Livedrive

Livedrive to dysk online o nieograniczonej pojemności. Przez 30 dni możesz z niego korzystać za darmo.


Livedrive to dysk online o nieograniczonej pojemności. Przez 30 dni możesz z niego korzystać za darmo.

Livedrive

Informacje: livedrive.com Cena: 40 funtów (30-dniowa wersja próbna) Ocena: 8/10

Na twardych dyskach przechowujemy coraz więcej danych. Muzyka, filmy, zdjęcia, inne dokumenty, a do tego trzeba mieć jeszcze miejsce na gry... Nikogo już nie dziwi pojemność dysków dostępnych na rynku i to, że niektórzy nasi znajomi mają w swoich komputerach modele terabajtowe lub nawet większe. A gdyby tak część plików składować w internecie? Livedrive to jeden z serwisów oferujących taką możliwość. Spośród licznej konkurencji wyróżnia się jednym, "drobnym" szczegółem: jego pojemność jest nieograniczona.

Rejestracja

Na początku, oczywiście, należy się zarejestrować, wybierając przycisk Signup. Rejestracja nie jest skomplikowana, choć może nieco irytować - twórcy serwisu proszą o podanie kilku niekoniecznie potrzebnych danych, takich jak numer telefonu czy kod pocztowy. Istotne jest za to wypełnienie pola Sub Domain - należy tu wpisać nazwę dla swojego dysku według schematu:http://naszekonto.livedrive.com . Po wypełnieniu formularza możemy od razu korzystać z dysku - wystarczy się zalogować.

Dysk z możliwościami

Wgrywanie plików na konto w serwisie Livedrive.

Wgrywanie plików na konto w serwisie Livedrive.

Podstawowe funkcje to przechowywanie plików oraz dostęp do nich za pomocą przeglądarki internetowej. Aby wgrać plik na serwer, klikamy zakładkę Your Files, by następnie z górnej belki wybrać polecenie Upload file. Wyświetli się nowe okienko, w którym klikamy przycisk Upload i wybieramy z lokalnego dysku dane, które chcemy przenieść do Livedrive'a. Pliki są wgrywane na serwer pojedynczo, każdy może mieć maks. 1 GB. Szybkość przesyłania danych, choć zależna także od posiadanego łącza, nie należy do zalet serwisu. Co warte uwagi, podczas wgrywania plików widoczny jest pasek postępu, który informuje o prędkości transferu i pozostałym czasie.

Po umieszczeniu pliku w serwisie możemy go zaznaczyć, by zmienić nazwę, usunąć lub udostępnić innym użytkownikom. W tym celu wybieramy funkcję Share. Następnie podajemy adresy e-mail osób, którym chcemy udostępnić plik, albo wybieramy funkcję Share this file publicly, dając do niego dostęp wszystkim zainteresowanym.

Warto też wspomnieć o dostępnych ustawieniach (Account Settings). Możemy tam pobrać program Livedrive Desktop (na razie tylko dla 32-bitowych systemów Windows XP/Vista). Po jego instalacji w systemie pojawia się dodatkowy dysk wirtualny - dzięki temu, jak przekonują twórcy serwisu, możemy korzystać z Livedrive'a jak z normalnego twardziela. Pliki możemy przechowywać albo na dysku lokalnym i internetowym, albo tylko online. Obsługa jest wówczas jeszcze łatwiejsza, ponieważ możemy nim zarządzać z poziomu systemowego Eksploratora.

Dodatkowe aplikacje

Twórcy zapowiadają wprowadzenie wielu dodatkowych funkcji, takich jak publikowanie zdjęć czy filmów w popularnych serwisach (np. YouTube) bezpośrednio z poziomu Livedrive'a. Na rynku ma się także pojawić wersja mobilna, adresowana przede wszystkim do użytkowników iPhone'ów i Blackberry. Natomiast w chwili pisania recenzji mogliśmy skorzystać z wbudowanych aplikacji Zoho, Scribd oraz FotoFlexer (w przyszłości ma się pojawić ich więcej). Zoho okaże się przydatny podczas edycji plików Worda i Excela, Scribd nadaje się przede wszystkim do odtwarzania prezentacji PowerPointa czy też dokumentów PDF, a FotoFlexer oferuje sporo przydatnych narzędzi do edytowania zdjęć. Oferowane przez Livedrive narzędzia obsługują też formaty dokumentów z pakietu OpenOffice.

Naszym zdaniem

Livedrive oferuje m.in. aplikację FotoFlexer, która służy do edycji grafiki (za pomocą przeglądarki).

Livedrive oferuje m.in. aplikację FotoFlexer, która służy do edycji grafiki (za pomocą przeglądarki).

Serwis Livedrive jest wart uwagi. Już teraz oferuje kilka użytecznych funkcji, w przyszłości zaś pojawią się kolejne. Możemy korzystać z dysku za pomocą przeglądarki lub z poziomu Eksploratora Windows - tak czy inaczej obsługa jest łatwa i intuicyjna.

Wady? Nie działa zbyt szybko, przez co na razie nie zaleca się wgrywania dużych plików. Z kolei program Livedrive Desktop jest dostępny tylko dla Windows XP/Vista, w dodatku tylko dla edycji 32-bitowych. Obecnie wielu użytkowników ma już 64-bitowe systemy i 4 GB lub więcej pamięci RAM - w takim przypadku pozostaje nam obsługa z poziomu przeglądarki. Inne wersje aplikacji (w tym dla Macintoshy) mają się pojawić, ale jeszcze nie wiadomo kiedy. Co więcej, w Livedrive wyświetlają się reklamy - jak można się domyślać, tylko podczas 30-dniowego okresu testowego. Na szczęście nie są to irytujące, wyskakujące okienka, które zasłaniają interfejs obsługi.

Plusy:

  • nieograniczona pojemność
  • łatwa obsługa
  • zawiera dodatkowe aplikacje

Minusy:

  • brak obsługi systemów 64-bitowych
  • powolny upload plików

Podsumowanie: dobry dysk online, którego cechą główną jest nieograniczona pojemność. Oferuje też praktyczne narzędzia dodatkowe.