Livebox tp - podkręcamy!

Livebox tp z pewnością nie należy do światowej czołówki pod względem mocy sygnału Wi-Fi. Urządzenie zaprojektowano z myślą o typowym polskim odbiorcy mieszkającym w M3. Na szczęście jest sposób, aby zwiększyć zasięg urządzenia na M6, a nawet dom jednorodzinny.


Livebox tp z pewnością nie należy do światowej czołówki pod względem mocy sygnału Wi-Fi. Urządzenie zaprojektowano z myślą o typowym polskim odbiorcy mieszkającym w M3. Na szczęście jest sposób, aby zwiększyć zasięg urządzenia na M6, a nawet dom jednorodzinny.

Reklamy mówiące o bezprzewodowym Internecie w całym domu zawróciły ci w głowie. Zdecydowałeś się na neostradę tp, wykupiłeś też abonament na livebox. Niestety, szybko okazało się, że sygnał sieci Wi-Fi jest za słaby, żeby przeniknąć przez ścianę nośną. Możesz pogodzić się ze znikającym zasięgiem i rwącymi się transferami, możesz też przenieść białe pudełko bliżej miejsca, w którym najczęściej przesiadujesz. Wydaje nam się jednak, że żadne z tych rozwiązań nie jest satysfakcjonujące, dlatego zaproponujemy ci trzecią opcję.

Zwiększanie zasięgu

Livebox tp - podkręcamy!

Pigtail wyposażony w złączkę pasującą do gniazda U.FL (małą - podłączaną do karty Mini PCI) oraz RP-SMA (dużą - podłączaną do anteny). Tę drugą często spotykasz na bezprzewodowych kartach PCI.

Livebox tp - co to jest?

Livebox tp to router z modemem ADSL i modułem Bluetooth, produkowany przez firmę Sagem, a dystrybuowany przez Telekomunikację Polską S.A. w ramach usługi neostrada tp. Pełne oznaczenie modelu - znajdziesz je na naklejce na spodzie sprzętu - to SAGEM LIVEBOX F@st 3202 TP. Urządzenie służy nie tylko jako modem, firewall i punkt dostępowy Wi-Fi, przystosowano je również do odbioru telewizji transmitowanej za pomocą kabli telefonicznych (TVoADSL) i rozmów VoIP.

Jeśli interesuje cię, jak livebox tp wypada na tle routerów Wi-Fi w przedziale cenowym do ok. 400 zł, zajrzyj do artykułu "Routery idealne" (PCWK 8/2007).

Z pewnością niejednokrotnie zastanawiałeś się, dlaczego Telekomunikacja Polska S.A. postanowiła udostępnić użytkownikom sprzęt, który tak kiepsko wypada na tle konkurencji, szczególnie pod względem mocy sygnału Wi-Fi. Jeśli jednak czytałeś artykuł "Livebox tp zabezpieczony" (PCWK 7/2007), prawdopodobnie domyślasz się, jaka jest odpowiedź: słaby sygnał ma zapewniać... bezpieczeństwo i stabilność pracy.

Gdy będziesz miał kiedyś okazję obejrzeć panel konfiguracyjny routera ADSL innej firmy, sprawdź, na którym kanale pracuje. Najpewniej będzie to kanał 6, znacznie rzadziej 1 lub 2. Natomiast livebox tp fabrycznie ustawiany jest na wykorzystanie kanału 10, co daje mu do dyspozycji stosunkowo niezatłoczony fragment eteru - właściciele domowych sieci WLAN rzadko troszczą się o modyfikację tego parametru.

A mniejszy tłok to mniejsza liczba konfliktów, czyli lepsza stabilność i wyższa szybkość pracy Wi-Fi.

Urządzenie z logo tp ma jeszcze jedną cechę, po której łatwo się zorientować, że ktoś dokładnie przemyślał jego konstrukcję i przygotował się na olbrzymią popularność sprzętu. Mianowicie: wbudowana w router antena jest niewielka, co utrudnia przenikanie sygnału przez ściany - a to podnosi bezpieczeństwo domowej sieci. Biorąc pod uwagę, iż ruch bezprzewodowy zabezpieczany jest za pomocą słabego algorytmu WEP, niska moc nadawania to raczej zaleta niż wada.

Ostrzeżenie

Livebox tp - podkręcamy!

Po zastąpieniu wbudowanej anteny klasycznym "prętem" o zysku 2 dBi stosunek sygnału do szumu minimalnie spadł, czyli zasięg sieci się zmniejszył.

