Logitech MX-500

Szukasz dobrej myszy z wieloma ciekawymi funkcjami? Logitech MX-500 jest wart zastanowienia i choć nie jest tani, okazuje się na tyle dobry, że praca z nim to przyjemność.

Szukasz dobrej myszy z wieloma ciekawymi funkcjami? Logitech MX-500 jest wart zastanowienia i choć nie jest tani, okazuje się na tyle dobry, że praca z nim to przyjemność.

Logitech MX-500

Logitech MX-500

Wśród wielu nowych gryzoni na rynku optyczna myszka MX-500 Logitecha wyróżnia się naprawdę ciekawym wzornictwem. Jest ona stalowoszaro-czarna, bardzo dobrze leży w ręku i nareszcie ma to, co kiedyś miały myszki Microsoftu - dodatkowe przyciski do przodu i do tyłu. W nowych urządzeniach MS te bardzo potrzebne przyciski jakoś poznikały - natomiast Logitech postanowił je dodać do swoich produktów. I chwała mu za to.

Szara powierzchnia na górze myszki niemal w całości służy jako klawisz główny i podzielona jest na dwie części przez kółko do przewijania. Prawa część służy jako prawy klawisz, lewa jako lewy. Rozwiązanie jest trafione - gdyż niezależnie od położenia palca na klawiszu, osiągniemy reakcję na nacisk. Kółko do scrollingu to w obecnych gryzoniach rzecz już standardowa. Obok kółka mamy dodatkowo przycisk przełączający pomiędzy uruchomionymi programami. Niby to nic takiego, bo można tę samą czynność wykonać w menu na górze ekranu czy przez jakiś skrót klawiaturowy, ale okazuje się to użyteczne.

Myszka pod względem ergonomii jest bardzo dobra, ale dla osób o większych dłoniach. Od używanej przeze mnie na co dzień IntelliMouse Optical MX-500 większa jest o 2 - 3 cm i o jakiś 1 cm wyższa. Dla płci pięknej lub osób preferujących mniejsze gryzonie lepszy będzie inny model Logitecha: MX-300. Jest to rozwinięcie znanej myszki dwuprzyciskowej WheelMouse. W ofercie producenta jest także najdroższy i najbardziej "bajerancki" bezprzewodowy model MX-700, ale mimo postępu technologii przesyłu danych nadal nie jest to mysz dla grafika. Przewodowy model MX-500 to co innego - tu rozdzielczość jest bardzo dobra, nie ma problemu z rysowaniem krzywych w programach bitmapowych i wektorowych. Wszystkie testowane przez nas myszki "bezogonowe" na razie zamiast pełnych łuków rysują polygony lub lekko poszarpane linie. Testujących zżera ciekawość, jakby działał zestaw klawiatura + mysz Bluetooth Microsoftu - ale do tej pory żaden taki egzemplarz do redakcji nie trafił. Być może Bluetooth poradzi sobie lepiej z sygnałami sterującymi.

Do obsługi myszki w systemie służą tablice kontrolne Mouse-Ware 4.06 (Mac OS 9.x) i Logitech Control Center 1.1.1 (Mac OS X 10.x), dostępne na dołączonym CD oraz ze strony producenta www.logitech.com (tu wskazówka: przy wyborze kraju na stronie www Logitecha lepiej wybrać USA - transfer będzie najszybszy).

Myszka MX-500 działa szybciej niż dostępny jeszcze w sprzedaży model Dual Optical. W stosunku do tego poprzedniego poprawiono przesył danych, odpowiada za to nowa technologia MX. Model MX-500 ma jedną diodę czytającą - ale i tak działa lepiej niż dwudiodowe. Logitech, wprowadzając wspomnianą technologię MX, zmienił całą optykę myszy i jej procesor, dzięki czemu możliwe jest przesłanie 4,7 megapikseli na sekundę. Myszy optyczne śledzą ruch przez wykonywanie serii małych zdjęć powierzchni, więc im więcej jest megapikseli, tym lepiej oddany jest ruch na ekranie (żadna mysz optyczna nie używa oczywiście odbicia światła laserowego). Maksymalna szybkość poruszania się myszy, podana przez producenta, to około 40 cali na sekundę - nikt z użytkowników oczywiście takiej prędkości nie osiągnie, ale miło jest wiedzieć, że MX-500 tyle potrafi. Z całą pewnością można polecić tego gryzonia, nada się i do layoutu, i do gier. Apple, z tego co głoszą plotki na sieci, zamierza zmienić swoją przezroczystą mysz na model wieloprzyciskowy, ale my polecamy MX.

Logitech MX-500
Logitech MX-500

sterowniki dla myszki dostępne są zarowno dla Mac OS-a 9.x, OS-a X, jak i dla Windows. Obie wersje makowe dają dużo ustawień, aczkolwiek pecetowa jest trochę bardziej złożona.

Produkt: Logitech MX-500

Producent: Logitech,http://www.logitech.com

Cena: ok. 229 zł (z VAT)

Konkurenci: Microsoft, Kensington

Dystrybutor: Veracomp SA

Kontakt: tel. (12) 252 55 55,http://www.veracomp.com.pl

za:

Duża ergonomia, dodatkowe przyciski, piękny wygląd.

przeciw:

Cena, trzeba polubić wiele przycisków.