Lodówka zasilana energią słoneczną

Emily Cummins, 23-letnia studentka z Wielkiej Brytanii, wynalazła lodówkę zasilaną energią słoneczną. Jej projekt został nagrodzony przez laureatów Nagrody Nobla, którzy przyznali młodej wynalazczyni nagrodę Business for Peace. Emily została też wybrana jedną z "10 wybitnych młodych osób roku" według fundacji Junior Chamber International.

Lodówka zasilana energią słoneczną utrzymuje temperaturę 6 stopni Celsjusza i pomaga już mieszkańcom Namibii, RPA, Zambii, Botswany i Zimbabwe - afrykańskich państw, które mają problemy z dłuższym przechowywaniem żywności w odpowiednim stanie (do konserwacji potrzeba odpowiednio niskiej temperatury).

Konstrukcja lodówki na słońce jest niezbyt skomplikowana. Urządzenie składa się z dwóch cylindrycznych pojemników - wewnętrznego, w którym przechowywana jest żywność (szczelny, metalowy) i drugiego - zewnętrznego, który powinien posiadać otwory. Dobrze widać to na poniższej ilustracji przedstawiającej sposób działania lodówki.

Zobacz również:

  • Rossmann: elektronika i małe AGD - co warto kupić? [19.10.21r.]
  • Nowe etykiety energetyczne dla sprzętu AGD i RTV. Jak je czytać?
  • Koniec z lampami. Świecić w domu będą rośliny

W przestrzeni między cylindrami umieszcza się piasek i zalewa wodą, której parowanie sprawia, że wnętrze pojemnika wewnątrz pozostaje chłodne. Urządzenie jest zasilane słońcem i wodą, którą regularnie trzeba uzupełniać.

Emily Cummins kończy studia w Leeds University na kierunku business management. Inżynierii uczyła się od swojego dziadka, Petera Harrisona, który już kiedy była małą dziewczynką budował razem z nią zabawki i małe, ciekawe urządzenia.

Laureatka nagrody fundacji Business for Peace jest też projektantką systemu wspierającego transport wody w południowej Afryce. Emily mówi, że nigdy nie była zbyt dobra w szkole. Jej zdaniem, ważniejsze od ocen i wyróżnień jest zajęciem się tym, co daje radość i satysfakcję. Spełnianiem marzeń.