Longhorn: 3D nie dla wszystkich

Microsoft od dawna zapowiada, że jednym z najciekawszych elementów nowego systemu operacyjnego koncernu - Longhorna - będzie zupełnie nowy interfejs z elementami 3D. Niestety, nie wszyscy użytkownicy będą się mogli o tym przekonać: "Na komputerach wyposażonych w starsze karty graficzne Longhorn będzie wyglądał jak Windows 2000" - zapowiedział w rozmowie z dziennikarzami serwisu CNet.com Greg Sullivan z Microsoftu.

"Po raz pierwszy w naszej historii zamierzamy zasadniczo zróżnicować wygląda systemu, w zależności od konfiguracji komputera na którym zostanie on zainstalowany" - powiedział przedstawicielom http://CNet.com Sullivan.

Greg Sullivan zapowiedział, że dostępne będą trzy wersje interfejsu. Pierwsza, najbardziej rozbudowana to 'Aero Glass' - będzie wyposażona w obsługę przeźroczystości i efekty 3D. Do korzystania z niej będzie jednak niezbędna karta graficzna wyposażona w co najmniej 64 MB pamięci. Druga wersja - 'Aero' - wymagać będzie karty z 32 MB 'na pokładzie' i ma być ona minimalnie 'okrojona' w stosunku do 'Aero Glass'. Posiadacze kart graficznych nie spełniających tych wymagań będą musieli zadowolić się podstawową wersją interfejsu, która - jak wynika z wypowiedzi przedstawiciela Microsoftu - z grubsza przypominać będzie interfejs systemu Windows 2000.

'Aero' i 'Aero Glass' dodatkowo wymagać będą sterowników DirectX 9.0.


Zobacz również