Logo i nutką

Własnoręcznie skomponowane dzwonki i grafiki - logo - to dobry sposób na wyróżnienie telefonu spośród tłumu podobnych. Wbrew pozorom nie jest to także zbyt trudne.

Własnoręcznie skomponowane dzwonki i grafiki - logo - to dobry sposób na wyróżnienie telefonu spośród tłumu podobnych. Wbrew pozorom nie jest to także zbyt trudne.

Pierwsze komórkowe przeznaczone dla systemu GSM były duże, ciężkie i drogie. Ostatnia z wymienionych cech decydowała, iż były one dostępne ograniczonej liczbie osób, a telefon komórkowy stanowił wyznacznik pozycji społecznej i sposób na odróżnienie się od innych. Obecnie komórki z pewnością nie stanowią już dobra luksusowego, a dla większości osób są narzędziem podstawowym. Świadczą o tym przykłady krajów, gdzie wskaźnik penetracji rynku przekroczył ponad 50%. Oznacza to, iż ponad połowa ludności danego kraju korzysta z dobrodziejstwa komunikacji mobilnej. W Polsce sytuacja jeszcze nie przedstawia się tak dobrze, tylko ok. 1/4 Polaków ma własny telefon komórkowy. Mimo to telefon staje się już przedmiotem powszechnego użytku.

Osoby, chcące wyróżnić się z tłumu posiadaczy komórek, mają możliwość dokonania tego na różne sposoby. Coraz większa liczba modeli ma wymienne obudowy, dzięki temu prawie codziennie telefon może wyglądać inaczej. Dostępne są zarówno obudowy jednokolorowe, jak i w wymyślne wzory, włącznie z obudowami ręcznie malowanymi. Innym sposobem personalizacji telefonu jest zainstalowanie w nim rzadkiego dzwonka i grafiki prezentowanej na wyświetlaczu, która będzie odróżniać tę komórkę od innych.

Dzwonki, czyli Britney, Enrique i Ricky w telefonie

Możliwość stworzenia własnego dzwonka jest już dostępna w wielu modelach telefonów różnych producentów, m.in. Alcatel, Ericsson, Motorola, Nokia, Panasonic, Samsung, . Jest to sposób nie tylko na spersonalizowanie telefonu, ale również odróżnienie sygnału naszej komórki od innych znajdujących się w pobliżu. Ma to więc aspekt czysto praktyczny. Sposób wgrania/zaprogramowania nowego dzwonka jest różny. Oto niektóre:

 • wpisanie nut w kompozytorze dostępnym w menu telefonu;

 • nagranie dźwięków otoczenia jako dzwonka;

 • przesłanie dzwonka z komputera połączonego kablem lub złączem na podczerwień z telefonem;

 • przesłanie dzwonka z innego telefonu tego samego producenta;

 • wysłanie dzwonka z Internetu.

  Nie wszystkie sposoby są dostępne we wszystkich modelach. Prezentujemy szczegółowe informacje, dotyczące najpopularniejszych marek telefonów.

  Alcatel

  Możliwość skomponowania własnego dzwonka mają najnowsze, dostępne już na rynku telefony z serii: 300, 500 i 700. Wyposażono je w specjalną aplikację do tworzenia dzwonków, dostępną w menu. W przypadku większości modeli można skomponować 2 własne dzwonki.

  Aby skomponować własny dzwo- nek, należy wejść do menu, np. w Alcatelu serii 300 dokonuje się tego w Dźwięk /Dzwonek/Melodie/Moja melodia/Zmienić melodię. Kolejną czynnością jest wpisanie sekwencji klawiszy odpowiadającej poszcze-gólnym nutom. Za pomocą przycisku nawigacyjnego jest potwierdzana wprowadzona kompozycja. Należy wybrać tempo melodyjki i zapisać ją pod wybranym tytułem. Teraz można ustawić stworzoną kompozycję jako standardową, wykorzystywaną podczas wszystkich połączeń przychodzących.