Kiedy zaczniesz przeszukiwać Internet pod kątem zdjęć pokazujących wnętrze liveboksu tp, możesz się zdziwić. Choć w Polsce pracuje już ponad 270 tysięcy białych pudełek z logo tp, wygląda na to, że takich fotografii nikt jeszcze nie zrobił! Przyczyną jest zapewne okrągła naklejka (plomba) na spodzie urządzenia z groźnie wyglądającym napisem "Własność TP".

Pierwsze trzy porady dotyczące zwiększania zasięgu nie spowodują uszkodzenia plomby, dlatego może zastosować je każdy posiadacz liveboksu. Główną część artykułu stanowią jednak wskazówki, do których zastosowania konieczne jest zerwanie naklejki. Zwracając TP S.A. sprzęt bez plomby, możesz spodziewać się całkowitego braku reakcji albo kary finansowej. Co gorsza, wielkość grzywny może wielokrotnie przekroczyć wartość nowego routera ADSL, który mógłbyś kupić i wstawić zamiast lub obok liveboksu tp.

Dlatego, zanim cokolwiek otworzysz, zastanów się dwa razy, czy aby na pewno tego chcesz.

Trzy i pół rady na początek

Livebox tp - podkręcamy!

Pomiar stosunku sygnału do szumu liveboksu tp. Lewa część wykresu odpowiada za ustawienie routera przodem, prawa - bokiem do komputera z kartą Wi-Fi.

Jeżeli funkcjonowanie sieci bezprzewodowej nie spełnia twoich oczekiwań, powinieneś przeskanować otoczenie. Zainstaluj i uruchom program NetStumbler, a następnie sprawdź, czy nikt nie stosuje tego samego kanału, co ty. Gdy wykryjesz "zakłócacza", zmodyfikuj konfigurację liveboksu tp - wystarczy zmiana kanału o 2 do 5 "oczek".

Następnie przyjrzyj się fizycznemu ustawieniu białego pudełka z logo tp. Sprzęt należy ulokować na półce na wysokości 1, 5-2 m, zawsze przodem (tj. miejscem, w którym widoczne jest pulsujące logo tp) lub tyłem, nigdy bokiem do najdalszego kąta w mieszkaniu. Dobrze byłoby, gdyby livebox stał w środku lokum albo przynajmniej w pobliżu otwartych drzwi - falom radiowym będzie o wiele łatwiej rozprzestrzenić się w domu. Umieszczanie go w rogu przy dwóch ścianach nośnych to pomyłka. Odbijające się od żelazobetonu promieniowanie elektromagnetyczne będzie powodowało zakłócenia i może doprowadzić do ogromnego obniżenia transferów. Spodziewaj się tym poważniejszych problemów, im wyższa moc sygnału.

Ostatnia rada: gdy żadna z powyższych metod nie okaże się skuteczna, pozostaje ci poszukanie nowszych sterowników do karty Wi-Fi, jej wymiana lub zakup dodatkowej anteny.

Nie zapominaj też, że raz na kilkanaście tygodni TP S.A. udostępnia nowsze wersje oprogramowania sterującego liveboksem. Niektóre opublikowane w przeszłości poprawki zwiększyły zasięg i stabilność pracy sprzętu. Aktualizacja przebiega w pełni automatycznie, o ile tylko urządzenie jest włączone. Choć napis na czerwonej naklejce mówi co innego, na wszelki wypadek przynajmniej raz w miesiącu pozostaw livebox uruchomiony przez całą noc.

Narzędzia

Livebox tp - podkręcamy!

Antena o zysku 7 dBi działała nadspodziewanie dobrze (porównując rysunek z innymi wykresami, zwróć uwagę na zmianę skali: maksimum to -30 dBm, a nie -50).

Chwilowo nie jest możliwe zwiększenie zasięgu liveboksu tp przez załadowanie alternatywnego oprogramowania (patrz też:http://www.pcworld.pl/news/103368.html), dlatego postanowiliśmy go "podkręcić", podłączając lepszą antenę. Aby przeprowadzić operację, potrzebujesz:

Wytrzymałego śrubokrętu T-10, np. YATO YT-2746; koszt: 8 zł.

Kabla-przejściówki (pigtaila) o długości 15-25 cm, zakończonego z jednej strony złączką pasującą do gniazda U.FL, a z drugiej - żeńskim RP-SMA. Na tej części nie warto oszczędzać, lichy pigtail może spowodować tak duże straty, że nie nadrobi ich nawet najlepsza antena. Koszt: do 20 zł.

Anteny z kablem zakończonym męskim gniazdem RP-SMA (R-SMA) i podstawką. My zastosowaliśmy antenę Linksys HGA7S-EU udostępnioną dzięki uprzejmości Konsorcjum FEN. Koszt: 145 zł.