Longhorn Server: procesory 32-bitowe powoli idą w odstawkę

Jeszcze tydzień temu Jim Allchin, szef działu Microsoftu zajmującego się Windows, nie potrafił odpowiedzieć, czy pojawi się 32-bitowa wersja systemu Longhorn Server. W tym tygodniu firma oficjalnie oznajmiła: nowy system będzie dostępny nie tylko dla Itanium czy x64, lecz również dla platform 32-bitowych.

Bob Kelly, szef Windows Server Group, przyznaje, że okres migracji z platformy 32-bitowej do 64-bitowej może jeszcze chwilę potrwać. Dlatego właśnie, by umożliwić klientom wykorzystanie aktualnie używanego sprzętu, Microsoft ma zamiar sprzedawać 32-bitową wersję Longhorna.

Firma podejrzewa jednak, że w momencie premiery OS-a większość nowych serwerów będzie pracowała z procesorami 64-bitowymi: x64 lub Itanium - Kelly twierdzi, że klienci po prostu będą wybierać rozwiązania nowocześniejsze. Co ciekawe, jego zdaniem w przyszłym roku 70% systemów zostanie oparta o procesory x64.

Choć przejście na rozwiązania 64-bitowe zajęły Sunowi 9 lat, Bill Gates sądzi, że w świecie procesorów zgodnych z i386 zmiana zajdzie dużo sprawniej. Wszystko dzięki wstecznej kompatybilności i możliwości wykorzystania tych samych aplikacji na różnych CPU.

Wersja kliencka Longhorna dostępna będzie w grudniu 2006 roku - Longhorn Server ma się pojawić w sprzedaży mniej więcej pół roku później.