Longhorn Server dla Itanium w 2007 roku

Microsoft, Intel i Hewlett-Packard wreszcie doszły do porozumienia: kolejny Windows (noszący nazwę kodową Longhorn) w wersji serwerowej pojawi się nie tylko dla x86, ale również na platformę Itanium. O wadze posunięcia świadczy fakt, że istniejąca dotychczas wersja Windows 2003 Server dla procesorów IA-64 była produktem niszowym, niezbyt szybko rozwijanym przez Microsoft.

Wygląda na to, że Microsoft ma zamiar bardzo poważnie wejść na rynek superkomputerów. Bob Muglia, wiceprezes Windows Server Division w firmie Microsoft przyznał, że do tej pory postawa firmy w sprawie platform opartych o Itanium nie była zbyt jasna, ale wkrótce ma się to zmienić. W 2007 roku ma się bowiem równocześnie pojawić serwerowa wersja Longhorna dla x86 i dla IA-64.

Dodatkowym elementem umowy jest zakup przez Microsoft 1600 serwerów HP, pracujących pod kontrolą Itanium. Richard Marcello, wiceprzewodniczący działu HP o nazwie Business Critical Server, określił ten krok jako jeden z najbardziej pozytywnych, jakie się wydarzyły w całej historii Itanium (więcej na temat planów dotyczących HP i serwerów opartych o alternatywne dla Itanium, 64-bitowe Xeony w newsie pt. "Xeon na 64 fajerki").

Co ciekawe, wcześniejsze plany HP w ogóle nie mówiły o rozmowach z Microsoftem. Samą architekturę Itanium uznano za przegraną - z powodu niskiej wydajności w operacjach 32-bitowych i braku optymalizowanego oprogramowania, procesor bardzo wolno przyjmował się na rynku. W 2004 roku Microsoft zdecydował się nawet na zarzucenie rozwoju wersji desktop Windows przeznaczonej do pracy z procesorami IA-64.

Więcej informacji: CNET


Zobacz również