Livedrive

Livedrive to dysk online o nieograniczonej pojemności. Przez 30 dni możesz z niego korzystać za darmo.


Livedrive to dysk online o nieograniczonej pojemności. Przez 30 dni możesz z niego korzystać za darmo.

Livedrive

Informacje: livedrive.com Cena: 40 funtów (30-dniowa wersja próbna) Ocena: 8/10

Na twardych dyskach przechowujemy coraz więcej danych. Muzyka, filmy, zdjęcia, inne dokumenty, a do tego trzeba mieć jeszcze miejsce na gry... Nikogo już nie dziwi pojemność dysków dostępnych na rynku i to, że niektórzy nasi znajomi mają w swoich komputerach modele terabajtowe lub nawet większe. A gdyby tak część plików składować w internecie? Livedrive to jeden z serwisów oferujących taką możliwość. Spośród licznej konkurencji wyróżnia się jednym, "drobnym" szczegółem: jego pojemność jest nieograniczona.

Rejestracja

Na początku, oczywiście, należy się zarejestrować, wybierając przycisk Signup. Rejestracja nie jest skomplikowana, choć może nieco irytować - twórcy serwisu proszą o podanie kilku niekoniecznie potrzebnych danych, takich jak numer telefonu czy kod pocztowy. Istotne jest za to wypełnienie pola Sub Domain - należy tu wpisać nazwę dla swojego dysku według schematu:http://naszekonto.livedrive.com . Po wypełnieniu formularza możemy od razu korzystać z dysku - wystarczy się zalogować.

Dysk z możliwościami

Livedrive

Wgrywanie plików na konto w serwisie Livedrive.

Podstawowe funkcje to przechowywanie plików oraz dostęp do nich za pomocą przeglądarki internetowej. Aby wgrać plik na serwer, klikamy zakładkę Your Files, by następnie z górnej belki wybrać polecenie Upload file. Wyświetli się nowe okienko, w którym klikamy przycisk Upload i wybieramy z lokalnego dysku dane, które chcemy przenieść do Livedrive'a. Pliki są wgrywane na serwer pojedynczo, każdy może mieć maks. 1 GB. Szybkość przesyłania danych, choć zależna także od posiadanego łącza, nie należy do zalet serwisu. Co warte uwagi, podczas wgrywania plików widoczny jest pasek postępu, który informuje o prędkości transferu i pozostałym czasie.

Po umieszczeniu pliku w serwisie możemy go zaznaczyć, by zmienić nazwę, usunąć lub udostępnić innym użytkownikom. W tym celu wybieramy funkcję Share. Następnie podajemy adresy e-mail osób, którym chcemy udostępnić plik, albo wybieramy funkcję Share this file publicly, dając do niego dostęp wszystkim zainteresowanym.

Warto też wspomnieć o dostępnych ustawieniach (Account Settings). Możemy tam pobrać program Livedrive Desktop (na razie tylko dla 32-bitowych systemów Windows XP/Vista). Po jego instalacji w systemie pojawia się dodatkowy dysk wirtualny - dzięki temu, jak przekonują twórcy serwisu, możemy korzystać z Livedrive'a jak z normalnego twardziela. Pliki możemy przechowywać albo na dysku lokalnym i internetowym, albo tylko online. Obsługa jest wówczas jeszcze łatwiejsza, ponieważ możemy nim zarządzać z poziomu systemowego Eksploratora.

Dodatkowe aplikacje

Twórcy zapowiadają wprowadzenie wielu dodatkowych funkcji, takich jak publikowanie zdjęć czy filmów w popularnych serwisach (np. YouTube) bezpośrednio z poziomu Livedrive'a. Na rynku ma się także pojawić wersja mobilna, adresowana przede wszystkim do użytkowników iPhone'ów i Blackberry. Natomiast w chwili pisania recenzji mogliśmy skorzystać z wbudowanych aplikacji Zoho, Scribd oraz FotoFlexer (w przyszłości ma się pojawić ich więcej). Zoho okaże się przydatny podczas edycji plików Worda i Excela, Scribd nadaje się przede wszystkim do odtwarzania prezentacji PowerPointa czy też dokumentów PDF, a FotoFlexer oferuje sporo przydatnych narzędzi do edytowania zdjęć. Oferowane przez Livedrive narzędzia obsługują też formaty dokumentów z pakietu OpenOffice.

Naszym zdaniem

Livedrive

Livedrive oferuje m.in. aplikację FotoFlexer, która służy do edycji grafiki (za pomocą przeglądarki).

Serwis Livedrive jest wart uwagi. Już teraz oferuje kilka użytecznych funkcji, w przyszłości zaś pojawią się kolejne. Możemy korzystać z dysku za pomocą przeglądarki lub z poziomu Eksploratora Windows - tak czy inaczej obsługa jest łatwa i intuicyjna.

Wady? Nie działa zbyt szybko, przez co na razie nie zaleca się wgrywania dużych plików. Z kolei program Livedrive Desktop jest dostępny tylko dla Windows XP/Vista, w dodatku tylko dla edycji 32-bitowych. Obecnie wielu użytkowników ma już 64-bitowe systemy i 4 GB lub więcej pamięci RAM - w takim przypadku pozostaje nam obsługa z poziomu przeglądarki. Inne wersje aplikacji (w tym dla Macintoshy) mają się pojawić, ale jeszcze nie wiadomo kiedy. Co więcej, w Livedrive wyświetlają się reklamy - jak można się domyślać, tylko podczas 30-dniowego okresu testowego. Na szczęście nie są to irytujące, wyskakujące okienka, które zasłaniają interfejs obsługi.

Plusy:

  • nieograniczona pojemność
  • łatwa obsługa
  • zawiera dodatkowe aplikacje

Minusy:

  • brak obsługi systemów 64-bitowych
  • powolny upload plików

Podsumowanie: dobry dysk online, którego cechą główną jest nieograniczona pojemność. Oferuje też praktyczne narzędzia dodatkowe.