Logitech atakuje nowe rynki

Goście odwiedzający targi CeBIT 2002 mogli oglądać prawdziwe zatrzęsienie nowych produktów na stoisku firmy Logitech. Trzeba przyznać, że większość z nich zapowiada się interesująco i ma duże szanse na sukces rynkowy.

Goście odwiedzający targi CeBIT 2002 mogli oglądać prawdziwe zatrzęsienie nowych produktów na stoisku firmy Logitech. Trzeba przyznać, że większość z nich zapowiada się interesująco i ma duże szanse na sukces rynkowy.

Przede wszystkim, targi były dla producenta okazją, aby oznajmić światu swoje zdecydowane wkroczenie na rynek akcesoriów do urządzeń przenośnych. Pierwszym rezultatem tej strategii są oczywiście dwie klawiatury przeznaczone do palmtopów firmy Palm.

Szczególnie ciekawa jest KeyCase, która została wykonana z materiału... tekstylnego. Oznacza to, że gdy skończymy pisać, możemy ją zwinąć, np. wokół Palma. Co ciekawe, wewnątrz klawiatury nie ma żadnej elektroniki. Są tylko dwa przewody, umieszczone względem siebie pod kątem prostym. Do palmtopa przenoszone są tylko współrzędne naciśniętego klawisza względem tych przewodów. Tylko podczas pierwszego uruchomienia klawiatury konieczna jest kalibracja, później już nie. Oprócz standardowych klawiszy, umieszczono na niej również przyciski funkcyjne, pozwalające łatwo nawigować po długich dokumentach lub stronach internetowych. Niestety, nie wiadomo na razie nic o sterowniku pozwalającym wprowadzać z klawiatury polskie znaki.

Druga propozycja, klawiatura TypeAway, ma bardziej standardową konstrukcję, opierającą się na pomyśle znanym już od dawna. Tym razem jednak uwagę zwraca wysoka jakość wykonania i komfort pisania. Klawiatura po złożeniu rozmiarami przypomina Palma, jednak gdy ją rozłożymy, okazuje się prawie pełnowymiarowa. Co ważne, zastosowano mechanizm mocowania klawiszy znany z wielu notebooków - charakterystyczne plastikowe nożyczki, umieszczone pod każdym klawiszem. Rozwiązanie takie pozwala pisać pewnie i z dużą prędkością. Obudowa klawiatury wykonania jest z aluminium, dzięki czemu jest odporna na uszkodzenia.

Logitech zaprezentował również nowy model myszy, szczególnie przydatny dla osób wykonujących wiele prezentacji. Model Cordless Prezenter wyróżnia się bowiem nie tylko bezprzewodowym sposobem łączenia z komputerem (poprzez Bluetooth), ale również wbudowanym wskaźnikiem laserowym.

Wydłużony kształt myszy został zaprojektowany w taki sposób, aby można ją było wygodnie wykorzystywać jako laserowe urządzenie wskazujące podczas prezentacji. Zastosowanie technologii optycznej sprawia, że mysz działa praktycznie na każdej powierzchni, a wbudowanie modułu Bluetooth powoduje, że możemy spokojnie poruszać się w promieniu kilku metrów od komputera i wciąż sterować pracą aplikacji. Co ważne, w zestawie umieszczono dodatkowy, uniwersalny moduł , który można podłączyć do komputera poprzez USB.

Ostatnią z prezentowanych nowości była rodzina głośników z serii Z. Zastosowano w niej zupełnie nowe rozwiązania, czego efektem jest m.in. przyznanie najwyższemu modelowi Z-560 certyfikatu THX.

Model Z-560 składa się z czterech głośników satelitarnych i głośnika niskotonowego. Co ciekawe, satelity skonstruowano w taki sposób, aby mogły odtwarzać również niskie tony, a nie tylko wysokie, co było charakterystyczne dla wcześniejszych konstrukcji. Odpowiedzialne za to są nowe, aluminiowe stożki w membranach, współpracujące z precyzyjną elektroniką.

Moc poszczególnych głośników satelitarnych wynosi 53 waty RMS, zaś moc subwoofera to 188 watów RMS. Do zestawu dołączony jest również pilot, który pozwala regulować wszystkie parametry głośników, a nie tylko natężenie dźwięku.