Longhorn będzie obsługiwał format RAW

Microsoft poinformował, że w systemie Longhorn znajdzie się obsługa plików w formacie RAW, czyli dokumentów zapisujących informacje o obrazie bezpośrednio z matrycy cyfrowego aparatu fotograficznego na dysku peceta bez ingerencji żadnego dodatkowego oprogramowania. Koncern podjął już w tym celu współpracę z takimi firmami jak Adobe, Canon, Fuji i Nikon.

Gigant z Redmond pracuje także nad usprawnieniem funkcjonalności cyfrowej obróbki obrazu w Windows XP. Ma do tego posłużyć narzędzie do przeglądania miniatur, podglądu i druku zdjęć w formacie RAW z poziomu Windows Explorera. Aplikacja Digital Image Suite będzie wkrótce dostępna do pobrania ze http:// www.microsoft.com" target="_blank" class="link" title="strony Microsoftu">strony Microsoftu. W przyszłości koncern zamierza wyposażyć narzędzie w dodatkowe opcje, takie jak zarządzanie, edycja i konwersja plików RAW.

Zapisywanie zdjęć w formacie RAW umożliwia użytkownikowi regulację ekspozycji i kolorów zdjęcia już po jego wykonaniu. Jakkolwiek format ten jest przydatny w tworzeniu fotografii o wyższej jakości, trudno obecnie mówić o jakiejkolwiek aplikacji obsługującej różne formaty RAW różnych producentów aparatów.


Zobacz również