Loewe Xelos SL 32 HD

Telewizor, który ma niespotykaną modelach konkurencji możliwość modułowej rozbudowy wyposażenia.

Telewizor, który ma niespotykaną modelach konkurencji możliwość modułowej rozbudowy wyposażenia.

Loewe słynie z produkowania urządzeń nie tylko pięknych stylistycznie, lecz również ponadprzeciętnie funkcjonalnych i budowanych modułowo. Nowoczesna platforma MediaPlus stosowana już była w telewizorach kineskopowych. Wraz z boomem na odbiorniki ciekłokrystaliczne Loewe przeniosło ją także do telewizorów LCD. Do testów redakcyjnych trafił 32-calowy telewizor LCD z serii Xelos, w której występują jeszcze dwa modele - 26- i 37-calowy. 32-calowy wyświetlacz ma ekran wystarczających rozmiarów nawet do pracy w stosunkowo dużych pomieszczeniach (przekątna ekranu LCD jest o ok. 1-2 cale większa niż w odbiorniku z kineskopem o takim samym oznaczeniu wielkości ekranu). Ponadto Xelos SL 32 HD jest stosunkowo tani w porównaniu z podobnymi modelami Sony czy Philipsa. W telewizorach LCD Loewe postawiło na koncepcję budowy sprawdzoną już w ekranach plazmowych. Tuner telewizyjny (standardowo Xelos ma na wyposażeniu tuner telewizji analogowej) odseparowano od ekranu i umieszczono w zewnętrznym module utrzymanym w prostej i chłodnej stylistyce. Generalnie stylistyka ta nie przypadła nam szczególnie do gustu. Ciemnoszara obudowa ekranu nie komponuje się zbyt dobrze ze srebrną, okrągłą podstawą i srebrną obudową tunera. W innej wersji kolorystycznej Xelos prezentuje się zapewne atrakcyjniej. Z obudową ekranu zintegrowano głośniki (umieszczone są w dolnej krawędzi obramowania wyświetlacza) oraz wyposażono ją w 2 wejścia - cyfrowe DVI oraz analogowe VGA (specjalna, niestandardowa wtyczka). Gniazdami tymi łączy się ekran z tunerem. Moduł tunera nie oddaje jednak w pełni możliwości zewnętrznej jednostki. Jest to właściwie obudowa, w której można umieszczać dowolnie wybrane moduły rozszerzeń.

Loewe Xelos SL 32 HD
Testowaliśmy wersję podstawową, która z ciekawszych elementów wyposażenia posiada czytnik kart pamięci obsługujący wszystkie najpopularniejsze formaty kart flash. Po umieszczeniu karty pamięci w czytniku, na ekranie telewizora wyświetlana jest jej zawartość w postaci miniaturek zdjęć. Odczyt fotografii nawet o dużej objętości i rozdzielczości odbywa się bardzo szybko, a jakość ich prezentowana na ekranie jest bardzo wysoka. Fotografie można wyświetlać płynnie jako pokaz slajdów (do wyboru są różne możliwości przejść pomiędzy fotografiami), obracać je, powiększać itp.

Loewe Xelos SL 32 HD

Pilot ciekawy stylistycznie i bardzo wygodny w obsłudze. Brakuje podświetlania klawiszy.

Opcjonalnie można do telewizora dokupić kilka dodatkowych kart: moduł pozwalający na wyprowadzenie zdekodowanych ścieżek wielokanałowych Dolby Digital (odpowiednie wyjścia znajdują się już w standardzie, jednak są nieaktywne), DVB-S (moduł do odbioru cyfrowej telewizji satelitarnej), DVB-T (kartę do odbioru naziemnej telewizji satelitarnej - w Warszawie można już odbierać kilka kanałów nadawanych testowo), moduł do odbioru analogowej telewizji satelitarnej. Z ciekawszych opcji warto jeszcze wymienić moduł z dyskiem twardym o pojemności 80 GB, który przekształca telewizor w cyfrowy magnetowid, Online Plus (dostęp do Internetu bez komputera) oraz Wireless Home Automation - umożliwiający bezprzewodowe sterowanie elektrycznymi urządzeniami w domu, np. wideofonem, kamerami monitoringu, oświetleniem, żaluzjami, ogrzewaniem itp. Wszystkimi funkcjami ww. dodatkowych kart sterujemy jednym wygodnym pilotem i korzystając z w pełni spolonizowanego menu ekranowego. Xelos wyposażony jest w wejścia komponentowe wideo, Euroscart oraz cyfrowo-analogowe wejście DVI-I. Niestety, nie ma dodatkowego, np. analogowego, gniazda VGA, co sprawia, że podłączając do telewizora kablem cyfrowym nowoczesny odtwarzacz DVD nie będziemy już mogli doprowadzić sygnału z komputera w najczystszej jakości.