oparciu o wbudowany punkt dostępowy 802.11b/g

- obsługę telefonii internetowej VoIP i telewizji cyfrowej TVoADSL (z zewnętrznym dekoderem TV/Video)

- wparcie dla wideo-na-żądanie (ang. video on demand) i wideokonferencji.

Aktualizacja (wrzesień 2007)

UWAGA! Materiał powstał na początku 2006 roku. Jeżeli masz problemy z liveboksem tp albo szukasz bardziej aktualnych informacji, zajrzyj do PC World Komputera 07/2007 oraz 10/2007, w których znajdziesz szczegółowy opis:

* zabezpieczania sieci Wi-Fi przed hakerami (PCWK 07/2007),

* stosowania lepszego algorytmu szyfrującego ruch (PCWK 07/2007),

* zwiększania zasięgu sieci Wi-Fi przez wymianę anteny (PCWK 10/2007).

Zapraszamy do lektury!

Livebox tp - czego się spodziewać?

W pudełku dostarczonym przez kuriera powinny znaleźć się następujące elementy:

- modem livebox tp Sagem [email protected] 3202,

- zasilacz,

- adapter USB Wi-Fi,

- kabel telefoniczny RJ-11,

- kabel USB,

- kabel Ethernet RJ-45,

- rozdzielacz sygnału,

- dwa mikrofiltry,

- płyta CD z oprogramowaniem (sterowniki, instrukcja instalacji itp.).

Aby zainstalować liveboksa, wymagany jest komputer z procesorem taktowanym zegarem minimum 350 MHz, 128 MB pamięci RAM (dla systemów innych niż Windows XP - 64 MB), port USB lub Ethernet.

Opcjonalne możliwe jest podłączenie adaptera Bluetooth, dzięki któremu do Internetu mogą podłączyć się urządzenia PDA czy notebooki.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, sprzęt nie odróżnia się znacząco od urządzeń dostępnych na rynku od połowy 2004 roku: [email protected] 3202 obsługuje protokół WEP (niezbyt bezpieczny, ale ciągle mogący stanowić niezłą zaporę dla początkujących włamywaczy), nowocześniejsze protokoły WPA-TKIP i WPA-EAP. Warto dodać, że w przypadku uruchomienia filtrowania adresów MAC, dodanie do listy kolejnego urządzenia wymaga potwierdzenia przyciskiem na obudowie modemu - utrudnia to znacząco próby "przypadkowego" wpięcia użytkownika do naszej sieci.

Zestaw livebox tp

Zestaw możemy zamówić przez Internet, telefonicznie lub osobiście. Dostarczy nam go kurier. Niestety, tutaj pojawia się pierwszy haczyk: TPSA nie daje możliwości odkupienia sprzętu - odbiorca płaci abonament w wysokości 10 zł/miesięcznie za jego użytkowanie.

Instalacja całego zestawu sprowadza się do wykonywania poleceń wydawanych przez program instalacyjny znajdujący się na płytce CD-ROM - nie powinna sprawić trudności nawet początkującemu. Uruchomienia programu instalacyjnego sprowadza się do włożenia płytki CD-ROM do napędu, kilku czynności związanych z podłączaniem sprzętu, rejestracji adresów MAC adaptera USB i ewentualnych innych kart oraz podanie danych identyfikacyjnych przez użytkowników usługi neostrada tp lub rejestracja nowego użytkownika.