Logitech G9 kontra przełomowe myszy dla graczy

Szybka i sprawna eliminiacja wirtualnych przeciwników wymaga dobrej myszy. Logitech zaprezentował najnowszego gryzonia G9, który ma pretendować do miana najlepszej myszy dla gracza. Sprawdzimy czy obietnice producenta pokrywają się z rzeczywistością. Jest to również dobry powód do tego, aby zrobić, krótkie porównanie przełomowych gryzoni dla miłośników szybkich gier akcji: Logitech G5, Razer Copperhead, A4Tech X750F z pewnością są ciekawą alternatywą dla najnowszego urządzenia szwajcarskiego producenta. Kto brał udział w sieciowej rozgrywce, wie, że dobrze dopasowana mysz stanowi przynajmniej 50 procent sukcesu - na starym klekocie z zepsutymi klawiszami nawet mistrz świata w Quake nic nie zdziała.

Mysz to śmiercionośne narzędzie w rękach wielu graczy, nie każda jednak nadaje się do gier. Najwięcej zastrzeżeń dotyczy tańszych modeli, które zamiast ułatwiać wirtualną eliminację przeciwników przysparzają samych problemów, bo pracują kapryśnie do tego gubią się przy gwałtownych ruchach (efekt akceleracji wstecznej). Niewątpliwy prym wśród producentów myszy dla gracza wiodą dwie firmy Razer oraz Logitech. Konstrukcje tych firm mają równie gorących zwolenników, co przeciwników. Wyścig trwa, bo gracze za dobrej jakości mysz są w stanie zapłacić sporo a nowych, dobrych modeli innych firm również przybywa.

Jak się bawiliśmy?

Im wyższa rozdzielczość myszy i większe spowolnienie kursora, tym bardziej prawdopodobne jest pojawienie się akceleracji wstecznej, dlatego sprawdziliśmy opisywane modele pod kątem reagowania na szybkie ruchy w najwyższej rozdzielczości.

Test akceleracji wstecznej składał się z trzech etapów: rysowanie prostej, rysowanie pod kątem 45 stopni i oraz szybkie rysowanie okręgów. Najszybsze ruchy, siłą rzeczy, wykonywaliśmy podczas rysowania prostej - cała szerokość podkładki F30.R - oraz rysowania krzywej pod kątem 45 stopni - od rogu podkładki w górę.

Logitech G5 - tak powinna pracować mysz dla gracza

Logitech G5 - tak powinna pracować mysz dla gracza

Trust Predator - ta mysz z pewnościa do gier się nie nadaje. Zamiast figur przewidzianych przez procedurę testową otrzymaliśmy dziwne bohomazy

Trust Predator - ta mysz z pewnościa do gier się nie nadaje. Zamiast figur przewidzianych przez procedurę testową otrzymaliśmy dziwne bohomazy

Część myszy podczas tego typu testu rysuje względnie prostą linię, jednak z wyraźnym opóźnieniem. Przydaje się wówczas trzeci test, czyli jak najszybsze rysowanie okręgu, pokazujący wyraźnie, które modele rysują tylko jego część, po czym kompletnie się gubią.

Testy przeprowadziliśmy przy maksymalnym spowolnieniu kursora i w najwyższej rozdzielczości, dlatego nie należy się martwić, jeśli mysz dla graczy za ponad 200 zł ma niezbyt dobre wyniki w porównaniu z modelem 800 cpi. Modelowi o rozdzielczości 2000 cpi wystarczy zwykle skorygowanie czułości kursora oraz rozdzielczości, aby zaczął pracować o wiele lepiej niż jego odpowiednik o rozdzielczości 800 cpi (bez wyraźnej akceleracji wstecznej).

Precyzja działania

Nie bez znaczenia jest również precyzja pracy sensora optycznego na różnych powierzchniach, dlatego zdecydowaliśmy się na użycie trzech diametralnie różnych podkładek: fUnc sUrface 1030, Icemat 2nd Edition, fUnc F30.R, sprawdziliśmy również jakość działania myszy na typowym blacie biurka o jasnej fakturze. Test polegał na rysowaniu sinusoidy o określonej wysokości za pomocą myszy skonfigurowanej tak by uzyskać jak najwyższą precyzję działania, odpowiednio korygując spowolnienie kursora i jej rozdzielczość.

Krótka charakterystyka użytych przez nas podkładek

fUnc sUrface 1030- w miarę sztywna dwustronna podkładka wykonana z plastyku. Jednobarwna, z jednej strony bardziej chropowata. Myszy testowaliśmy na gładszej stronie o niezbyt wyraźnej fakturze eliminującej efekt tarcia (mysz na niej pracuje gładko i szybko).

Icemat 2nd Edition - sztywna, szklana podkładka wykonana z hartowanego szkła w kolorze przydymionej czerni. Stanowi duże wyzwanie nawet dla gryzoni z podświetleniem laserowym podłoża, bo jest gładka, do tego o jednolitej fakturze. Brak, więc jest na niej wyraźnych punktów charakterystycznych, co odbija się na precyzji pracy działania nawet droższych modeli.

fUnc F30.R - miękka podkładka o wyraźnym wzorze, który ułatwia wyłapanie punktów charakterystycznych przez sensor myszy (wzór ten jest opatentowany przez producenta). Dosyć chropowata powierzchnia dająca solidne oparcie ślizgaczom myszy. W całości wykonana z tworzywa sztucznego o gumowanym spodzie zapobiegającym przesuwanie się jej nawet podczas gwałtownych ruchów.

Nie wszystkie myszy pracują tak jaka powinny, ponieżej dwie myszy, które nie radzą sobie z praca na różnych powierzchniach.

Microsoft S ARC - nawet renomowany producent wypuszcza czasami mniej udane produkty.

Microsoft S ARC - nawet renomowany producent wypuszcza czasami mniej udane produkty.

Manta MM727 - to typowy przedstawiciel tanich gryzoni o wątpliwej jakości działania.

Manta MM727 - to typowy przedstawiciel tanich gryzoni o wątpliwej jakości działania.


Zobacz również