  Bogatą kolekcję melodii dla telefonów Alcatela można znaleźć w Internecie na stroniehttp://www.musicformobile.com/alcatel/menu.asp orazhttp://www.fkn.pl/download/program/id_7/. Dla osób nie mających dostępu do zasobów sieci, podajemy listing trzech przykładowych melodii (spacje należy pominąć):

  Nelly Funtado - I'm like a bird (tempo: lento):

  2#* 2#*88 6# 1*88 6#8 088 6#88 6#88 5#88 588 5#88 58 58 088 5 588 5 488 2# 2#88 48 4 088 5 588 5 488 2#88 2# 48 088 588 6#88 588 6#88 588 6#88 588 6#.

  Ericsson

  Ericsson jest jedną z popularniejszych w Polsce marek telefonów komórkowych. Kompozytor melodii był dostępny już w najstarszych modelach tego producenta (począwszy od GH688). Dzięki temu posiadacze telefonów szwedzkiego producenta mogli pochwalić się własną melodią w czasach, gdy innym "komórkowcom" się to nie śniło.

  W większości modeli Ericssona znajduje się menu, pozwalające na skomponowanie własnego dzwonka. Aby skomponować własną melodię, należy znać schemat wpisywania poszczególnych nut.

  1/8 otrzymuje się przez naciśnięcie danego przycisku, zaś 1/4 - przez dłuższe przytrzymanie przycisku. Dostępne są też programy komputerowe, ułatwiające wgrywanie dzwonków. Wymagają one jednak specjalnego kabla. Można je pobrać z Internetu z serwisuhttp://www.fkn.pl/download/. Kolekcje dzwonków również dostępne są w Internecie w serwisach:http://www.totalgsm.net/ orazhttp://www.kaczy.gsmservice.prv.pl/

  Dla osób, nie mających dostępu do sieci, prezentujemy listing trzech przykładowych melodii:

  Abba - Gimme Gimme Gimme:

  d a +d p +d a D p p p p p p p d a +d p +d a d e f g A.

  Motorola

  Również w niektórych aparatach tej firmy jest funkcja, umożliwiająca skomponowanie własnej melodii. To zadanie może też ułatwić program komputerowy Motorola Ringer. Zarówno program, jak i kolekcje dzwonków dostępne są pod adresemhttp://www.fkn.pl/download/program/id__9/. Także w przypadku telefonów Motoroli prezentujemy zapis kilku przykładowych dzwonków.

  Simpsons:

  L35&2 G2 R1 B+2 C+2 E+1 D+2 R1 B+1 G2 E1 C1 C1 C1 D2 R2 C1 C1 C1 C1 B+1 E2 R1 G1 G1 G1 G2&&24.

  Serwis internetowyhttp://komornik.tenbit.pl/ pozwala na wysyłanie dzwonków na modele: V50, T250, V100, T2288 i V2288. Więcej informacji można znaleźć pod ww. adresem.

  Nokia

  Telefony komórkowe Nokii mają zdecydowanie największe możliwości, dotyczące przesyłania dzwonków. Funkcja ta jest dostępna już od serii 6100, poprzez 3210, 33x0, 62x0, 7110, 82x0, 88x0 oraz serię Communicator. Jednak w większości modeli zastosowano nieco inne rozwiązanie niż konkurencja. Zamiast umieszczać w menu funkcję kompozytora melodii, wykorzystano technologię Smart Messaging (Inteligentne Wiadomości). To technologia przesyłania wiadomości, opracowana przez Nokię i Intela, zaprezentowana na targach CeBIT w 1997 r. Jednak dopiero niedawno zyskała ona miano otwartego standardu, dostępnego innym producentom. Czy wykorzystają oni te możliwości w swoich urządzeniach - czas pokaże...

  Smart Messaging pozwala obecnie na przesyłanie spec-jalnie zakodowanych SMS-ów, które mogą zawierać dzwonki, logo, wizytówki, notatki kalendarza itd. Przeważnie jednak technologia ta jest wykorzystywana w celach rozrywkowych, jako dodatkowa atrakcja telefonu, znakomicie spełniając swoją rolę. Dzięki implementacji Smart Messagingu kompozytor melodii staje się zbędny. Jest on obecny tylko w seriach: 3210, 33x0 i Communicator.