Lockhead Martin śledzi ruch kosmicznych śmieci

Po orbicie okołoziemskiej krążą części rakiet, niesprawne satelity oraz pozostałości po ich zderzeniach i inne kosmiczne śmieci. Ten problem jest coraz częściej dostrzegany przez naukowców. Firma Lockhead Martin, na zlecenie wojska USA, stworzyła więc system, który pozwala na śledzenie ruchu kosmicznych śmieci.

Lockhead Martin śledzi ruch kosmicznych śmieci

Lockhead Martin Space Fance

Radar Lockhead Martin Space Fence wykrywa obiekty o średnicy nieco większej niż 2 cm. Na razie namierzył on 20 000 obiektów krążących ponad naszymi głowami. Jego zadaniem jest katalogowanie, śledzenie i przewidywanie trajektorii lotu każdego elementu kosmicznych odpadów. Docelowo ma on zastąpić przestarzały już system nadzoru przestrzeni kosmicznej wojska Stanów Zjednoczonych (Air Force Space Surveillance System).

Polecamy: Microsoft Kinect prawdopodobnie poleci w kosmos ważyć astronautów

Zobacz również:

  • Steve Woźniak zakłada prywatną firmę kosmiczną
  • Nocny alarm obudził załogę ISS

Już niedługo radar ma śledzić ponad 200 000 obiektów. Naukowcy mówią, że system ten ma znacząco poprawić naszą wiedzę na temat tego, co dzieje się nad naszymi głowami. Przyda się on również do ochrony Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz funkcjonujących satelitów. Wszelkie możliwe kolizje powinny teraz być przewidywane z wyprzedzeniem, co da czas na podjęcie odpowiednich środków.

Zobacz też: SETI znowu będzie szukać obcych

Projekt ten nie jest jednak jedynym tego typu. Jego rywalem jest podobna propozycja do firmy Raytheon. Ostatecznie wojsko Stanów Zjednoczonych wybierze jeden z proponowanych rozwiązań. Być może zostanie nim właśnie prototypowy system Lockheada Martina, któremu można się bliżej przyjrzeć na poniższym materiale filmowym.